Κοψίδια και τσιμπολογήματα

daeman

Administrator
Staff member
...
Κανονικά είναι για τα Εφήμερα, αλλά προφανώς δεν μπορούσα να μην το βάλω στα τσιμπολογήματα:

Χοχλιοί go, εφσυν, 28-7-2016, Λευτέρης Κουγιουμουτζής

Το νέο φανταστικό παιχνίδι, που θα ξετρελάνει μικρούς και μεγάλους, ήρθε και μας περιμένει να το ανακαλύψουμε!

Έξυπνο, συναρπαστικό, περιπετειώδες και απολαυστικό, θα σε βγάλει από το σπίτι, θα σε φέρει κοντά στη φύση και θα συναναστραφείς άλλα άτομα με κοινά ενδιαφέροντα!

Απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες, τους χαρακτήρες και τα βαλάντια· δεν χρειάζεσαι ηλεκτρονικές γνώσεις, δεν απαιτείται καμία εξοικείωση με «ταμπλέτες», «έξυπνα» τηλέφωνα και ειδικό λογισμικό, ούτε είναι απαραίτητα φορτιστές και μπαταρίες.

Απλός ο σκοπός του παιχνιδιού: ανοίγεις έναν χάρτη, ηλεκτρονικό ή παραδοσιακό, διαλέγεις την πίστα σου μέσα από μια εξαιρετική ποικιλία (καλλιεργήσιμο χωράφι, χέρσα γη με φρύγανα, λιόφυτο, πλαγιά, βραχώδης ή πετρώδης έκταση, δάσος κ.ά.) και ξεχύνεσαι να πιάσεις όσο περισσότερους χοχλιούς μπορείς.

Απαραίτητος εξοπλισμός είναι μονάχα ένας κουβάς ή αντίστοιχο δοχείο· όσο για ρουχισμό ή άλλα αξεσουάρ, αυτά διαφοροποιούνται αναλόγως με το επίπεδο, όπως θα αναλύσουμε ευθύς αμέσως!

Επίπεδο 1 (νεοσσοί):
Αν είσαι πρωτάρης, καλύτερα να διαλέξεις μια βροχερή μέρα. Με την πρώτη ψιχάλα, στήνεσαι στο πεδίο που διάλεξες και περιμένεις τους χοχλιούς να βγουν απ’ το καβούκι τους και ν’ αρχίσουν να σέρνονται στη γης· δεν μπορεί, όλο και κάποιος θα περάσει από μπροστά σου! Στα πρώτα σου βήματα στο παιχνίδι, μαζεύεις όλα τα μεγέθη και τα σχήματα· με τον καιρό, θα μάθεις ν’ αναγνωρίζεις ποιοι σου είναι χρήσιμοι για την τελική αποστολή (βλέπε παρακάτω) και ποιοι όχι. Απαραίτητος εξοπλισμός, ομπρέλα ή αδιάβροχο.

Επίπεδο 2 (ξεπεταρούδια):
Μόλις μπεις στο πνεύμα, αφήνεις το επίπεδο 1 κι αρχίζεις ν’ αναζητάς εσύ τους χοχλιούς μες στη βροχή και την υγρασία, αντί να περιμένεις να 'ρθουνε αυτοί σ’ εσένα. Θα χρειαστεί να περπατήσεις σε λασπωμένες εκτάσεις και να διασχίσεις λιμνούλες και ποταμάκια, οπότε καλό θα είναι να προμηθευτείς γαλότσες.

Επίπεδο 3 (χαμηλές πτήσεις):
Σιγά σιγά μαθαίνεις να τους αναζητάς και στην ξηρασία. Ανακαλύπτεις τις κρυψώνες τους μέσα σε αγκαθωτούς θάμνους (αστοιβίδες, ασπαλάθους, αχινόποδες κ.ά.) και προσπαθείς να τους ξετρυπώσεις την ώρα που κοιμούνται. Θα χρειαστείς ρουχισμό με μακριά μανίκια και, πιθανότατα, καπέλο και γάντια.

Επίπεδο 4 (κορακίσματα):
Είσαι, πια, έμπειρος στην αναγνώριση και την ιχνηλασία. Ηρθε η ώρα να σηκώσεις βάρη· τους αναζητάς κάτω από πέτρες και χαράκια και μπορείς να μετακινείς ακόμα και ολόκληρους βράχους! Είσαι ατρόμητος και δεν φοβάσαι λιακόνια, όφηδες, σαρανταποδαρούσες και σκορπιούς, που μπορεί να σου ξεπεταχτούνε καθώς αναζητάς τον στόχο. Δε χρειάζεσαι πλέον συμβουλές για τον εξοπλισμό, μπορείς να κάνεις τα όρη κάμπους, που λένε.

