Επειδή ορισμένοι πηγαίνουν με χίλια...

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Και εις άλλα πολλά με υγεία και λεξιλογική συντροφικότητα. Θα μας κεράσεις κάτι πιο εύγευστο από νήμα;
 
Καλημέρα. Και εις άλλα πολλά με υγεία και λεξιλογική συντροφικότητα. Θα μας κεράσεις κάτι πιο εύγευστο από νήμα;

Οι πνευματικές τροφές είναι πιο νόστιμες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντάξει, εγώ θα πάρω και τη μερίδα του Ελληγενή. Αλεξάνδρα, συγχαρητήρια!! :)
 
Εγώ φαίνεται δεν πρόλαβα το κυρίως πιάτο. Θα αρκεστώ στο προφιτερόλ της Παλάβρας.
Άλλοι άσπλαχνα καρφώνουν τα κοφίνια στη σειρά
άλλοι συμμαχούν δολίως και πλαγιοκοπικά
άλλοι ονειρώξεις έχουν με λερναία μια αράδα
μα η Άλεξ μας κεντάει τη δωδέκατη χιλιάδα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εσείς με κερνάτε υπέροχα ποιηματάκια, εγώ μπορώ να σας κεράσω μόνο κοιλιοευφραντικά, και δεσμεύομαι :)
 

daeman

Administrator
Staff member
..


Πότε δευτεροχίλιασε ο Θέμης δεν κατέω
εδά μονάχα το 'δα γω και βγήκα και το λέω
Δευτεροτριτοσκέφτομαι, εφταοχτωλογιάζω
ίντα ευκή να πρέπει του; Να γράφει, να διαβάζω! :)

Σ' ευχαριστούμε, Θέμη! :up:
 

Attachments

  • Themis_2k03.jpg
    Themis_2k03.jpg
    21.7 KB · Views: 170

nickel

Administrator
Staff member
Δευτεροτριτοτεταρτοσχολίαζε σήμερα, και ξαφνικά βρέθηκε πενήντα ποστ μπροστά. He was on fire. Πάντα τέτοια, Θέμη μας.
 
Ευχαριστώ πολύ, να τα πολυ(εκατομ)μυριάσουμε!
Να συνθέσω μαντινάδα
για τη δεύτερη χιλιάδα;
Μπα! Δεν κάνει ο εορτάζων
να είναι και στίχους φτιάζων.
Οι ζηλιάρηδες θα λένε:
οι προαγωγές τον καίνε
κι είναι όλο καμαρώνων
τα γαλόνια του στιλβώνων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Του Θέμη εορτάζουμε τις δύο τις χιλιάδες
και όπως είναι το σωστό, τού λέμε μαντινάδες.
Μια μαντινάδα δεν αρκεί γι' αυτόν τον Λεξιλόγο,
με τη γερή του τη γραφή και τον μεστό τον λόγο.
Κέφια να έχεις, Θέμη μας, να έχεις και εμπνεύσεις
των Ευρωπαίων τα γραφτά να μας τα ερμηνεύσεις.
Με αναλύσεις στιβαρές κι ανάμεσα στα άλλα
να παίζεις χιούμορ φοβερό και κορυφαία μπάλα.
Ένα μόνο δεν γίνεται σ' αυτές τις εποχές μας
ψηφιακές να κάνουμε, να πιούμε τις ρακές μας!

Εις πολλά τα πόστια, Πανθεμήστατε!
Γερός και δυνατός!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγχαρητήρια κι από 'δώ (και άσε κάτω το προφιτερόλ μου! :p)
 
Συγχαρητήρια κι από 'δώ (και άσε κάτω το προφιτερόλ μου! :p)

Χαχαχα! Με εκφράζει απόλυτα η αγαπητή μοδερατόρισσα, αν και, να ξέρετε, η υφαρπαγή προφιτερόλ δεν είναι κλοπή, είναι απαλλοτρίωση! Συγχαρητήρια!
 
Ναι αλλά με τις μαντινάδες σας μας προκαλείτε κόμπλεξ κατωτερότητας, και με τι μούτρα να βγούμε να συγχαρούμε εμείς οι κοινοί θνητοί; :-D :-D
Συγχαρητήρια κι από εμένα στους πολλακισχιλιάσαντες!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι αλλά με τις μαντινάδες σας μας προκαλείτε κόμπλεξ κατωτερότητας, και με τι μούτρα να βγούμε να συγχαρούμε εμείς οι κοινοί θνητοί;
Άσε, πίκρα σού λέω! Με τόσους στιχοπλόκους εδώ μέσα, έχω κομπλεξαριστεί άσχημα κι εγώ.

Συγχαρητήρια, Θέμη!
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι αλλά με τις μαντινάδες σας μας προκαλείτε κόμπλεξ κατωτερότητας, και με τι μούτρα να βγούμε να συγχαρούμε εμείς οι κοινοί θνητοί; :-D :-D...

Ε και; Είπε κανείς ότι η ικανότητα για μαντινάδες είναι κριτήριο αξίας; Ή νομίζετε πως όσοι δεν την έχουν δεν ψαρώνουν όσους την έχουν με τις ικανότητές τους σε άλλα πράγματα; Τους ψαρώνουν, ασφαλώς, αλλά το ξεπερνάμε και κοιτάμε να προσφέρουμε ο καθείς ό,τι καλύτερο μπορεί στην παρέα, στην πλατιά αγκαλιά της Λεξιλογίας που μας φιλοξενεί όλους. Συναγωνιστές είμαστε, όχι ανταγωνιστές. Άλλοι είναι οπλίτες, άλλοι τοξότες, άλλοι ιππείς, άλλοι εφοδιαστές κ.ο.κ., έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης να φέρνει καφέδες, πολλούς καφέδες. Στο κάτω κάτω, αν ήμασταν όλοι ίδιοι, αν είχαμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες στους ίδιους τομείς, θα ήταν πολύ βαρετό το τακίμι και το μπιριμπίρι μας. Για μένα άλλωστε, μεγαλύτερη σημασία έχει η στάση καθενός απέναντι στα άλλα μέλη, η συντροφικότητα και η διάθεση αλληλοβοήθειας, παρά οι γνώσεις και οι ικανότητες. Nuff said. :)
 
Για μένα άλλωστε, μεγαλύτερη σημασία έχει η στάση καθενός απέναντι στα άλλα μέλη, η συντροφικότητα και η διάθεση αλληλοβοήθειας, παρά οι γνώσεις και οι ικανότητες. Nuff said. :)

Μα φυσικά! Ποιος διαφώνησε; Αυτό δεν είναι που μας τραβάει όλους εδώ; Αλλά ειδικά σ' αυτό το μοναδικό, ιδιαίτερο νήμα, θα ήθελα να μπορούσα να γράψω κάτι περισσότερο από ένα φτωχικό «Συγχαρητήρια» γιατί, όπως και να το κάνεις, άνθρωποι που δημοσιεύουν χιλιάδες αναρτήσεις σε τέτοιο επίπεδο λόγου και ήθους το αξίζουν - γι' αυτό ζηλεύω τους μαντιναδοπλάστες! :up:
 

nickel

Administrator
Staff member
γι' αυτό ζηλεύω τους μαντιναδοπλάστες! :up:
Κι εγώ τους ζηλεύω — κι ας λένε οι κακές γλώσσες ότι προτιμώ τους ζαχαροπλάστες.
 
Top