Επειδή ορισμένοι πηγαίνουν με χίλια...

nickel

Administrator
Staff member
Δεν έκλεισε η μέρα και ανέβηκε άλλα 23 ποστ. Με αυτόν τον ρυθμό σε λίγο καιρό θα κοιτάμε αναλογίες 1/100.
Καλά πήγε η μέρα, λοιπόν (και ήδη πηγαίνει καλύτερα). Στα 4 χρόνια και 9 μήνες λειτουργίας του φόρουμ (1732 ημέρες) έχω μέσο όρο ημέρας 17,32 μηνύματα!
:)
 
Εγώ κινούμαι γύρω στο 5,25, το οποίο αν αφαιρέσεις τις βλακείες πρέπει να είναι κάπου 2. :whistle:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλος ένας από τα πιο παλιά μέλη, ο αγαπητός φίλος Ζέφυρος, συμπλήρωσε την πρώτη του χιλιάδα λίγο πριν βγει το '12. Του εύχομαι κέφι και *πολυποστία!

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και επιτρέψτε μου, κατά αριθμητική εξαίρεση και αυθαίρετο λεξικογραφικό δικαίωμα, να επισημάνω και την 100ή συνεισφορά του arberlis στο φόρουμ, με αυτή την ωραία πάσα, εδώ.



Πολύ θα θέλαμε πολλοί να μπορούμε να διαβάζουμε περισσότερα από τα χέρια του. Υγεία και διάθεση να υπάρχουν!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο γκρουπ των τετραψήφιων μπήκε και η Αόρατη Μελάνη!
Με πολύ ουσιαστική συμβολή, σε μεταφραστικά και ορολογικά θέματα αλλά και γενικότερες συζητήσεις.

Το σχετικό στιγμιότυπο:



(Και ένα ευχαριστώ σε μια παρατηρητική Λεξιλόγα :))
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ήγινε τετραψήφια η Αόρατη Μελάνη
διαβάζει, γράφει, μελετά ό,τι στο νου τζη βάνει
κι απόι τα λεξιλογεί, ώρια τ' αναθιβάνει
μα και τα σκούρα όντε βρει, δεν αμολά μελάνι
μες στη θολούρα, αόρατη το νόημα να χάνει
μόν' βγαίνει η συμπαθητική με θάρρος τ' αναπιάνει
πλάθει, μαλάσσει, συζητά, στο στόχο αποφτάνει
στολίζει την παρέα μας, σοφότερους μας κάνει

:up:

Invisible Ink (Sounds That Can't Be Made) - SilMarillion


It's not a game
Looks like a game
But it's not a game
 
Gotcha!
daeman.jpg
Συγχαρητήρια και σε εσένα και στη Μελάνη, και σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας! :up:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι απόλαυση! Επιτέλους, πρωτοβουλίες στο φόρουμ!
Να χαίρεσαι την ντουζινοχιλιάδα σου, Νταιμάνιε!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγχαρητήρια σε Μελάνη και Δαιμάνο, αλλά και στον dharvatis για τα αντανακλαστικά :clap: (άντε, και δε θα ξαναγκρινιάξω που του δίνουνε βραβεία...)
 
Χεχε, ευχαριστώ (και συγχαρητήρια και σε εσένα επίσης, τα μάθαμε... :D )
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] αλλά και στον dharvatis για τα αντανακλαστικά :clap: (άντε, και δε θα ξαναγκρινιάξω που του δίνουνε βραβεία...)

Με την ευκαιρία της ντουζινοποίησής μου (παρότι ένα σεβαστό μέρος της ντουζίνας μου είναι ντέρτι, έξω ντέρτια και καημοί), ήρθε η στιγμή να αποκαλύψω την αλήθεια, το εφτασφράγιστο μυστικό που περίμενε το ντουζ πουάν μιλ:

Δεν τις γράφω εγώ τις μαντινάδες, τις γράφει ο ghostwriter μου, ο σκιώδης, αθέατος ριμαδόρος, ο μαντιναφανολόγος dharvatis! Εγώ είμαι απλώς front man, μπροστινός, βιτρίνα, frontman (και δυστυχώς fall guy, ωστόσο και αυτό είναι μέρος της δουλειάς μου).

