Διασκεδάστε και μ' αυτό...

Συγγνώμη, είναι λίγο παλιό, αλλά κλαίω απ' τα γέλια:

BBC News mistakes Halo UNSC logo for UN




Φαντάζομαι τι κραξίδι έφαγε ο ταλαίπωρος υπάλληλος του BBC, που αντί για το λογότυπο του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ (UNSC) έβαλε το λογότυπο του United Nations Space Command, της γνωστής σειράς παιχνιδιών Halo.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξεκαρδιστικό.

Με την ευκαιρία: Μια ανακοίνωση στην αρχή μού θύμισε πηγή συχνού διαδικτυακού εκνευρισμού: την αναγγελία μελλοντικών εκδηλώσεων κτλ χωρίς το έτος. Π.χ. Christina's next performance is in London at the Hippodrome on September 6th & 7th.
Λες (το 2014): «Α, ωραία, θα είμαι στο Λονδίνο τον Σεπτέμβριο, να πάω να την ακούσω να γελάσω». Έλα που η ανακοίνωση είναι για τον Σεπτέμβριο του 2013...

Κατά τ' άλλα, το ξανακούω και ξαναγελάω.
 

nickel

Administrator
Staff member




Θα σκάσω γιατί μου είναι αδύνατο να θυμηθώ. Αλλά η ερώτηση αφορά μόνο όσους έχουν πανίσχυρη μνήμη — δεν θέλω να χάσετε χρόνο για τη δική μου περιέργεια.

Μέλος μας ανέβασε στον φατσοτοίχο της την παραπάνω γελοιογραφία τού Harry Bliss: Famous Artists Modeling Agency. Έχουμε έξι χαρακτήρες στο στιλ που τους έχουν ζωγραφίσει έξι διάσημοι ζωγράφοι σε έξι γνωστά ή λιγότερο γνωστά έργα. Τέσσερις ζωγράφοι είναι αμέσως αναγνωρίσιμοι, ένας (ο δεύτερος) είναι λιγότερο γνωστός, αλλά μου είναι εντελώς αδύνατο να θυμηθώ την περίπτωση του γελοιογράφου. Νομίζω ότι η κοπέλα δίπλα στην πόρτα είναι από το πενάκι Αμερικανού γελοιογράφου — εμφανίζεται συνήθως μαζί με τον άντρα, αν δεν κάνω τεράστιο λάθος. Αλλά δεν νομίζω ότι ξέρω το όνομα του γελοιογράφου. Αν ξέρετε, μην το κρατήσετε μυστικό.

Τα υπόλοιπα τα έκρυψα εδώ, για την περίπτωση που σας αρέσουν τα κουίζ:

  1. Amedeo Modigliani, περίπου στο στιλ τού Portrait of the Artist's Wife, Jeanne Hebuterne, 1918 [σύνδεσμος]
  2. Fernand Léger, στο στιλ τού Femme sur fond rouge, femme assise, 1927 [σύνδεσμος]
  3. Edvard Munch, κάποιο από τα The Scream [σύνδεσμος]
  4. Pablo Picasso, Le Rêve, πορτρέτο της ερωμένης του Marie-Thérèse Walter, 1932 [σύνδεσμος]
  5. Γκρρρ...
  6. James McNeill Whistler, Arrangement in Grey and Black No.1, γνωστό με το όνομα Whistler's Mother, 1871 [σύνδεσμος]


Απαντήσεις στο #393 και #443.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Η εξέλιξη της γυναικείας κόμμωσης ανά τους αιώνες:
 
@ Nickel (#304)

Μου θυμίζει κάπως Otto Dix (και πιο συγκεκριμένα τον πίνακα Sylvia von Harden) αλλά σχετικό είναι κι αυτό...
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι του Ντιξ, αλλά μου έβαλες τη φρικτή υποψία μήπως δεν είναι καρτουνίστας, όπως μου έχει μπει η ιδέα. Γκρρρ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι ίσως πρέπει να ανοίξουμε και ένα νήμα «Πενθήστε με αυτό»...
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θυμάμαι ποιος μου έστειλε αυτόν το σύνδεσμο, αλλά η ερώτηση πρέπει να ήταν «Πώς λέγεται στα ισπανικά το κρυολόγημα του ταξιτζή;».
http://tinyurl.com/mn57raa
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν θυμάμαι ποιος μου έστειλε αυτόν το σύνδεσμο, αλλά η ερώτηση πρέπει να ήταν «Πώς λέγεται στα ισπανικά το κρυολόγημα του ταξιτζή;».
http://tinyurl.com/mn57raa
:D :D Tariq ibn Ziyad - with the Rock of Gibraltar named after him - a cabby?

Ο Στάζιμπος, στα ασόβαρα μεζεδάκια, για το νοτιότερο άκρο της ηπειρωτικής Ευρώπης.


Παρέμπ, της νησιωτικής στη Γαύδο, βαθύ κάθισμα υγιέστατο παρότι κενό, και άνευ πτώσης σημαίας:



Κι ένα βορειοδυτικό άκρο, ο φάρος στο Βutt of Lewis στα Western Isles, τις Εξωτερικές Εβρίδες (Na h-Eileanan Siar), το πιο ανεμοδαρμένο σημείο του ΗΒ. It figures, right on the butt of Lewis. :p





Τα υπόλοιπα εκεί: Extreme points of Europe.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τελικά λοιπόν δεν ήταν ντεζαβού αυτό που νόμισα, ήταν πραγματικότητα. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιάννης Μιχελογιαννάκης:
Δεν είναι τυχαία η ημέρα γέννησης της Σοσιαλιστικής Τάσης. Γεννιέται μια ημέρα που:
Είμαστε υπερήφανοι για την ιστορία της Ελλάδας. Σαν σήμερα κερδίσαμε την Μάχη των Πλαταιών υπό των
[sic] Παυσανία, το 497 πχ. [sic]

Με το καλό και τη Μάχη των Πλατειών.

Τα υπόλοιπα «Σαν σήμερα» είναι ακόμα πιο αστεία.
http://www.newsnow.gr/article/491625/omilia-tou-voulefti-syriza-gia
Και, επειδή ξεκίνησε με το «Δεν είναι τυχαία η ημέρα γέννησης...», με έβαλε σε σκέψεις. Δηλαδή μαζεύτηκαν γύρω από κάποιο τραπέζι και είπαν: «Πρέπει να ανακοινώσουμε τη Σοσιαλιστική Τάση, αλλά να είναι μια μέρα σημαδιακή. Να έχει και πατρίδα και λίγο Διαφωτισμό και φιλειρηνισμό και διεκδίκηση και Ορθοδοξία. Κομφούκιο μαζί με Βελουχιώτη». Τα έριξαν στη Wikipedia και βγήκε η 27η Αυγούστου;

Μεγάλε, ξέχασες να πεις ότι 27 Αυγούστου, του 1770, γεννήθηκε ο Χέγκελ! Ξέρεις πόσο σημαδιακό είναι αυτό για τη Σοσιαλιστική Τάση; Περισσότερο και από το θάνατο του Τισιανού!
 

bernardina

Moderator
Είδες που δεν κατάλαβες τίποτα;

Ανήμερα του Αγίου Φανουρίου, ρε συ. Ψήσανε και φανουρόπιτα, να τους ξαναφανερώσει εξουσία...:devil:
 

bernardina

Moderator
Ε, λοιπόν, όσο περνάει η ώρα τόσο αρχίζω να υποψιάζομαι πως πρόκειται για τρολιά.
Αποκλείεται να είπε τέτοια πράγματα --ακόμα και ο Μιχελογιαννάκης. :s
 
Top