Λεξιλογιακή βασιλόπιτα του 2015: Τρίτη 6/1/2015

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αγαπητές συλλεξιλόγισσες και αγαπητοί συλλεξιλόγοι,

Όπως ίσως διαπιστώσατε ήδη, η σύμπτωση να πέφτουν όλες οι χριστουγεννιάτικες αργίες όμορφα και καρφωτά με τα Σαββατοκύριακα συνοδεύεται από δημιουργικά πενθήμερα διακοπών αλλά και έλλειψη κατάλληλων ημερομηνιών για τη λεξιλογιακή βασιλόπιτά μας (πέρα από την παράπλευρη απώλεια να αραχνιάζει το φόρουμ).

Προς το παρόν, και προκειμένου να βρίσκονται κοντά μας όσο γίνεται περισσότεροι μη Αθηναίοι, η καταλληλότερη (αν όχι και μοναδική) ημερομηνία και ώρα φαίνεται να είναι το μεσημέρι της Τρίτης 6/1/15. Θα θέλαμε λοιπόν να συγκεντρώσουμε δηλώσεις ενδιαφέροντος (ναι/όχι, πόσα άτομα, εναλλακτική διαθεσιμότητα κλπ) για να πορευτούμε ανάλογα και να οργανώσουμε τα δέοντα.

Καλές γιορτές!




nickel says:

Μετριόμαστε;

Alexandra (2)
drsiebenmal (2)
nickel (1)
dharvatis (1-2)
sbe (1)
Themis (1-2)
daeman (1)
sarant (1)
VickyN (1)
Costas (1)
azimuthios (0-1)
Zazula (1)
crystal (1+1)
Palavra (1 - cameo)
pidyo (0-1)
Pink Panther (1)
Lexoplast (1)
Earion (1)
Hellegennes (1)
eugeniaverdi (1)
paraskevi (1)

Με πάνω από 20 άτομα πάμε για Θα μαζευτούμε από τις 2 μ.μ. στη μεγάλη αίθουσα της Αλεξάνδρειας, με το μενού (και κρασί) που γνωρίζουμε από πέρσι.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Υπό τον όρο ότι δεν θα μου έχει προκύψει ίωση (ή βαρύ κρυολόγημα), εφοριακός έλεγχος, εργασία με μαστιγωτική προθεσμία ή άλλο απρόβλεπτο δεινό, θα καταβάλω κάθε απαραίτητη προσπάθεια να είμαι κι εγώ εκεί, μετά τις 2 μ.μ. Παρακαλώ να μην μπει νωρίτερα. Ούτε νοτιότερα της Καλλιθέας, ας πούμε. Και να είναι σε μεγάλο χώρο, χωρίς άλλους (ή χωρίς πολλούς άλλους).

Αν προτείνετε χώρους που να ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές (σύμφωνα με πρόσφατες εμπειρίες, όχι από το 2009), θα σας είμαστε υπόχρεοι (μέχρι και ελίτσα θα σας κεράσουμε).
 
Δυστυχώς θα έχουμε ήδη αναχωρήσει για τη βόρεια βάση μας από τα ξημερώματα της Δευτέρας, 5/1. :( Καλές γιορτές σε όλες τις φίλες κι όλους τους φίλους, διαχειριστές, μοδεράτορες, μέλη και φίλους της Λεξιλογίας!
 
Δηλώνω κι εγώ συμμετοχή - θα προσπαθήσουμε να είμαστε δύο αλλά τουλάχιστον ο ένας θα έλθει οπωσδήποτε :-)
 
Κι εγώ μέσα, πιθανώς δύο άτομα. Προτείνω επίσης να προβούμε σε παράνομη κατακράτηση του Ρογήρου και βίαιη προσαγωγή του Δαεμάνου.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Προτείνω επίσης να προβούμε σε παράνομη κατακράτηση του Ρογήρου και βίαιη προσαγωγή του Δαεμάνου.

Συμφωνώ. Αλλά ο Δαεμάνος δεν προσάγεται, προσάγει, τω απροσίτω. :-) Και σκουντάει, σπέρνει ιδέες, δαιμόνια.
Από ιλιιστή, παιδί μου, αλάργο.

άγγελοι μετά ποιμένων δοξολογούσι


Angel - Jimi Hendrix
 
Εμείς είμαστε άρρωστοι οικογενειακώς, και το γαζελάκι με βρογχιολίτιδα, δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε πουθενά για τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Καλά να περάσετε, με υγεία, με αυτούς που αγαπάτε! :)
 
Υπό τον όρο ότι δεν θα μου έχει προκύψει ίωση (ή βαρύ κρυολόγημα), εφοριακός έλεγχος, εργασία με μαστιγωτική προθεσμία ή άλλο απρόβλεπτο δεινό
Αν δεν πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας δηλαδή. Το αυτόν.
Και παρακαλώ πολύ να μου πείτε πού μοιράζουν πενθήμερα διακοπών, γιατί ενδιαφέρομαι πολύ.

Χρόνια πολλά σε όλους!
 
Κι εγώ μπορώ λογικά, οπότε είμαι μέσα. Αλλά, ανήμερα των Φώτων, δεν είναι άβολη ημερομηνία για πολλούς;
 
Καθίσταται επιτακτική η ανάγκη να έχουμε τηλεδιάσκεψη με τον Δαεμάνο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Καλλιά δεν είναι κοντοδιάσκεψη, κοντό;
Μια προεόρτια, να καταστρωθούν τα στρατηγικά σχέδια για την κατάληψη της βασιλόπιτας και του φρλουρίου αυτής.
Του
Krepost’ Redoute Kalé.
 
Σαν τον αϊτό επέταξε, σαν τον πετρίτη φτάνει
να πάρει πάλι το φλουρί να μεταδευτερώσει.
Μηδέ κρεπόστ, μηδέ ρεντούτ, μηδέ κουλές τού στέκει
τείχη γερά στο διάβα του θρύψαλα εγινήκαν.
Δεν είν' σπαθιού η δύναμη, δεν είν' αχός αρμάτων
μόν' είναι της στρατηγικής οι μπόρεσες κι η χάρη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά, ανήμερα των Φώτων, δεν είναι άβολη ημερομηνία για πολλούς;

Σσσ, μην το γρουσουζέψεις, καλά πάμε ως τώρα. Αν βρούμε και πού να μαζευτούμε, θα είναι ακόμα καλύτερα.
 
Σε εμάς τους ισπανοτραφείς έρχονται οι Μάγοι και φέρνουν τα δώρα το πρωί των Φώτων, και συνηθίζουμε να την περνάμε οικογενειακά.

Αλλά αν το κανονίσετε θα ξεκλέψω λίγο χρόνο να έρθω για τον καφέ.
 
Ίσως τα καταφέρω και εγώ.

Κάπου κέντρο μήπως; Να πάρουμε ένα μετρό, όχι αυτοκίνητο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έβαλα μπροστά στο πρώτο μήνυμα να μας μετράω.


(Και ναι, στο κέντρο θα μαζευτούμε.)
 
Top