Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

SBE

¥
Μα νομίζω δεν συζητάμε το ποιός είναι καλύτερος. Απλά, στην επαρχιακή Ελλάδα των παρυφών της Ευρώπης νομίζουμε ότι με το ντούντλη του Γκούγκλη οι ξένοι έδειξαν να αναγνωρίζουν κάτι ελληνικό. Ενώ στην πραγματικότητα το ντουντλ ήταν τοπικό, το είδαν μόνο στο .gr και επειδή πέρσι ήταν τα 100 χρόνια του Ελύτη, προφανώς κάποιοι Έλληνες πρότειναν να φτιάξουν κάτι τέτοιο, ίσως δεν το πρότειναν εγκαίρως και δεν ετοιμάστηκε πέρσι, το άφησαν για φέτος. Από το ίδιο το γκουγκλ:
The doodle team is always excited to hear ideas from users - they can email [email protected] with ideas for the next Google doodle. The team receives hundreds of requests every day so we unfortunately can't respond to everyone. But rest assured that we're reading them :)

Δε νομίζω ότι το σκέφτηκε η ομάδα μόνη της γιατί δεν πιστεύω ότι ο Ελύτης είναι τόσο γνωστός μεταξύ των καλιφορνέζων υπαλλήλων της Γκουγκλ, εκτός αν υπάρχουν και μερικοί Έλληνες στην ομάδα (που σίγουρα θα υπάρχουν).
 
Νομίζω ότι τα doodles βγαίνουν κυρίως με βάση το ημερολόγιο της Google, όπου είναι καταγεγραμμένα τα σημαντικά γεγονότα κάθε ημερομηνίας, όλων των χρονολογιών (για όσα γεγονότα έχουμε ακριβή ημερομηνία).
 

SBE

¥
Δεν σου κάνουν εντύπωση τα 101 χρόνια από τη γέννηση του Ελύτη; Δε φωνάζει ότι δεν ήταν έτοιμο το ντουντλ για τα 100;
 
Δεν σου κάνουν εντύπωση τα 101 χρόνια από τη γέννηση του Ελύτη; Δε φωνάζει ότι δεν ήταν έτοιμο το ντουντλ για τα 100;

Μα, ναι, αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Πέρσι μπορεί να είχαν ήδη επιλέξει κάτι άλλο ή να μην επέλεξαν τίποτα και να ήταν αργά όταν το αποφάσισαν.
 

nickel

Administrator
Staff member
ο *περιβάλλον χώρος
(26.700 γκουγκλιές, λέει)

Ναι, είναι δύσκολες οι μετοχές, ιδίως αν πρέπει να ανταγωνιστούν τις καθιερωμένες ορθογραφίες ουσιαστικών.
 
Πού να δείτε τι τραβάνε τα επίθετα όταν έχουν να συναγωνιστούν επιρρήματα. Μετρήστε πόσα "ευρέως φάσματος" βγάζει ο γκούγκλης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού να δείτε τι τραβάνε τα επίθετα όταν έχουν να συναγωνιστούν επιρρήματα. Μετρήστε πόσα "ευρέως φάσματος" βγάζει ο γκούγκλης.
Καλημέρα. Εδώ τα *«βαθέως ΠΑΣΟΚ» κοντεύουν να είναι πιο πολλά από τα «βαθέος ΠΑΣΟΚ» (και μαζί είναι πιο πολλά από τα μέλη του βαθέος ΠΑΣΟΚ).

Αλλά τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από εδώ.



Άσκηση 1η: Διαβάστε προσεκτικά την πιο πάνω εισαγωγή από το δημοσίευμα και υποδείξτε τον δράστη, τον χρόνο και (για μπόνους βαθμούς) τον τόπο του βιασμού.
Άσκηση 2η: Αναδιατυπώστε την είδηση όπως νομίζετε ότι θα έπρεπε να έχει γραφτεί για να είναι σαφέστερη.
 

Attachments

  • Picasso.JPG
    Picasso.JPG
    65.6 KB · Views: 349

nickel

Administrator
Staff member
Άσκηση 3η: Αιτιολογήστε το κόμμα της εισαγωγής («…δολάρια, πουλήθηκε…»).
Άσκηση 4η: Αιτιολογήστε τη διαφορά ανάμεσα στο κεφαλαίο αρχικό των «Ρώσων» και το πεζό των «ασιατών».
 
Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα με τον τίτλο, απ' την στιγμή που υπάρχουν εισαγωγικά. Το κόμμα της εισαγωγής χωρίζει την κύρια πρόταση από την επιπρόσθετη πληροφορία. Το "ασιάτες" προφανώς είναι λάθος, αλλά μάλλον ο αρθρογράφος θεώρησε ότι οι Ρώσοι είναι έθνος ενώ οι Ασιάτες είναι ομάδα εθνών και άρα δεν χρειάζονται κεφαλαίο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα με τον τίτλο, απ' την στιγμή που υπάρχουν εισαγωγικά. Το κόμμα της εισαγωγής χωρίζει την κύρια πρόταση από την επιπρόσθετη πληροφορία. Το "ασιάτες" προφανώς είναι λάθος, αλλά μάλλον ο αρθρογράφος θεώρησε ότι οι Ρώσοι είναι έθνος ενώ οι Ασιάτες είναι ομάδα εθνών και άρα δεν χρειάζονται κεφαλαίο.
Όχι πως είναι να το κάνουμε θέμα τώρα, αλλά δεν έχεις δώσει απαντήσεις στις ασκήσεις 1 & 2. Για την (3): Το κόμμα δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης, δεν χρησιμεύει για να αποσαφηνίσει κάτι, είναι εξίσου περιττό με το κόμμα σε μια απλή πρόταση όπως «Χτες, πήγα σινεμά». (Και, όταν λέω «απλή», εννοώ χωρίς την προσπάθεια να δώσεις έμφαση στο χτες με λάθος τρόπο.) Τέλος, συμφωνώ, το Ασιάτης ανήκει στο πρότυπο «Ρωσία, Ρώσος, ρωσικός» (εκτός αν κάποιος ακολουθεί το νεωτερικό πρότυπο «Ρωσία, ρώσος, ρωσικός») και θέλει κεφαλαίο αρχικό.
 
