Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
Είπαμε ότι η ταφόπετρα στη διάκριση μπήκε με την ανακοίνωση της προεδρίας. Δύσκολα θα πούμε ότι το άμεσα είναι λάθος σε πολλές περιπτώσεις όπου παλιά θα ήταν απαράδεκτο, αλλά και δύσκολα θα καταλαβαίνουμε τι ακριβώς εννοούσε αυτός που το είπε. Τι εννοούσε ο Σαμαράς, έχετε καταλάβει; Μήπως βολεύουν πια οι λέξεις που δεν σημαίνουν τίποτα και σημαίνουν τα πάντα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακόμα γελάω... Δεν είχα ξαναδεί τέτοια απόδοση του "standing ovation". Από το in.gr.

Νωρίτερα αυτή τη χρονιά, ο Μπίλι Κρίσταλ
καταχειροκροτήθηκε όρθιος σε μία παρουσίαση που έκανε για τις οσκαρικές αναμνήσεις του Μπομπ Χόουπ.


Capture.PNG
 
απόδοση του "standing ovation" [...] καταχειροκροτήθηκε όρθιος
Φοβάμαι μήπως γίνεσαι άδικη, Αλεξάνδρα. Έχεις αποδείξεις ότι ήταν καθιστός όταν καταχειροκροτήθηκε; :rolleyes:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις απόλυτο δίκιο! Μπορεί να έκανε την παρουσίασή του καθιστός, για να μην κουράζεται πολύ, και τους έκανε τη χάρη να σηκωθεί όταν τον χειροκροτούσαν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βάλτε και καμιά φατσούλα :eek: :curse:, καμιά λαδομπογιά, κανένα ντουκόχρωμα, κάτι. Μπορεί κανείς βιαστικός περαστικός :inno: να σας πιστέψει... :twit:
 
Δόκτορα, φοβάμαι ότι η απόδοση που ψάρεψε η Αλεξάνδρα, σε συνδυασμό με την αργοπορημένη προσέλευση του Νίκελ, κλόνισαν την πίστη σου στην ανθρωπότητα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βάλτε και καμιά φατσούλα :eek: :curse:, καμιά λαδομπογιά, κανένα ντουκόχρωμα, κάτι. Μπορεί κανείς βιαστικός περαστικός :inno: να σας πιστέψει... :twit:
Έχω μια πιο επαναστατική πρόταση. Αντί να βάζουμε μια αστεία φατσούλα ζωγραφιστή, να κοτσάρουμε τη δική μας αστεία φάτσα. Π.χ. θα τραβήξουμε από ένα ενσταντανέ της αφεντομουτσουνάρας μας με τη γλώσσα έξω, με τα μάτια γουρλωμένα, ξεκαρδισμένοι στα γέλια και τα λοιπά, και όταν χρειάζεται θα κοτσάρουμε την ανάλογη φάτσα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να το πάρουμε απόφαση δηλαδή ;
Εγώ, πάντως, εκτός από την κλονισμένη πίστη μου στην ανθρωπότητα και στα ραντεβού μου με την ιστορία (11:11 της 11/11/11 — άντε τώρα να περιμένω την 22:22 της 22/22/22), έχω χάσει και την πίστη μου στη διατήρηση αυτής της διάκρισης.


ΥΓ. Χρειάζεται φατσούλα;
 
Τώρα στον Σκάι, Ντόρα Μπακογιάννη:

Η νέα κυβέρνηση πρέπει να στηριχθεί από όλα τα στελέχη των δύο κομμάτων· υπάρχουν πολλοί βουλευτές και των δύο κομμάτων που ταλανίζονται.

Όλοι ταλανίζονται, αλλά αυτοί ταλαντεύονται!
 

daeman

Administrator
Staff member
Φοβάμαι μήπως γίνεσαι άδικη, Αλεξάνδρα. Έχεις αποδείξεις ότι ήταν καθιστός όταν καταχειροκροτήθηκε; :rolleyes:

Well, show me an upright hen laying an egg, and I'll show you a standing ovation. :twit:

Συμβαίνει και σε καλύτερες οικογένειες όμως.
 
air conditioning manual

Do not connect the ground wire to gas or water pipes, lightning rod or telephone ground wire.

Μη συνδέετε το καλώδιο γείωσης σε σωλήνες νερού ή αερίου ράβδου φωτοευαίσθητου φωτός ή τηλεφωνικού υπόγειου καλωδίου.

:clap::up::woot:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλιστα. Οι τεχνικές μεταφράσεις σε όλο τους το μεγαλείο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Do not connect the ground wire to gas or water pipes, lightning rod or telephone ground wire.
Μη συνδέετε το καλώδιο γείωσης σε σωλήνες νερού ή αερίου ράβδου φωτοευαίσθητου φωτός ή τηλεφωνικού υπόγειου καλωδίου.
Ψηλέα, θα σ' το κλέψω μου φαίνεται! :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάθε stand-up performer που σέβεται τον εαυτό του κλέβει από παντού ιδέες.
 
Top