Νεολογισμοί (Neologisms)

SBE

¥
Το ίδιο εργαλείο δεν χρησιμοποιείται για τη μεταφορά σκύλων; Πως το λέμε τότε; Σκυλοφόρο; Κυνοφόρο;
 

nickel

Administrator
Staff member
τερορισμός (ο) η τρομοκρατία

http://el.wiktionary.org/wiki/τερορισμός

Π.χ.
Οργάνωση με το όνομα «Αποκλίνουσες Συμπεριφορές για την διάδοση του επαναστατικού τερορισμού - Διεθνές Επαναστατικό Μέτωπο» ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση με παγιδευμένο όχημα στην είσοδο των γραφείων της Microsoft Hellas στο Μαρούσι, τα ξημερώματα της Τετάρτης 27 Ιουνίου.
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=464789

Δεν ξέρω αν ο όρος χρησιμοποιείται επειδή κάποιος δεν είχε πρόχειρο το λεξικό του ή για να αποφεύγονται ανεπιθύμητες συμπαραδηλώσεις στην ελληνική γλώσσα (αφού στις ξένες γλώσσες το terror είναι εκεί).
 
Είναι πολύ παλιά η χρήση του όρου αυτού στην πολιτική ορολογία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στους Νεολογισμούς ρίχνω ό,τι δεν είναι στα μεγάλα λεξικά. Αντιλαμβάνομαι το κίνδυνο να γίνει έτσι μια συλλογή με εκατοντάδες όρους που βρίσκονται π.χ. μόνο σε βιβλία μαρξιστικής σκέψης. Σ' αυτόν εδώ όμως ήθελα να πω την απορία μου...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν είναι δα και κάνας υπερπρόσφατος νεολογισμός αλλά, αφού λείπει ακόμη απ' τα λεξικά, ας τον αναφέρουμε και του λόγου του: ο όρος φλογοαυλός χρησιμοποιείται σε τεχνικά κείμενα για να αποδώσει κατά περίπτωση τα torch, burner, blowpipe — ενίοτε δε, μπαίνει και στα χωράφια του heat gun.
 

nickel

Administrator
Staff member
κανόε έστω και σαν κανόε-καγιάκ.

Αλήθεια, γιατί δεν μπορούσαν να το κάνουν κανό-καγιάκ;

Μήπως θα έπρεπε να το βάλω στις γκάφες αντί για τους νεολογισμούς; Στα αθλητικά δεν είναι εύκολο να χαρακτηρίσεις αυτά που λένε.
 

SBE

¥
Κανώ δεν το λέγαμε από παλιά; Ε, μαζί με την απλοποιημένη ορθογραφία του κοτσάρανε κι ένα ε στο τέλος για παρηγοριά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τις εποχές που έτρεχα στα γραφεία και τους διαδρόμους :D της ΓΓ Αθλητισμού (πριν αδιευκρίνιστο πόσο, αλλά πάντως πολύν καιρό...) μου είχαν πει σε σχετική ερώτηση ότι χρησιμοποιήθηκε επίτηδες ο όρος ακριβώς για να μην υπάρχει σύγχυση με το κανό της παραλίας. Κατά πόσο αληθεύει αυτό, δεν ξέρω (οι ετυμολογικές ανησυχίες μου εκείνη τη μακρινή εποχή ήταν μάλλον περιορισμένες).


κανόε έστω και σαν κανόε-καγιάκ

Α, και η ομοσπονδία το λέει κάνοε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού οι αδελφοί Ντάλτον λένε «ηρέμησε, Τζόε» τότε γιατί όχι και «κανόε»; :twit:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η λέξη ευλειτουργία δεν υπάρχει στους συνήθεις υπόπτους ΛΝΕΓ (2012) και ΛΚΝ (κοίταξα και σε Πρωίας & Θησαυρό Γιοβάνη για παλιότερα, αλλά ούτε κι εκεί). Το βρήκα συστηματικά σε ιατρικά κείμενα ως όρο που αντιδιαστέλλεται προς τη δυσλειτουργία. Στα αγγλικά, τώρα, υπάρχει όρος eufunction στην κοινωνιολογία και orthofunction στην εκπαίδευση — συνήθως όμως στην ιατρική εξ όσων γνωρίζω αρκεί ένα απλό function για να δηλώσει τη σωστή λειτουργία, ιδίως σε αντιδιαστολή προς τα dysfunction / malfunction. Πάντως η ευλειτουργία μού φάνηκε συμπαθής και χρηστικότατη λεξούλα (την ανακάλυψα σε μη-ιατρικό κείμενο· συγκεκριμένα σε μανατζερίστικη παρουσίαση). Παραδείγματα του πιθανού ρήματος ευλειτουργώ δεν βρήκα, και μόνο ένα ορθολειτουργώ — και πιστεύω πως το «λειτουργώ καλά» απ' το «λειτουργώ ορθά» απέχουν κάπως σημασιακά και δεν ταυτίζονται μεταξύ τους.

