Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
Η τερατογένεση δεν είναι για γέλια, εγώ πάντως γέλασα μ' αυτή την παράγραφο από τα σημερινά μεζεδάκια του Σαραντάκου:

Κακώς λέω ότι οι μετοχές αορίστου δεν είναι ζωντανές στη νέα ελληνική: όχι μόνο ζουν και βασιλεύουν, αλλά γεννοβολάνε κιόλας! Το νεογέννητο εμφανίστηκε σε ρεπορτάζ για την ορκωμοσία της Βουλής [...]: Ο πρώτος αντιπρόεδρος της απερχούσας Βουλής Γιάννης Τραγάκης, ο οποίος προήδρευσε του Σώματος… Η μικρή Απερχούσα, το νεογέννητο, χαίρει άκρας υγείας. Ο μπαμπάς Απερχόμενος και η μαμά Απελθούσα δεν μπορούν να κρύψουν τη συγκίνηση και τη χαρά τους.
 

nickel

Administrator
Staff member

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα.
Περίμενε λίγο, θ' ακούσεις και "της Νέα Υόρκη" και "του Παρίσι" και "του Λονδίνο", έτσι όπως πάνε. Ήδη το Ρίο (απέναντι από το Αντίρριο) έχει αποκτήσει γενική "του Ρίο".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ομόηχα
Το τρίτο ενικό του ενεστώτα του ρήματος αναφέρομαι: αναφέρεται
Ο καθαρευουσιάνικος πληθυντικός του θηλυκού επιθέτου αναφαίρετη: αναφαίρεται, σήμερα αναφαίρετες.

Αλλά το δεύτερο αντί για το πρώτο παραείναι συνηθισμένο:
http://www.google.com/search?q="αναφαίρεται"
 
Καλημέρα.
Περίμενε λίγο, θ' ακούσεις και "της Νέα Υόρκη" και "του Παρίσι" και "του Λονδίνο", έτσι όπως πάνε. Ήδη το Ρίο (απέναντι από το Αντίρριο) έχει αποκτήσει γενική "του Ρίο".

Χωρίς να διαφωνώ, νομίζω ότι από παλιά το Ρίο(ν) οι ντόπιοι δεν το πολυέκλιναν -αλλά ας μας πει και η SBE αν θυμάται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, στα τέσσερα χρόνια που σπούδαζα στην Πάτρα, δεν θυμάμαι να το άκουγα άκλιτο. Αλλά πάνε πολλά χρόνια, και τότε όλος ο κόσμος έλεγε και "του Μεξικού". Η ακλισιά ήρθε αργότερα, ίσως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην Κύπρο η προεδρεία της Ε.Ε.
...] Επεσήμανε ότι η Κύπρος ως προεδρεύουσα χώρα θα βρίσκεται για έξι μήνες στο επίκεντρο της προσοχής, ενώ μια επιτυχημένη προεδρία θα αναβαθμίσει το κύρος της όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και ευρύτερα.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_01/07/2012_449892

Για να μη ζήσουμε κι εμείς επί 6 μήνες αυτό το δράμα, τη μια προεδρεία και την άλλη προεδρία, ας πούμε ότι από τα αρχαία χρόνια η λέξη, που προέρχεται από τον πρόεδρο και όχι από το προεδρεύω, γράφεται με -ι- χωρίς -ε-: προεδρία. (Ναι, αυτές πρέπει να τις απομνημονεύουμε, δεν θα βρίσκουμε αλλιώς εύκολα λογαριασμό.)


Και καλό μήνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αμάν πια με την ακλισιά:

Δεν ξέρω αν σήμερα το βράδυ κατορθώσει τελικά να σηκώσει το τρόπαιο στον ουρανό του Κίεβο...

Δεν είναι και λίγα τα άκλιτα.
Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει εδώ (στην αναζήτηση, εννοώ) η ιταλική πόλη (ουσιαστικά, προάστιο της Βερόνας) Κιέβο (Chievo) και η ποδοσφαιρική της ομάδα...
 

SBE

¥
Το Ρίο δεν το θυμάμαι ποτέ άκλιτο, μόνο σε λογοπαίγνια για το καρναβάλι της Πάτρας. Και μάλιστα το Ρίο δε λεγόταν σκέτα Ρίο αλλά Ρίον, με Ν. Πάμε στο Ρίον, είναι από το Ρίον κλπ. Ίσως επίδραση της αστικής συγκοινωνίας, που τα λεωφορεία έγραφαν ΡΙΟΝ. Νομίζω το γράφουν ακόμα, άλλωστε είναι τα ίδια ακριβώς λεωφορεία, με τους ίδιους ιδιοκτήτες και κάνουν ακόμα τη ζωή των πελατών τους ποδήλατο :D
Όταν ακούω για παράδειγμα ότι δεν παίρνουν φοιτητές με μισό εισιτήριο θυμάμαι τον παππού μου που είχε πει ότι το '48-'50 μάλλον, είχε πάει μαζί με άλλους γονείς- κηδεμόνες να διαμαρτυρηθεί γιατί οι οδηγοί- ιδιοκτήτες (πατεράδες των σημερινών ιδιοκτητών) δεν έπαιρναν τους μαθητές για το σχολείο, επειδή είχε βγει μια υπουργική απόφαση ότι οι μαθητές θα μεταφέρονται δωρεάν.
 
Κι άλλη καινούργια μετοχή που την άκουσα προχθές στην τηλεόραση : αποτυχήσασα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι άλλη καινούργια μετοχή που την άκουσα προχθές στην τηλεόραση : αποτυχήσασα.

