Διασκεδάστε και μ' αυτό...

nickel

Administrator
Staff member
Έχω κάνει στον φάκελο Lexilogia του υπολογιστή μου μια λίστα με ωραίες ιδέες για γλωσσικά σημειώματα. Η μόνη λύση θα είναι... να αλλάξω υπολογιστή! :-)
 
Capture.JPG
Κι εγώ, αν είχα αυτό το όνομα, θα έψαχνα να βρω έναν Ιβανωφ να παντρευτώ για να αποκτήσω ονοματεπώνυμο με 16 χαρακτήρες από 3 φωνήεντα και 3 σύμφωνα :-)
 
Η απελευθέρωση του εμπορίου με την κατάργηση των δασμών και των ποσοστώσεων επιδρά θετικά στην παγκόσμια οικονομία. Επιβάλλει τη μετακίνηση πόρων από λιγότερο παραγωγικές σε περισσότερο αποδοτικές χρήσεις. Εκεί που διαθέτει μια χώρα το συγκριτικό πλεονέκτημα, για να χρησιμοποιήσουμε έναν όρο του μάρκετινγκ.
http://www.euro2day.gr/specials/opi...ina-einai-poly-dynath-gia-na-kanei-piso-.html
Όπως έλεγε π.χ. ο γνωστός μαρκετινίστας Ντέιβιντ Ρικάρντο:
A new tax too may destroy the comparative advantage which a country before possessed in the manufacture of a particular commodity.
 

Zazula

Administrator
Staff member
οπτικοποίηση του «κάνω την πάπια» [nsfw: foul language]
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το κάνουν εδώ και κοντά μια τριακονταετία, αλλά επειδή ήρθε στην επικαιρότητα στους χθεσινούς Οτινάναι ας το βάλουμε κι εδώ:
 

nickel

Administrator
Staff member
Η φάρσα του Κόρντεν σε βάρος του Ντέιβιντ Μπέκαμ (δεν μου έφτανε το λίγο που είχαν οι ειδήσεις):

 
Ορκίζομαι ότι δεν το κάνω επίτηδες:
...παράμετροι παρεμφερείς με εκείνες που παρατίθενται στο προσάρτημα...
...να προσαρμοστούν παρεμφερή πρωτόκολλα...
...παράμετροι παρατήρησης που περιγράφονται στο παρόν πρωτόκολλο...
...Πλήρης σύνοψη των παραμέτρων [...] παρέχεται στο προσάρτημα...

(όλα αυτά εντός δύο διαδοχικών σελίδων του κειμένου!)
ΥΓ: κι άλλο...
Παράδειγμα προγράμματος σίτισης παρέχεται στο προσάρτημα...
:eek:
 
Πολύ καιρό είχα να γελάσω με ταινία. Η διερμηνεία του αιώνα - ασύλληπτη, παροξυσμική, οργασμική - σε μια κινέζικη (ή ίσως κορεάτικη) κωμωδία: My Wife is a Gangster 3. Στο Γιουτιούμπ: https://www.youtube.com/watch?v=7V4qq3XaKwQ
 

nickel

Administrator
Staff member
Το δικό μου βιντεάκι είναι πολύ πιο σύντομο. Και είναι ωραίο γιατί καταγράφει το υπέροχο βλέμμα του χάσκι. Το απόλαυσα διπλά επειδή συνοδευόταν από το σχόλιο του φίλου αναρτήσαντα το οποίο ερμηνεύει αυτό το εκφραστικό βλέμμα: «Ξέρω πού κοιμάσαι…»

 
Top