Επίπεδο 5 (γεράκια):
Δεν απαιτείται να βγεις άλλο στο πεδίο. Τους αναθρέφεις στο σπίτι σου, ταΐζοντάς τους μακαρόνια και αλεύρι μέχρι να παχύνουνε και να 'ναι έτοιμοι για φάγωμα!

Τελική αποστολή:
Αφού τους μαγειρέψεις (βραστούς ή μπουμπουριστούς, με πληθώρα δυνατών συνοδευτικών), να κατορθώσεις να τους βγάλεις από το καβούκι για να τους φας.

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν οδοντογλυφίδα, οι «σίφου» τα καταφέρνουνε ακόμη και με ένα πιρούνι.

Το «χοχλιοί go» είναι ένα παιχνίδι που δεν μπορείς να προσπεράσεις εύκολα. Δοκίμασέ το!
Απολαυστικό και για την ψυχή και για το στομάχι.

Προσοχή στα κακέκτυπα και τις απομιμήσεις.





Χόχλεμον Go!
[SUP]©®[/SUP] ( < xοχλιόν αναμόχλευον, πηαίνε!)

Simple, ancient, substantially satisfying, actually satiating.

Από μικιό κοπέλι ήπαιζά το γω, μόνο ναι.

Άσε με να μολάρω δα κι όντε γιαείρω πάλι
θα σου βαστώ λιανοχοχλιούς να βάλεις στο τσικάλι

Ολημερίς κι ολονυχτίς χοχλιούς κοντοζυγώνεις
κι απόι σαν τσι βράσομε, θα τσι ξεκαυκαλώνεις
 

nickel

Administrator
Staff member
Την τελευταία φορά που το έπαιξα, μόνος μου, είχα καμιά ντουζίνα μη Κρητικούς, γύρω γύρω από ένα τραπέζι, να με κοιτάνε με ανάμικτα αισθήματα, από περιέργεια μέχρι αηδία, να πω. Οπότε: κάποια παιχνίδια πρέπει να τα παίζεις με σωστή παρέα!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να κάνουμε χοχλιοπάρτι! (Κι εγώ δεν βρίσκω συνδαιτυμόνες να τους απολαύσω...)
 

daeman

Administrator
Staff member
Να κάνουμε χοχλιοπάρτι!

Χοχλιδοπαιχνιδίσματα δε θέλω μπλιο μαζί σου
γιατ' είδα αλλουνού χοχλιού τα σάλια στο κορμί σου

:twit: :D

Ε, πόσο συχνά μπορεί να το πει κανείς κυριολεκτικά;


Χοχλιδοβολοσέρματα
δε θέλω μπλιό μαζί σου,
γιατ’ είδα κι αλλουνού χοχλιού
σημάδια στο κορμί σου.

...

Ποκεμοπαιχνιδίσματα δε θέλω μπλιο μαζί σου
γιατ' είδα γω του Πικατσού σημάδια στο προφίλ σου

...Κι εγώ δεν βρίσκω συνδαιτυμόνες να τους απολαύσω...

Παρών! αν και μακριά. Με τον Νίκελ μαζί, τριάδα φτιάχνουμε φοβερή και τρομερή. Ελικοστρόφιο τροφείο.
 

SBE

¥
Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά προχτές πέτυχα στην τηλεόραση ένα ντοκιμαντέρ για την πανίδα της Ν. Ζηλανδίας και έδειχνε κάτι γιγαντιαία σαλιγκάρια να καταπίνουν σκουλήκια με τη μία και δε νομίζω ότι θέλω να ξαναδώ χοχλιό, γιατί μπορεί να κάνει καμία χαψ και να μου κόψει κανένα χέρι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
«Μην τα πετάς τα λόγια σου σαν τ’ άχερο στ’ αλώνι,
γιατί τα παίρνει ο δαίμονας και ποιος τα συμμαζώνει;»

http://www.snhell.gr/kids/content.asp?id=252&cat_id=11

:devil: :whistle:

Ντισκλέιμερ: καμία σχέση με ό,τι προηγείται. Απλώς μου άρεσε και δεν σκέφτηκα καλύτερο νήμα για να το απιθώσω.
 

SBE

¥
Φυσικά και μας ενδιαφέρει γιατί δεν μιλάμε αγγλικά μεταξύ μας.
Ξαβιέ Μπετέλ. Στα Γαλλικά και τα Γερμανικά, επίσημες γλώσσες του Λουξεμβούργου.

Ή επι το ορθότερον, Γκζαβιέ στα γαλλικά, Ξεβιέ στα Γερμανικά, αλλά αυτό εξαρτάται από το αν λες τον Αλέξανδρο Αλεξάντρ ή Αλεγκζάντρ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν λένε Ζαβιέ οι Γάλλοι; Λένε Ζαβιέ οι Άγγλοι;
 
Το Ξαβιέ είναι σιγουράκι και πέραν πάσης αμφιβολίας. Για το επώνυμο, διαλέγετε. Αν πάρετε γαλλική προφορά τότε το έχετε οξύτονο, αν θέλετε λούξικη θα είναι παροξύτονο (ακούγοντος τα όνομο στα λουξεμβουργιανά θα σας δημιουργηθεί και μια σχετική απορία: Μπέττελ ή, μήπως, Μπήττελ; ).
 