ΥΓ Επειδή το ξέχασα: 115 ευρήματα σήμερα (http://www.google.com/search?q="ευλ...w.r_qf.&fp=b752d12a099bb300&biw=2133&bih=1098)
 

nickel

Administrator
Staff member
Σημασία που δεν γνώριζα:

κολυμπημένη ομάδα ομάδα θαλάσσιου αθλήματος (π.χ. υδατοσφαίρισης) που έχει περάσει αρκετές ώρες με προπονήσεις και αγώνες στο νερό.
 

nickel

Administrator
Staff member
μεταμοσχευτής γιατρός που ειδικεύεται στις μεταμοσχεύσεις οργάνων: Κάθε γιατρός μεταμοσχευτής θα μπορούσε να γράψει αν όχι ολόκληρο βιβλίο, τουλάχιστον ένα κεφάλαιό του | Θεωρείται ο μεγαλύτερος μεταμοσχευτής πολλαπλών οργάνων πεπτικού σήμερα | Γιατρός μεταμοσχευτής τριχών | Ο υπουργός έκανε ειδική αναφορά στο προσωπικό των ΜΕΘ και τους μεταμοσχευτές.

Αποδίδει τους αγγλικούς όρους transplanter και transplant surgeon / doctor. Η λέξη transplanter υπάρχει από το 1970. Στο OED:
b spec. in Surg., a surgeon who carries out transplant operations.
1970 Daily Tel. 15 June 13/2 For Prof. Roy Calne,‥pioneer liver transplanter, there is only one problem: not enough organs are being transplanted.  
 

SBE

¥
Υποθέτω ότι δεν είναι νεολογισμός, αλλά εγώ πρώτη φορά το άκουσα προχτές στις ειδήσεις του ΡΙΚ: ποιμνιοτρόφος
Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι αυτός που εκτρέφει ποιμένες. Κι αυτοί κάπου εκτρέφονται.
Μετά σκέφτηκα ότι προφανώς είναι αυτός που εκτρέφει κοπάδια αρνιά, μόνο που δεν είμαι σίγουρη ότι είναι μόνο αρνιά και δεν καταλαβαίνω σε τι διαφέρει από τον κτηνοτρόφο. Και μετά είπα να το ψάξω στο ιντερνέτιο να μου φύγει η απορία, και δέχτηκα διπλό χτύπημα από αυτή την είδηση που λέει "μας θυματοποιούν οι ποιμνιοτρόφοι".
 

nickel

Administrator
Staff member
αντιβανδαλιστικός (αυτεπεξηγούμενο) ~28.700 ευρήματα http://goo.gl/tZZ07

αντιβανδαλιστικός που αντιστέκεται σε προσπάθειες καταστροφής, λίαν ανθεκτικός: αντιβανδαλιστικοί υαλοπίνακες | αντιβανδαλιστική προστασία.
[Από το αγγλικό anti-vandal(ism).]

Γιατί προς στιγμήν σκέφτηκα μήπως υπάρχει και αντιβανδαλιστική νομοθεσία...


Υποθέτω ότι δεν είναι νεολογισμός, αλλά εγώ πρώτη φορά το άκουσα προχτές στις ειδήσεις του ΡΙΚ: ποιμνιοτρόφος
Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι αυτός που εκτρέφει ποιμένες. Κι αυτοί κάπου εκτρέφονται.
Μετά σκέφτηκα ότι προφανώς είναι αυτός που εκτρέφει κοπάδια αρνιά, μόνο που δεν είμαι σίγουρη ότι είναι μόνο αρνιά και δεν καταλαβαίνω σε τι διαφέρει από τον κτηνοτρόφο.
Όχι, δεν είναι νεολογισμός. Είναι αυτός που διατηρεί ποίμνιο. Υποθέτω ότι ποιμνιοτρόφοι είναι οι αιγοπροβατοτρόφοι ενώ κτηνοτρόφοι είναι οι αιγοπροβατοτρόφοι, οι βοοτρόφοι, οι χοιροτρόφοι και οι πτηνοτρόφοι μαζί.

Και μετά είπα να το ψάξω στο ιντερνέτιο να μου φύγει η απορία, και δέχτηκα διπλό χτύπημα από αυτή την είδηση που λέει "μας θυματοποιούν οι ποιμνιοτρόφοι".

Θα σε βάλω στους «τίτλους αλλαντάλλων». Η είδηση λέει: «“Μας θυματοποιούν”, λένε οι τυροκόμοι».
 

SBE

¥
Ο τίτλος, ναι.
Αλλά, ποιοί τους θυματοποιούν; Οι ποιμνιοτρόφοι.
Οπότε το έκανα δύο σ'ένα.
 
Top