Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
«Επιτρέψτε μου μια πρόσθεση...» άκουσα τον Σταύρο Θεοδωράκη να λέει στον πρόεδρο Παυλόπουλο.
Δεν συνέχισε λέγοντας «ένα κι ένα κάνουν δύο» ή κάτι παρόμοιο.

Σας ενοχλεί το ίδιο όταν χρησιμοποιείται η πρόσθεση εκεί που ταιριάζει πολύ καλύτερα η προσθήκη; Ή είναι δικό μου χούι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σας ενοχλεί το ίδιο όταν χρησιμοποιείται η πρόσθεση εκεί που ταιριάζει πολύ καλύτερα η προσθήκη; Ή είναι δικό μου χούι;
Με ενοχλεί, αλλά από τη στιγμή που το «επιτρέψτε μου να προσθέσω κάτι» είναι μια χαρά, πόσο να επιμείνεις πια;
 

SBE

¥
«Υπόγραψε» λέει η Μέρκελ στον Τσίπρα. Δύσθυμος αυτός αναγκάζεται να βάλει τη σφραγίδα του. Οι δανειστές φεύγουν γελώντας. Προσπαθούν και οι ψηφοφόροι του να φύγουν, αλλά θυμούνται ότι το πόδι τους είναι δεμένο με σιδερένια μπάλα — μέχρι που έρχεται ένας καλός άνθρωπος (πού ’ν’ τος, πού ’ν’ τος;) και του πετάει το κλειδί να ελευθερωθεί.

Καλό!
Κι όπως τους βλέπω στο ντουντλ, η φιγούρα με το μπλε ταγεράκι και το ξανθό μαλλί φέρνει από Μέρκελ, δίπλα της η Λαγκάρντ με το κόκκινο και παραδίπλα επειδή ήταν αλλού απασχολημένος ο Γιούνκερ, ο Τίμερμανς, ενώ ο κύριος με τη βούλα είναι σαν τον Τσίπρα αν είχε το θάρρος όχι μόνο να βγάλει τη γραβάτα αλλά να αφήσει και χιψτεράδικο μούσι και μαλλί.
Ο καλός άνθρωπος με το κλειδί είναι ντυμένος στα κόκκινα, άρα είναι είτε Ρώσος είτε Κινέζος. Ή ο ΓΓ του ΚΚΕ.
 
«Επιτρέψτε μου μια πρόσθεση...» άκουσα τον Σταύρο Θεοδωράκη να λέει στον πρόεδρο Παυλόπουλο.
Δεν συνέχισε λέγοντας «ένα κι ένα κάνουν δύο» ή κάτι παρόμοιο.

Σας ενοχλεί το ίδιο όταν χρησιμοποιείται η πρόσθεση εκεί που ταιριάζει πολύ καλύτερα η προσθήκη; Ή είναι δικό μου χούι;

Ασφαλώς ενοχλεί. Πολύ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εσείς που ενοχλείστε, πώς σχολιάζετε το ΧΛΝΓ που δίνει πρόσθεση = [...] 2. προσθήκη;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ είπα ότι με ενοχλεί, αλλά... (και ως γνωστόν, το τι σκέφτεσαι στην πραγματικότητα έρχεται μετά το αλλά :devil:).
 

nickel

Administrator
Staff member
Το Χρηστικό (ΧΛΝΓ) λέει:

2. προσθήκη, συμπληρωματική καταχώρηση: πρόσθεση βάρους/προϊόντος (στο καλάθι αγορών) | (ΠΛΗΡΟΦ.) πρόσθεση θέματος στα αγαπημένα (: φάκελος προγράμματος περιήγησης στο διαδίκτυο).

Το λεξικό καταγράφει τη χρήση με αυτή τη σημασία (της συμπληρωματικής καταχώρησης) στο χώρο του διαδικτύου. Περισσότερο ενδιαφέρον έχει η αναφορά στο ΛΚΝ:

2. η ενέργεια, η διαδικασία με την οποία κτ. επιπλέον συνενώνεται με κτ. που ήδη υπάρχει και το αυξάνει, το συμπληρώνει, το επεκτείνει κτλ., η προσθήκη: H πρόσθεση νέων φόρων προκάλεσε αντιδράσεις. H πρόσθεση ή η αφαίρεση μιας λέξης μπορεί να αλλάξει ριζικά το νόημα των λεγομένων. H πρόσθεση νέων αιτημάτων οδήγησε τις διαπραγματεύσεις σε αποτυχία.
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/search.html?lq=προσθεση&sin=all