Χαλάλι του εκείνο το βραβείο, αφού το έπαθλο το μοιραστήκαμε δίκαια: «Ένα γω, ένα συ, ένα γω - ένα γω, ένα συ, ένα γω».
Παύω τώρα, είμαι στα ντουζίνια μου κι άμα αρχίξω, τελειωμό δε θα 'χω, μα θα με τελέψουνε οι παραγγέλλοντες τις μεταφράσεις, σε μια σεμνή τελετή.
 
Με την ευκαιρία της ντουζινοποίησής μου (παρότι ένα σεβαστό μέρος της ντουζίνας μου είναι ντέρτι, έξω ντέρτια και καημοί), ήρθε η στιγμή να αποκαλύψω την αλήθεια, το εφτασφράγιστο μυστικό που περίμενε το ντουζ πουάν μιλ:

Δεν τις γράφω εγώ τις μαντινάδες, τις γράφει ο ghostwriter μου, ο σκιώδης, αθέατος ριμαδόρος, ο μαντιναφανολόγος dharvatis!

Ωχ, κάτσε, δεν σε προλαβαίνουμε:
ντουζινοποίηση: η δημοσίευση δώδεκα ή δώδεκα χιλιάδων αναρτήσεων στη Λεξιλογία (προσπάθειες από την πλευρά των αμερικανών συναδέλφων να ονομαστεί έτσι και η δημοσίευση δώδεκα εκατοντάδων αναρτήσεων δεν ευοδώθηκαν). Οι ντουζινοποιηθέντες με τη β' έννοια Λεξιλόγοι είναι ελάχιστοι και λίαν εκλεκτοί.

μαντιναφανολόγος: ο αφανής μαντιναδολόγος (βλ.λ.) ή κατ' άλλους ο μαντιναδολόγος με την αφάνα. Ο πρώτος για τον οποίο χρησιμοποιήθηκε ο όρος αυτός διαψεύδει κατηγορηματικά τις φήμες ότι πληροί και τους δύο ορισμούς, άρα θα πρέπει σωποδήποτε να αληθεύουν.

ΥΓ δαεμάνε, η συμφωνία μας ήταν μυστική! :D :D
 

daeman

Administrator
Staff member
ΥΓ δαεμάνε, η συμφωνία μας ήταν μυστική! :D :D

Τα ψιλά γράμματα κάτω κάτω τα διάβασες; Εκεί που γράφει «μέχρι την δωδεκάτη βραδινή» δεν εννοεί ώρα, εννοεί χιλιάδα αναρτήσεων (of the party of the second part). ;)

Gotcha! The devil is in the details, and as if that weren't enough, the devil is in the details.
Ave, dharvatis, punxsutawnii te salutant.
:D

Άντε, τι κάθεσαι; Χίλιασέ τα κι εσύ, να βάζεις δέκαρχους, εκατόνταρχους κι οπλίτες να τρέχουν. Αναλαμβάνω την εικονογράφηση, Harvatius.
 
Στέκομαι διορθωμένος και ξεκουράζω τη βαλίτσα μου :-D
I stand corrected and I rest my case.
 
«Τιμή σου»! :lol: :lol:
That post was before my time :-D
The Luggage! The Luggage! Sapient pearwood is the best!
 
Καλωσήλθες στο κλαμπ, Αόρατη, και συγχαρητήρια που έκοψες πρώτη το χιλιόνημα με διαφορά στήθους :rolleyes: από τον Χαρβάτη (ακούς εκεί μαντινάδες σε σοβαρό φόρουμ! Αίσχος!). Κοίταξε όμως να αυξήσεις την πάντα ενδιαφέρουσα ποστοπαραγωγή σου, γιατί μέχρι να γίνεις εσύ λοχίας κάποιοι Δαεμάνοι θα έχουν γίνει στρατάρχες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βρε καλώς το Θέμη! Τι θα γίνει εκείνος ο Καζαμίας που έχουμε παραγγείλει, ε;
 
Top