Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Earion

Moderator
Staff member


15. Η Όντρει Χέπμπορν με το κατοικίδιο φαύνο της για ψώνια στο Beverly Hills, 1958

Όποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχουν στ’ αλήθεια οι φαύνοι, κι ότι γίνονται κατοικίδια, θα βάλω τις κατοικίδιες νεράιδες μου και τα ξωτικά μου να του γαργαλήσουν τις πατούσες.

fawn = ελαφάκι

Όντως η συχωρεμένη είχε πάθος με ένα ελαφάκι.

Πηγή: 20 ιστορικές φωτογραφίες που πιθανόν δεν έχετε ξαναδεί (iefimerida, 15.12.2015)
 

daeman

Administrator
Staff member
... 15. Η Όντρει Χέπμπορν με το κατοικίδιο φαύνο της για ψώνια στο Beverly Hills, 1958

Όποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχουν στ’ αλήθεια οι φαύνοι, κι ότι γίνονται κατοικίδια, θα βάλω τις κατοικίδιες νεράιδες μου και τα ξωτικά μου να του γαργαλήσουν τις πατούσες.

Φώς, φώς! Υφάρχουν:

Ορίστε.

Ντεμπισί
...

Φρελούδιο στο απομεσήμερο ενός φαύλου,
του *Ντεμπατσί. :twit:


Φαύνο πάντως δεν έχει δει κανείς. With horns so plenty. :devil: Βγάλανε λαβράκι.

Σατυρικό το «άρθρο». Είπαμε, αλέγκρο, ναι, μα νον τρόπο.
 
Όποιος δεν πιστεύει ότι υπάρχουν στ’ αλήθεια οι φαύνοι, κι ότι γίνονται κατοικίδια, θα βάλω τις κατοικίδιες νεράιδες μου και τα ξωτικά μου να του γαργαλήσουν τις πατούσες.
:lol::lol::lol: Πώς δεν υπάρχουν, αφού έχουμε και φωτογραφία!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χριστουγεννιάτικη κάρτα των διορθωτών των Times με λάθη που έκοψαν μέσα στο 2015:

 

nickel

Administrator
Staff member
Εκπληκτική συλλογή πλεονασμών, αλλά μερικοί δεν πολεμιούνται με τίποτα. Added bonus, following in the wake of, το κλασικό other alternatives κ.ο.κ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ακουστικό ευτράπελο, όχι ακριβώς λάθος, αλλά αξίζει να καταγραφεί.

Ειδήσεις ραδιοφώνου στις 10 και ο εκφωνητής αναφέρει τη συνέντευξη που έδωσε ο πρωθυπουργός στο γαλλικό «Κανάλ Πλους». Κάποιος θα του είπε ότι προφέρεται Plus — ξέρετε, με τα χειλάκια να στρογγυλεύουν σαν να σου στέλνουν φιλάκι. Έρχονται οι ειδήσεις των 10:30 και από τον ίδιο εκφωνητή ακούμε «Κανάλ Πλις». Είναι δύσκολα αυτά τα ενδιάμεσα. (Η εκφωνήτρια των 11, πάντως, τα ξέρει τα γαλλικά της.)

Τώρα, μη μου ανοίξετε κουβέντα πώς να το γράφουμε και πώς να το λέμε μια και δεν μιλάμε όλοι γαλλικά και τα παρόμοια... :)
 

SBE

¥
Και πώς το είπε η εκφωνήτρια των 11, για να ξέρουμε ποιo είναι το σωστό;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτσε, εγώ δεν παίρνω θέση για το «σωστό». Περιγράφω το πρόβλημα και τους προβληματισμούς. Η εκφωνήτρια το είπε γαλλικά, έτσι:

http://forvo.com/word/canal_plus/
 
Και πού ξέρεις εσύ αν δεν ήθελε να γράψει "δωρεάν" το παλικάρι και μας κάνεις τον έξυπνο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ένα προβληματάκι με τα οικονομικά το έχουν οι δημοσιογραφούντες, δεν μπορώ να πω. Πότε μπερδεύουν τα εκατομμύρια με τα δισεκατομύρια και πότε την πίστωση με τη χρέωση.

Κοινοβουλευτικοί κύκλοι μάλιστα αναφέρουν ότι φαίνεται πως έχουν αφήσει τον Γ. Κατρούγκαλο να οδηγηθεί μόνος του στον «λάκκο των λεόντων του ασφαλιστικού» ενώ δεν αποκλείουν για τον υπουργό Εργασίας να αποτελέσει το εξιλαστήριο θύμα εάν ο Αλέξης Τσίπρας επιδιώξει να επιφέρει σημαντικές αλλαγές στην πρόταση και να
πιστώσει την αποτυχία του σχεδίου σε ένα πολιτικό πρόσωπο.

Από το thetoc.gr.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μέχρι τώρα επισημαίναμε τη γελοιότητα των «αμφίπλευρων» κομμάτων όποτε πλαισιώνουν τον αντιθετικό σύνδεσμο δε.
Τώρα πήγαμε ένα βήμα παραπέρα:

ο αιγύπτιος διεθνής αμυντικός μέσος Μοχάμεντ Ελ-Νενί δεν είναι, δα, και το πρώτο όνομα.

Από εδώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι, διάολο, εννοείς; Είναι, τώρα, η νέα μόδα: Προσπαθήστε να βάλετε τόσα σημεία στίξης όσες είναι οι λέξεις στην πρόταση.

Διευκρίνιση: Τα κόμματα στις δύο πρώτες προτάσεις είναι υπαρκτά παραδείγματα από υποτίτλους.
 
Αν δεν μπει φόρος πολυτελείας στα κόμματα αυτά, δεν θα δούμε άσπρη μέρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από ζουράρειο λεξιλόγιο πάνε καλά. Στην ορθογραφία χωλαίνουν.




Από τη σημερινή διαδήλωση των αγροτών στη Θεσσαλονίκη: ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΤΑΙ ΤΑ ΜΕΖΕΑ



TamEzea.jpg
 
Η Barbie έχει πλέον καμπύλες και γίνεται πρωτοσέλιδο στο Time
Για πρώτη φορά στα 56 χρόνια της ιστορίας της, η Barbie αποκτά καμπύλες, ή γίνεται πιο μικροκαμωμένη ή ψηλή, και γίνεται πρωτοσέλιδο στο αμερικανικό περιοδικό Time.
[...]
Η ανατρεπτική αυτή αλλαγή στον τρόπο που παρουσιάζεται το γυναικείο σώμα έγινε πρωτοσέλιδο στο περιοδικό Time.

http://news.in.gr/world/article/?aid=1500054981

Πρωτοσέλιδο έχουν οι εφημερίδες, τα περιοδικά έχουν εξώφυλλο. :angry:
 
Top