Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
H απίστευτη φρίκη (για τους αναγνώστες) να έχεις μάθει κάτι κουτσοαγγλικούλια και να έχεις την ψευδαίσθηση ότι μπορείς να συντάξεις κείμενο για τη Wikipedia.
 
Πραγματικά, δεν βγάζω κανένα νόημα. Δοκίμασα να τρέξω το ελληνικό άρθρο στο Google Translate κι έβγαλε κλάσεις ανώτερη μετάφραση!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Στρυμών είναι το όνομα του βορειοελλαδίτικου ποταμού από τα αρχαία χρόνια, αλλά η γενική του πτώση (και οι άλλες πλάγιες) γραφόταν με -ο-. Νά ο Ηρόδοτος:

...εἴη δὲ ἡ Παιονίη ἐπὶ τῷ Στρυμόνι ποταμῷ πεπολισμένη, ὁ δὲ Στρυμὼν οὐ πρόσω τοῦ Ἑλλησπόντου...


Έτσι, στη δημοτική έχει γίνει ο Στρυμόνας (ΟΧΙ *Στρυμώνας) και ο κόλπος όπου χύνεται ο ποταμός λέγεται Στρυμονικός και γράφεται κι αυτός με -ο- και όχι *Στρυμωνικός.
 

bernardina

Moderator
ΕΚΤ: Κρατά αποστάσεις από τον επικεφαλής του Eurogroup
Οι αποφάσεις για την Κύπρο δεν θα τ΄θυχουν ευρείας εφαρμογής στην ευρωζώνη


Tώρα δεν διορθώνουν ούτε τα πληκτρολογικά τους λάθη πριν ανεβάσουν ένα άρθρο...
Για όνομα!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα είναι ολοφάνερο ότι δεν κοιτάζουν καν τι βγαίνει στις σελίδες τους. Η εικόνα από εκεί που παραπέμπεις:

triti.JPG

ΟΚ, η είδηση είναι χτεσινή. Σήμερα, λοιπόν, που μάθαμε ότι η πρόβλεψη/προσδοκία/μαντεία έπεσε έξω, δεν θα χρειαζόταν κάποια νέα είδηση, αλλαγή ή τροποποίηση;

Αλλά η καλή εφημερίδα είναι γνωστή μέχρι και για ρεπορτάζ συναντήσεων που δεν έχουν γίνει, σε μικροπράγματα θα κολλήσει;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το in.gr:
Ένα Φεστιβάλ αφιερωμένο στη βωβή κινούμενη εικόνα και τον πειραματικό ήχο διοργανώνει για τρίτη χρονιά στην Αθήνα το Ινστιτούτο Γκαίτε και η πλατφόρμα Moving Silence.

Κι εγώ νόμιζα ότι είναι γνωστό ακόμα και στους κατόχους Λόουερ ότι το motion picture είναι η κινηματογραφική ταινία. Άσε που δεν ξέρω βωβές και ομιλούσες εικόνες, ξέρω μόνο βωβές και ομιλούσες ταινίες.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Tώρα δεν διορθώνουν ούτε τα πληκτρολογικά τους λάθη πριν ανεβάσουν ένα άρθρο...
Για όνομα!

[...]
Αλλά η καλή εφημερίδα είναι γνωστή μέχρι και για ρεπορτάζ συναντήσεων που δεν έχουν γίνει, σε μικροπράγματα θα κολλήσει;

Έχω βαρεθεί να βλέπω το συνελήφθη γραμμένο ως *συνελήφθει. Η τελευταία φορά που το... συνέλαβα ήταν σε σουπεράκι στο χτεσινό δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ στη νοηματική. Γιατί, ορέ παλικάρια; :(

Ποια είναι η συμφωνία για την διάσωση της Κύπρου
Αν και δεν έχουν διασαφηνιστεί όλες οι παράμετροι όλοι θεωρούν βέβαιο ότι η Κύπρος εισέρχεται σε μία αχαρτογράφητη περιοχή με άγνωστη κατάληξη*

...
Σύμφωνα με μήνυ
μα τους στο Twitter ο κ. Ανστασιάδης συνομίλησε με τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος τον συνεχάρει για την κατάληξη των προσπαθείων.
BHMA-Cyprus_01.png
...
Οι διαβουλέυσεις μάλιστα του κ. Ανστασιάδης με την τρόικα και τους υψηλόβαθμους κοινοτικούς αξιωματούχους προκάλεσε μεγάλη δυσαρέσκεια στους υπουργούς Οικονομικών των άλλων χωρών που κλήθηκαν απλώς να επικυρώσουν τη συμφωνία.

BHMA-Cyprus_02.png
...

Αλλά εμένα μου άρεσε το όχι καινοφανές** ρήμα «*καταλήγομαι» :whistle::

Πηγές στην Λευκωσία που δεν θέλησαν να κατονομαστούν ανέφεραν ότι η συμφωνία προβλέπει ότι το «κούρεμα» στις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ θα είναι από 29% ως 32% και ότι αυτό έμενε να καταληχθεί στις συζητήσεις τεχνοκρατικού επιπέδου.
BHMA-Cyprus_03.png

* Όχι μόνο η Κύπρος· και το Βήμα.