La prononciation de « X »
[...] 2. X [gz]
Xavier n’est pas toujours exact.
[...] Règles
En début de mot, X se prononce de plus en plus [gz] dans l’usage courant (même si la prononciation classique demande [ks] : xénophobe, xylophone, Xavier.

http://apprendrefrancais.net/phonetique/prononciation-de-x.html

ks ou gz
Pour beaucoup de mots commençant par X cette lettre se prononce ks ou gz.

http://www.francaisfacile.com/exercices/exercice-francais-2/exercice-francais-69543.php

Στο Κεμπέκ φαίνεται να κλίνουν προς το [γκζ]:
La lettre x se prononce [gz], comme les lettres g et z, lorsqu'elle apparaît en début de mot comme dans xénophobie et xylophone; ce sont pour la plupart des mots savants d'origine grecque. C'est le cas également lorsque le préfixe ex- est suivi d'une voyelle ou d'un h, par exemple : exact, exaucer, exemple, exil, exhumer, exhibition, etc.
http://bdl.oqlf.gouv.qc.ca/bdl/gabarit_bdl.asp?id=2395

Άρα, σιγουράκι μεν το [ξαβιέ], αποδεκτό όμως και επεκτεινόμενο το [γκζαβιέ]. Τα παραδείγματα του πρώτου παραθέματος εγώ προσωπικά τα ξέρω [γκζενοφόμπ], [ξιλοφόν] και [ξαβιέ].
 

daeman

Administrator
Staff member
... Λένε Ζαβιέ οι Άγγλοι;

Άγγλοι κι Αμερικανοί, Professor X: The name's Εγκζέιβιερ, Τσαρλς Εγκζέιβιερ. How do you do?


—Egzeyvier?
—Eggsavior, the egghead. It's a mutation, a very groovy mutation.


Ισπανοί εις Ισπανίαν
έχουσιν Χαβιέρρρ μανίαν
Χαβιέ δε λέξει σπανία
θραύουν την μονοτονίαν
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ που μου διορθώσατε το γαλλικό. Πήγα κι εγώ στο γαλλοαγγλικό Ρομπέρ, που έχει προφορές, και είδα [gz]. Από την άλλη, στο Forvo δύσκολα το ακούς αυτό το γκ.

Εγώ, βέβαια, από την όλη συζήτηση θυμήθηκα τον Ξαβιέ Κουγκάτ.

 

SBE

¥
Όπως έλεγε και το σχολικό μου βιβλίο γαλλικών, παρουσιάζοντας όλες τις προφορές του Χ, Αλεγκζάντρ μοντ νταν λε ταξί* (φράση που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου αλλά τουλάχιστον με βοηθάει να θυμάμαι ότι στα γαλλικά ανεβαίνεις στο αυτοκίνητο).
Ενώ πιο κάτω γινόταν πιο φιλοσοφικό, είχε και ολίγον Σρέντινγκερ: νταν λε μπουά ιλιά εν σα**
Αποδεκτό μεν το γκζ, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζονται τέτοιες ιστορίες όταν μιλάει ο Μήτσος. Ξ όλα και ησυχάσαμε.

*Ο Αλέξανδρος μπαίνει στο ταξί
** Στο κουτί υπάρχει μια γάτα

Και μια που λέμε για το Χ στην αρχή της λέξης στα αγγλικά, το OED με πληροφορεί ότι η προφορά είναι Ζ στις ελληνικής προέλευσης, SH στις κινέζικες. Kι αυτό: xsturgy, a very rare word only recorded in 1592, meaning ‘the process of polishing’.
Αυτό μάλλον θα προφέρεται σαν τον Εγκζ-έιβιερ.
 

Katsik35

Member
Αγαπητή SBE, νομίζω πως η γάτα σου δεν είναι στο κουτί (la boîte, λα μπουάτ) αλλά στο δάσος (le bois, λε μπουά).
Βέβαια, αν πρόκειται για την ψιψίνα του Σρέντινγκερ, είναι δύσκολο να πει κανείς πού ακριβώς βρίσκεται.
 

SBE

¥
Όντως, λάθος μου, και δεν ξέρω τι σκεφτόμουν το πρωί, γιατί ο πλήρης διάλογος στο βιβλιο ήταν
Jojo, Jojo, ou est Jojo? Il n'est pas sur le bureau? Sur le bureau il y a une boite κλπ κλπ (ε, λοιπόν, ότι θα τα θυμάμαι αυτά για πάντα δεν το περίμενα, αυτό και τη Μαμζέλ Ανζέλ τη μοδίστρα, elle fait des pantalons, des jupes et des jupons et des gilets de flanelle).
 
Top