Και για να εξηγούμε το λάθος:

Έχουμε ρήμα ατυχώ, ατύχησα, που δίνει μετοχές αορίστου ο ατυχήσας, η ατυχήσασα, το ατυχήσαν.
Και ρήμα αποτυγχάνω με αόριστο απέτυχα και μετοχές (β΄ αορίστου) ο αποτυχών, η αποτυχούσα, το αποτυχόν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αμάν πια με την ακλισιά:

Δεν ξέρω αν σήμερα το βράδυ κατορθώσει τελικά να σηκώσει το τρόπαιο στον ουρανό του Κίεβο...

Δεν είναι και λίγα τα άκλιτα. Και όμως η πόλη κλίνεται (του Κιέβου) από τότε που την ξέρουμε. [...]

Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει εδώ (στην αναζήτηση, εννοώ) η ιταλική πόλη (ουσιαστικά, προάστιο της Βερόνας) Κιέβο (Chievo) και η ποδοσφαιρική της ομάδα...
Μια που είπες για ομάδα, Δρα. Μα καλά, γράφουν για μπάλα και δεν έχουν ακούσει ή δει γραμμένη τη Δυναμό Κιέβου; Αδύνατον! (Έχει και 11.700 γκουγκλίσματα, μα τις ανώτερες δυνάμεις.)
Την ξέχασαν ή τους έχουν ξελογιάσει οι Ουκρανίδες; (των Ουκρανίδων. Τις Ουκρανίδες τους μέσα. Ω, Ουκρανίδες!)
Ορίστε
ένα μνημονικό βοήθημα για ποδοσφαιρόφιλους (και ουκρανιδοφιλαθλόφιλους) με αδύναμη μνήμη.

Η πλάκα είναι πως το κατέβασμα του τόνου στη γενική έχει παρασύρει και την ονομαστικογενική της ακλισιάς και μερικοί γράφουν «το Κιέβο, του Κιέβο» της Ουκρανίας, εκτός από όσους αναφέρονται στο Κιέβο της Βερόνας και την ομάδα του.
 
Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει εδώ (στην αναζήτηση, εννοώ) η ιταλική πόλη (ουσιαστικά, προάστιο της Βερόνας) Κιέβο (Chievo) και η ποδοσφαιρική της ομάδα...

Ούτε πόλη (με 2.500 κατοίκους ούτε με τα ελληνικά δεδομένα δεν διεκδικείς την ιδιότητα αυτή) ούτε καν προάστιο, αλλά μάλλον συνοικία της Βερόνας.

Κατά τα λοιπά μετά τα τόσα "του Μεξικό" και "της Γουατεμάλα", έ, θα ερχόταν και το άκλιτο Κίεβο, μαζί ίσως με την "ΤΣΣΚΑ Σόφια" ή την "ΤΣΣΚΑ Μόσχα"...:cry::curse:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στα τέσσερα χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης, ίσως είναι τελικά μάλλον κάτι σαν τα τωρινά δημοτικά διαμερίσματά μας (frazione). Σαν τον Πλατανιά, ένα πράγμα...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Για να μη ζήσουμε κι εμείς επί 6 μήνες αυτό το δράμα, τη μια προεδρεία και την άλλη προεδρία, ας πούμε ότι από τα αρχαία χρόνια η λέξη, που προέρχεται από τον πρόεδρο και όχι από το προεδρεύω, γράφεται με -ι- χωρίς -ε-: προεδρία. (Ναι, αυτές πρέπει να τις απομνημονεύουμε, δεν θα βρίσκουμε αλλιώς εύκολα λογαριασμό.)
Και καλό μήνα.

Καλό μήνα. Μνημονικό βοήθημα: μία η προεδρία, πολλά τα προεδρεία.

Δε με λέτε; Να στείλω τα της ακλισιάς να κάνουν παρέα με τα φιλαράκι (έτσι) τους στο κατάλληλο νήμα;

Άσχετο: Μωρέ μπράβο ο Πλατανιάς! Οέο, εκεί έμενα 8 μήνες φαντάρος στα Χανιά και στο γήπεδο του Μάλεμε κλωτσούσαμε καμιά φορά το τόπι. Δυτικό προάστιο.
 
Την ξέχασαν ή τους έχουν ξελογιάσει οι Ουκρανίδες;(των Ουκρανίδων. Τις Ουκρανίδες τους μέσα. Ω, Ουκρανίδες!)

Γιατί Ουκρανίδες; Ουκρανέζες δεν σου κάνει;
(Με την ευκαιρία θυμήθηκα τον Γιάννη Μαμουζέλο που σε μετάδοση Ολυμπιακών Αγώνων τις Πορτογαλίδες αθλήτριες τις έλεγε Πορτογάλες, ενικός η Πορτογάλα).
 

daeman

Administrator
Staff member
Γιατί Ουκρανίδες; Ουκρανέζες δεν σου κάνει;
[...]
Επειδή στη σύνθεση ουκρανιδοφιλαθλόφιλων έβαλα την Ουκρανίδα που είναι μόνο θηλυκιά, ενώ το το ουκρανεζο- ή το ουκρανο- μπορεί να παρέπεμπαν και στους φίλους των αρρένων φιλάθλων της Ουκρανίας, νεσπά, Στελλά; ;)
Τον «Ουκρανέζο» τον έχω δει γραμμένο, τον «*Ουκρανίδο» ποτέ. Μ' αυτά και μ' εκείνα όμως, πίσω έχει η Ουκρανία την ουρά.
 
Top