Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

daeman

Administrator
Staff member
Στα σχόλια κάτω από άρθρο του Στ. Κούλογλου στο tvsx, "Φλούδες ελπίδες". Ωραίο!
Και είπα κι εγώ θα τους μπερδέψω περισσότερο από σένα. Φλούδες οι ελπίδες μου :D
Ευχαριστώ αμφότερες!
Λεξιλογία, 9-4-'09
...
Κάτι τέτοια, μεσημεριάτικα, με μελαγχολούν, ειδικά μετά από πολύ χτεσινοβραδινό laundry με ημίτονα και συνημίτονα...Ήλπιζα και ευχόμουν τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με ένα τέτοιο σχολείο, αλλά δυστυχώς, φλούδες οι ελπίδες! :(
Λεξιλογία, 2-2-'10

:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όταν μπλέκουμε με εξωτικά ονόματα... :D

 

bernardina

Moderator
Χτες αργά το βράδυ πάρα πολύ νωρίς σήμερα το πρωί, πληροφορήθηκα και την ύπαρξη του *αναδιπλούμενου φορέματος. Φυσικά δεν είναι άλλο από το το κρουαζέ ή σταυρωτό φόρεμα, αλλά αυτά παθαίνει όποιος τη νύχτα περπατεί χρησιμοποιεί την τηλεόραση ως φάρμακο κατά της αϋπνίας. :angry:
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν όμως κάποιος έγραφε «Μαρίνα Κωχ» κατά λάθος, κανένας δεν θα το σχολίαζε... :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ θα έλεγα "περιεργάζεται", βέβαια, αλλά στην Καθημερινή σίγουρα ξέρουν καλύτερα. Κάποια επεξεργασία θα έχουν υπόψη τους που είναι άγνωστη σ' εμάς τους πτωχούς μεταφραστές.

 
Μπορεί να μάζεψε τις απαραίτητες πληροφορίες από το κεφάλι του προέδρου και τώρα να τις επεξεργάζεται. Πέρα απ' την πλάκα, αυτό το "επεξεργάζεται" αντί "περιεργάζεται" έχει γίνει πολύ συχνό τα τελευταία χρόνια.
 

bernardina

Moderator
Μπορεί να μάζεψε τις απαραίτητες πληροφορίες από το κεφάλι του προέδρου και τώρα να τις επεξεργάζεται. Πέρα απ' την πλάκα, αυτό το "επεξεργάζεται" αντί "περιεργάζεται" έχει γίνει πολύ συχνό τα τελευταία χρόνια.

Εξ ου και το
-Ρε φίλε, τώρα με δουλεύεις ή με επεξεργάζεσαι;
-Μπα, τίποτα απ' τα δύο. Απλώς σε περιεργάζομαι.
:D
 

SBE

¥
Ποίημα του Γκρας για την Ελλάδα, πιο πολλά εδώ, απ'όπου και το εξής:
«Από τη χώρα που σου έδωσε το λίνκο και βρίσκεται κοντά στο χάος, μένεις μακριά» γράφει ο Γκρας απευθυνόμενος στην Ευρώπη.

Δυστυχώς, το Γκουγκλ μου βγαζει και λίνκο της δημοκρατίας και λίνκο για βρεφη κλπ κλπ.



Το ποίημα του Γκρας στη Λεξιλογία: http://lexilogia.gr/forum/showthrea...de-Το-όνειδος-της-Ευρώπης&p=143467#post143467
 

nickel

Administrator
Staff member
Καθώς διάβαζα τα σημερινά μεζεδάκια στου Σαραντάκου και ειδικότερα για το κοκοράκι που λάλησε, θυμήθηκα ένα ωραίο που διάβασα στην αρχή της εβδομάδας.

Ξέρετε αυτό που λέει ο Ματθαίος, που ο Χριστός είπε στον Πέτρο ότι θα τον απαρνηθεί (ο Πέτρος τον Χριστό) τρεις φορές πριν το ξημέρωμα. Το «ξημέρωμα» ο Ματθαίος το λέει «πριν αλέκτορα φωνήσαι» και συνεχίζει «τρις απαρνήση με» (Ματθ. 26:34).

Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει κόμμα (κάτι τέτοια το έκαναν απαραίτητο), πολλοί το διαβάζουν με το επίρρημα να κάνει παρέα σε λάθος ρήμα: «πριν αλέκτορα φωνήσαι τρις, απαρνήση με» (π.χ. «λαλήσει τρεις φορές», μια από τις πάμπολλες εκδοχές του καταταλαιπωρημένου χωρίου).

Στην αρχή της εβδομάδας διάβασα σε κείμενο του Άρη Δαβαράκη μια νεότερη εκδοχή, εντελώς πληθωριστική:
Μου το είχε πει με τον τρόπο του ο Τσίπρας πριν από την Κυριακή των Βαΐων, συγγνώμη, των εκλογών εννοούσα. «Πριν αλέκτωρ φωνήσαι τρις, τρις θα με αρνηθείς».
 
'Εχω MEGA θέμα με τις πινακίδες των πόλεων. Καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να αλλάξουν μερικές. Παλαιότερα υπήρχε στο Φλοίσβο Κορίνθου- σήμερα πλατεία Πηγάσου μια πινακίδα καφέ που έγραφε ΠΡΟΣ ΔΟΥ /Το DOY και προς ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟ/ΤΟ SETTLEMENT και άλλα πολλά που διορθώθηκαν από εμένα τότε. Υπήρχε και το St Paul's Temple έξω από το σπίτι μου & D.D XILOKERIZA (Δημοτικό Διαμέρισμα Ξυλοκέριζας) Για περισσότερο MEGAλείο διαβάστε
http://yankogohome.blogspot.com/2011/06/meg-mun-tax.html και όλο εμφανίζονται καινούργιες. Υπάρχει σωτηρία από αυτές;
 
Από τη μετάδοση του φεστιβάλ Γιουροβίζιον και από την παρουσίαση του Αζερμπαϊτζάν στο διάλειμμα πριν αρχίσει η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων:

Το Αζερμπαϊτζάν εξορηγνύει ένα εκατομμύριο βαρέλια πετρέλαιο τη μέρα (ή κάποια άλλη ποσότητα που δεν συγκράτησα).

Ή πρέπει να γραφτεί... εξωρηγνύει;
 

nickel

Administrator
Staff member
Με πρόλαβες. Μα εμείς πια δεν έχουμε ριμόουτ κοντρόλ. Σπέλινγκ τσεκ μασίν έχουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member


Παρακολουθείστε ζωντανά από το in.gr.

Πάντα είχα τον ενδόμυχο φόβο ότι, όπως εγώ παρακολουθώ τον κόσμο από την οθόνη του υπολογιστή μου, έτσι και ο κόσμος παρακολουθεί εμένα από κάποιο κρυφό ματάκι της οθόνης μου. Μη μου πείτε ότι δεν σας έχει περάσει ποτέ από το νου αυτή η σκέψη επιστημονικής φαντασίας και φρίκης!

Ε, να λοιπόν που έρχεται το in.gr και το επιβεβαιώνει. Με παρακολουθούν και με παρακολουθούν ζωντανά. Παρακολουθούν μόνο εμένα (να καμαρώνω τουλάχιστον γι’ αυτό…) ή παρακολουθούμαστε όλοι;

Αν πάλι εννοούν «Παρακολουθήστε ζωντανά», ας διαβάσουν αυτό:
–είστε, –ήστε, –ίστε: Είστε ή δεν είστε του κλαμπ;
 
Είπε και το απίστευτο ¨η κυρία Λαγκάρντ αναγκάστηκε να συσκευάσει" το αντελήφθη αμέσως και διόρθωσε την τρανταχτή αλήθεια της λανθάνουσας γλώσσας του Ευαγγέλου σε: να ανασκευάσει.
Bonjour!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάλι στο Mayday (Μακεδονία TV) το «set off the alarm» αποδόθηκε «κλείνει τον συναγερμό» — το οποίο είναι το ακριβώς αντίθετο από το τι σημαίνει το αγγλικό, δηλ. το ότι ενεργοποιεί τον συναγερμό, ότι προκαλεί συναγερμό.
 
Top