Λεξιπλασίες (Nonce words)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κι εγώ στην αρχή της μεταφραστικής καριέρας μου το έγραφα με ένα "γ", γιατί έτσι το έγραφαν και οι φιλόλογοι φίλες μου. Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι οι φιλόλογοι δεν τα γράφουν όλα σωστά.
 
Καλά, αυτό δεν είναι τίποτα.
Στη θρυλική πλέον διόρθωση της Ανύπαρκτης Οδαλίσκης που μου έκανε νεαρή επίδοξη συνάδελφος, μου διόρθωνε το "συγγνώμη" σε "συγνώμη" με την εξής παρατήρηση:
Spelling mistake. Please learn how to spell this word. You have been doing the same mistake in the last 2 films.

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση στην περίπτωση της "ανύπαρκτης οδαλίσκης" είναι η τρομερή βεβαιότητα και αυτοπεποίθησή της (και μ' αρέσει το star trek....)

Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα.
 
Δεν το συνηθίζω, αλλά θα επανέλθω on-topic.

testickle: πρώτη δοκιμαστική απόπειρα γαργαλήματος για να διαπιστώσουμε την ευαισθησία του γαργαλουμένου (ή μήπως γαργαλούμενου;).
 
καμπάμια: Μια όχι και τόσο πετυχημένη καμπάνια... (Άμα πληκτρολογείς βλακείες μεταφράζοντας, σε επισκέπτεται πάραυτα η Μούσα!)
 
Δεν είναι λεξιπλασία, είναι λεξικλεψία! Οι λεξιπλασίες της Λεξιλογίας ταξιδεύουν στο διαδίκτυο και αναπαράγονται με τη μέθοδο της άμωμης σύλληψης.
Ιδού (κι έλεγα κάτι μού θυμίζουν αυτά)!
 

Zazula

Administrator
Staff member
sarantισμός
κατάρα που πέφτει πάνω σε μεταφραστή ή επιμελητή όταν τον συλλαμβάνει γλωσσικώς ή μεταφραστικώς ολισθήσαντα, ή αστόχως καθαρολογήσαντα, ή άλλως εν γένει ατοπήσαντα η κοφτερή πένα του sarant και του τα σούρνει στον ιστότοπό του sarantakos.com 'Αλλως sarantισμα Ρήμα μτβ. sarantίζω

Sarantάπηχοι
υπαρκτά πρόσωπα της νεοελληνικής μεταφραστικής παράδοσης, το μέγεθος των ατοπημάτων των οποίων τα ενέταξε στον Κύκλο των Πομπευθέντων Μεταφραστών του ιστοτόπου sarantakos.com

sarantαλείτουργο
μνημόνευση Sarantάπηχου μεταφραστή σε σαράντα διαδοχικά νήματα


ΥΓ Έμπνευση για τις ανωτέρω λεξιπλασίες αποτέλεσε τουτοδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
αsarantιστη: άρτι κυκλοφορήσασα μεταφραστική εργασία που δεν έχει ακόμα υποπέσει στον προσοχή του συνονόματου κυρίου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα, μήπως προκαλούμε την τύχη μας μ' όλα αυτά; Μην τον εκνευρίσουμε και μας περάσει μετά από sarantα κύματα! :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είστε απόλαυση στο ζοφερό μεταφραστικό μεσημέρι που περνάω!!!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ζεφυρές συνθήκες: οι εργασιακές συνθήκες, στις οποίες ο δύσμοιρος μεταφραστής προσπαθεί να αποδώσει προτάσεις απείρου κάλλους όπως «αυτόκλητη γενική συνέλευση» εν μέσω καταιγισμού αποριών ομώνυμου ενοχλητικού συμφορουμίτη.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι σε συναγωνίζομαι επάξια :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
ζευφράδεια
η ιδιότητα αυτού που έχει μεγάλη ευχέρεια στην αποτελεσματική επίλυση ζεφυρών (βλ.λ.) αποριών

ζευφροσύνη
συναίσθημα ήρεμης και βαθιάς χαράς που δημιουργείται όταν απαντάς επιτυχώς σε ζεφυρά (βλ.λ.) ερωτήματα Επίθ. ζευφρόσυνος, ζευφραντικός Ρήμα ζευφραίνω κ. ζευφραίνομαι (χωρίς μππ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
πελατίκι: (από το απελατίκι με σίγηση του αρχικού «α»)
1. σιδερένιο ρόπαλο, όπλο των απελατών (παράνομων, π.χ. ζωοκλεφτών ή ληστών, που χρησιμοποιούσαν οι Βυζαντινοί για τη φρούρηση των συνόρων τους).
2. μετάφρασμα-ροπαλιά που απαιτεί ο πελάτης να μπει στη μετάφρασή του και που, αμέσως μετά την τέλεση του εγκλήματος, επιθυμούμε να απελάσουμε από τη σκέψη μας και τις σελίδες μας.

Παράδειγμα:
θυμωθείς περισσότερον ο καβαλάρης εκείνος, εύγαλε το πελατίκι του, και έκρουσε τον πτωχόν εκείνον εις τον μέλιγκα και τον εθανάτωσε.

Για τα όπλα των Βυζαντινών κ.ά.: http://www.patriotaki.com/archive/index.php/t-609.html
 
Τώρα, μήπως προκαλούμε την τύχη μας μ' όλα αυτά; Μην τον εκνευρίσουμε και μας περάσει μετά από sarantα κύματα! :D

Όπως έλεγε ο Όσκαρ Ουάιλδ, όμως, ένα μόνο πράγμα είναι χειρότερο από το να μιλάνε για σένα: να μη μιλάνε για σένα!
 
πανσέλληνας

Ελληνάρας που δεν κόβει τις κακές του συνήθειες ούτε όταν οι άλλοι απολαμβάνουν την πανσέληνο.
 
obecity
Η παχυσαρκία ως αποτέλεσμα του αστικού τρόπου ζωής.


rezilution
Οι γενναίες αποφάσεις για αδυνάτισμα και γυμναστική που λαμβάνονται συνήθως μετά από εορταστικές κραιπάλες ή εν όψει παραλιακού ημιγυμνισμού και καταλήγουν σε αξιοθρήνητα αποτελέσματα.
 
Top