Προσοχή, όμως: περιγράφουν τη διαδικασία προσθήκης, όχι το συμπλήρωμα, το προστιθέμενο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Nickel, το ξέρεις ότι το ξέρω πως υπάρχει ενδεχομένως μια λεπτή διαφορά, και το ξέρω ότι το ξέρεις πως είτε ο ειπών την γλιτώνει μ' έναν καλό δικηγόρο είτε θα 'πρεπε να πάει μάλλον στα γλωσσικά ρετούς. Το εντελώς αντιγραμματικό όμως «ειπώνεται» γιατί δεν ενόχλησε κανέναν; Μήπως τελικά έχει σημασία και ποιος είναι ο διαπράττων το γλωσσικό ολίσθημα; :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, τι έπρεπε να κάνουμε για το «ειπώνεται»; Δεν έφτανε ότι το κατέγραψες χωρίς να διαμαρτυρηθεί κανένας;

Για την πρόσθεση - προσθήκη έχω βγάλει πολλά σπυριά («φλύκταινες» κατά το ΛΠΑΛΝΕ). Βρήκα τώρα τον φίλο μου τον Θεοδωράκη και τον βάρεσα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή το παίζουν και το ξαναπαίζουν τα δελτία. Από την κοινή συνέντευξη Τύπου του πρωθυπουργού με τον καγκελάριο της Αυστρίας:

Δεν είμαι από αυτούς που δεν συνηθίζω να παίρνω δύσκολες αποφάσεις. Και δεν είμαι από αυτούς που θέλω τη δύσκολη στιγμή «να πετάω τη μπάλα στην εξέδρα» ή να ρίχνω την ευθύνη αλλού.
http://www.primeminister.gov.gr/2015/06/17/13774

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι συνηθισμένο λάθος αυτό το «δεν είμαι από εκείνους που + ενικός».

Βελτίωση λοιπόν:

Δεν είμαι από εκείνους που αποφεύγουν να πάρουν δύσκολες αποφάσεις. Και δεν είμαι από εκείνους που θέλουν τη δύσκολη στιγμή να «πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα» ή να ρίχνουν αλλού την ευθύνη.
 

Earion

Moderator
Staff member
¡Todos somos Grecia! - Είμαστε όλοι Ελλάδα - We're all Greece!

Ευχαριστούμε την ομάδα Auditamos Grecia για το βιντεάκι της


αλλά ο Έλληνας που τους έγραψε τα κείμενα είχε ένα προβληματάκι με την ορθογραφία. Παραβλέπω μερικά παραπανίσια κόμματα κι ένα παρατονισμένο μια και σημειώνω τα χοντρά:

εξηπηρέτησε - ζητάμε ευθήνες - δεν πληρώνουμε ότι δεν μας αναλογεί

με αποκορύφωμα το σύνθημα: διέγραψέ το

Μα δεν παρακολούθησαν το βιντεάκι του καναλιού της Βουλής;
 
[Συνέχεια της έλξης του προσώπου:] Και συμπτωματικά παρακολουθούσα μια διάλεξη για την καμπύλωση του χωρόχρονου από τις μεγάλες μάζες...
 
με αποκορύφωμα το σύνθημα: διέγραψέ το
Γι' αυτό τα 'χω ξαναπεί...δεν είναι αποκορύφωμα, είναι εναλλακτική κλίση πια, και μάλιστα πλειοψηφική.

Αυτό το Amistades peligrosas το 'θελε και το 'βαλε ο χριστιανός; (0:26)

Περισσότερο θα σταθώ στο σόλοικο:
Που εξυπηρέτησε μόνο για να βοηθήσει το τραπεζικό σύστημα = που μόνο σκοπό είχε να βοηθήσει το τραπεζικό σύστημα
 

nickel

Administrator
Staff member


Πολυσυζητήθηκαν τα αγγλικά ενός πλακάτ που υψώθηκε στη συγκέντρωση «Μένουμε Ευρώπη» της περασμένης Πέμπτης. Μέχρι και ο αγγλοτραφής Τσακαλώτος τα σχολίασε στο twitter, διαβάζω. Το πελατειακό κράτος είναι clientele state ή, καλύτερα, clientelist state.

Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να πάω στην επόμενη παρόμοια συγκέντρωση με μαρκαδόρο. Να μη μένουν μετεξεταστέοι οι συνθηματογράφοι. Ή με φωτογραφική, να εμπλουτίσουμε το νήμα με πρωτότυπο υλικό.
 
Η επόμενη συγκέντρωση είναι για τη Δευτέρα 22 Ιουνίου. Ίδιο μέρος, ίδια ώρα.
 
Top