Για το κόμμα συμφωνώ, είναι περιττό. Μερικές φορές όμως κι εμένα μού ξεφεύγουν τέτοια κόμματα και καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό μπήκε. Περιττό, πάντως, συμφωνούμε. Για τα 1 & 2, θεωρώ πως η σωστή απάντηση είναι ότι το "πίνακας" και "του Πικάσο" πρέπει να είναι μαζί, είτε μπροστά από τον τίτλο είτε πίσω του. Η χρήση εισαγωγικών αποκαθιστά αρκετά το νόημα, δεδομένου του συγκειμένου. Σε μένα τουλάχιστον είναι απόλυτα σαφές αν και η σύνταξη είναι παρεξηγήσιμη, ειδικά αν το διαβάζεις σε κάποιον.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ξαναγράφω εδώ τον τίτλο και την πρώτη πρόταση από την εισαγωγή. Τα αντιγράφω χωρίς βοηθητικά χρώματα κ.λπ. για να γίνει πιο σαφές τι εννοούσα με την 1η Άσκηση:

Για 13,5 εκ. δολάρια πουλήθηκε ο «Βιασμός» του Πικάσο
Μετά από μάχη Ρώσων και ασιατών


Πού οδηγεί τον αναγνώστη η ξεκρέμαστη αναφορά «Μετά από μάχη Ρώσων και ασιατών»; Πουθενά, για να είμαι ειλικρινής. Επειδή μοιάζει σαν επεξήγηση της πρώτης αράδας του τίτλου, οδηγεί απλώς σε απορίες της μορφής: Πότε βιάστηκε ο Πικάσο μετά από μάχη Ρώσων και Ασιατών; :confused: Ο τόπος είναι, λοιπόν, μια μάχη Ρώσων και Ασιατών (και η δύσκολη απάντηση, για το πότε, είναι είτε ότι η έμπνευση για το σχέδιο πρέπει να προήλθε από τον Ρωσοϊαπωνικό πόλεμο --και αυτό, θέλει τεκμηρίωση-- είτε, δεύτερη λύση «μετά τη μάχη»). Το ποιος ήταν ο δράστης του βιασμού, μας το δίνει η επόμενη αράδα:

Για 13,5 εκατομμύρια δολάρια, πουλήθηκε τα ξημερώματα ο πίνακας «Ο βιασμός» του Πικάσο από την συλλογή Εμπειρίκου.

Δοθέντων των συμπερασμάτων (και του θύματος) από τον πρώτο τίτλο... ο δράστης είναι, προφανώς, η συλλογή Εμπειρίκου.

Η άσκηση του ξαναγραψίματος δεν είναι εύκολη και την αφήνω λίγο ακόμη για όποιον θέλει να δοκιμάσει, επειδή πρέπει σε μικρό χώρο να μην υπάρχει καμία από αυτές τις αμφισημίες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν μάλιστα εμφανίζεται στην εισαγωγή η δραματική έκφραση «τα ξημερώματα», ο νους σου δεν ξέρει σε ποια ανωμαλία να πρωτοπάει... :)
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Μια που πιάσατε τον βιασμό από τον Πικάσο, τον βιασμό στον πίνακα του Πικάσο, τον πίνακα του βιασμού του Πικάσο, τον πίνακα του Πικάσο με τίτλο «Βιασμός», ορίστε και μια αρπαγή των Σαβίνων από τον Πικάσο.
Βρε τον μουρντάρη, τίποτα δεν άφηνε. A behavioral matrix.
:p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τη 2η άσκηση, μία από (πολλές) διαθέσιμες λύσεις, διατηρώντας τις πληροφορίες χωρίς να χαλάει πολύ η τυπογραφική δομή:

13,5 εκ. δολάρια πουλήθηκε ο πίνακας του Πικάσο
«Βιασμός (μετά από μάχη Ρώσων και Ασιατών)»


και

Ο πίνακας του Πικάσο «Ο βιασμός», από τη συλλογή Εμπειρίκου, πουλήθηκε τα ξημερώματα για 13,5 εκατομμύρια δολάρια.
 

bernardina

Moderator
Αγαπητέ μου δόκτορα, σκέπτεσθε ως μεταφραστής/επιμελητής. Ουχί ως υλατζής. Δατ'ς δε πρόμπλεμ ;)
 

SBE

¥
Ας μου εξηγήσει κανείς πού ήταν το πρόβλημα (πέρα από κόμματα, ασιάτες με μικρό κλπ).
Ο πίνακας Βιασμός του Πικάσο, που ανήκε στη συλλογή Εμπειρίκου, πουλήθηκε 13.5 εκ. μετά απο μάχη προσφορών μεταξύ Ρώσων και Ασιατών πλειοδοτών; Και η δημοπρασία ολοκληρώθηκε αργά τη νύχτα, ώρα Ελλάδας ή τοπική;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ κατάλαβα ότι ο βιασμός ήταν μετά από μάχη Ρώσων και Ασιατών, πάντως, και έτσι το μετέφρασα πιο πάνω. :D
 
Top