** 34 ευρήματα για «*καταλήγονται», 96 για «*καταλήχθηκαν» κι εκεί βαρέθηκα να ψάχνω για μυστήριους τύπους και κατέληξα: ούτε ένα Βήμα δεν χωρίζει την καζάντια από την κατάντια, γενικά και ειδικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι δεν καταλαβαίνω εγώ: Προ ημερών έκανα εδώ ένα ορθογραφικό λάθος, από εκείνα που μου ξεφεύγουν (κάτι σαν «επιτρέπετε» αντί για «επιτρέπεται»), και μέσα σε 30 δευτερόλεπτα είχα πάρει 2 μηνύματα από αναγνώστες που μου έλεγαν να το διορθώσω. Και εμείς, πόση κίνηση να έχουμε...

Το Βήμα είναι νούμερο 31 στην κατάταξη της Alexa για την Ελλάδα. Τα κείμενα αυτά δεν τα διαβάζει κάποιος που να δουλεύει εκεί μέσα; Που να πάει στο συντάκτη του κειμένου ή σε κάποιον αρχισυντάκτη, και να πει: «Παίδες, αυτό δεν είναι για δημοσίευση. Είναι το πρόχειρο ακόμα».
 
Από το in.gr:
Ένα Φεστιβάλ αφιερωμένο στη βωβή κινούμενη εικόνα και τον πειραματικό ήχο διοργανώνει για τρίτη χρονιά στην Αθήνα το Ινστιτούτο Γκαίτε και η πλατφόρμα Moving Silence.

Κι εγώ νόμιζα ότι είναι γνωστό ακόμα και στους κατόχους Λόουερ ότι το motion picture είναι η κινηματογραφική ταινία. Άσε που δεν ξέρω βωβές και ομιλούσες εικόνες, ξέρω μόνο βωβές και ομιλούσες ταινίες.

Πάλι καλά που δεν έλεγε flicks.

Τι δεν καταλαβαίνω εγώ: Προ ημερών έκανα εδώ ένα ορθογραφικό λάθος, από εκείνα που μου ξεφεύγουν (κάτι σαν «επιτρέπετε» αντί για «επιτρέπεται»), και μέσα σε 30 δευτερόλεπτα είχα πάρει 2 μηνύματα από αναγνώστες που μου έλεγαν να το διορθώσω. Και εμείς, πόση κίνηση να έχουμε...

Το Βήμα είναι νούμερο 31 στην κατάταξη της Alexa για την Ελλάδα. Τα κείμενα αυτά δεν τα διαβάζει κάποιος που να δουλεύει εκεί μέσα; Που να πάει στο συντάκτη του κειμένου ή σε κάποιον αρχισυντάκτη, και να πει: «Παίδες, αυτό δεν είναι για δημοσίευση. Είναι το πρόχειρο ακόμα».

Ναι, αλλά εδώ μπαίνουν άτομα που αγαπάνε την γλώσσα, στο Βήμα μπαίνουν άνθρωποι που αγαπάνε την παραπληροφόρηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η πρώτη λύση, που επιλέγει στην περίπτωση των ΗΠΑ, μπορεί να ακούγεται ελκυστική και να είναι —μέχρι σήμερα— αποτελεσματική, έχει όμως μεγάλο κόστος.
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=504552

Αυτό είναι ένα κακοχωνεμένο καθαρευουσιάνικο επελέγη. (Μα πώς κατάντησε έτσι; :-))

Θα μπορούσε να γίνει διάφορα άλλα:
που επέλεξαν
που διάλεξαν
που προτίμησαν

Άντε και:
που επιλέχτηκε
που προτιμήθηκε
 

SBE

¥
Κι εγώ νόμιζα ότι είναι γνωστό ακόμα και στους κατόχους Λόουερ ότι το motion picture είναι η κινηματογραφική ταινία.

Μήπως είναι εσκεμμένο; Κινούμενη εικόνα είναι γενικότερος όρος που περιλαμβάνει και τα ζωοτρόπια και τα κινούμενα σχέδια κλπ κλπ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως είναι εσκεμμένο; Κινούμενη εικόνα είναι γενικότερος όρος που περιλαμβάνει και τα ζωοτρόπια και τα κινούμενα σχέδια κλπ κλπ.

Ναι, αν το αγγλικό γράφει για moving picture και όχι motion picture. Αξίζει να το ερευνήσει κάποιος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η είδηση μιλάει για ταινίες του βωβού κινηματογράφου:

Μουσικοί από την Αθήνα και το Βερολίνο συναντιούνται στην Αθήνα για να συνοδεύσουν γερμανικές και ελληνικές βωβές ταινίες, κλασικές και σύγχρονες, προσφέροντας την ευκαιρία στο κοινό να έρθει σε επαφή με νέες οπτικοακουστικές εμπειρίες καθώς εικόνα και ήχος συναντιούνται με ασυνήθιστο και απροσδόκητο τρόπο.
 
Από την ψυχαγωγική εκπομπή του ALPHA Four Weddings: Στο γαμήλιο τραπέζι σερβίρουν, μεταξύ άλλων, crabcakes (καβουροκεφτέδες ή καβουροτηγανίτες).
Ο υπότιτλος λέει ότι σερβίρουν κέικ καραβίδας.
 
Top