Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πάλι μπορώ να καταλάβω τη μετωνυμία: να λες Κοπεγχάγη και να εννοείς Δανία, να λες Συγγρού και να εννοείς τραβεστί ή Νέα Δημοκρατία. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τα εισαγωγικά στο όνομα: στο «όνομα» της πάταξης...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το είδα πριν από λίγο στις ειδήσεις του Σκάι και υπέθεσα ότι μπορεί να ήταν λάθος του σταθμού. Όμως όχι· σύμφωνα με τη σημερινή ανακοίνωση της Ένωσης Ιδιοκτητών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών, [...] Η παρακώλυση κυκλοφορίας του Τύπου αποτελεί ποινικό αδίκηµα που επισείει σηµαντικές ποινές (και από εδώ). Επισύρει εννοούσαν βέβαια, αλλά νομικό είναι και το άλλο, μικρή είναι η διαφορά θα μου πείτε... :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αχ αυτά τα ζευγάρια, επισείει-επισύρει, αναδύει (αναδύεται)-αναδίδει... Δύσκολα, πολύ δύσκολα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ νόμιζα ότι στην Ελλάδα οι ποινές γενικώς επισείονται, ως απειλή, αλλά σπανίως εφαρμόζονται.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αχ αυτά τα ζευγάρια, επισείει-επισύρει, αναδύει (αναδύεται)-αναδίδει... Δύσκολα, πολύ δύσκολα...

Μην ξεχνάς κι ένα άλλο αγαπημένο σου ζευγάρι: το εγκύπτω vs ενσκήπτω.
Για το ματς αναδύει εναντίον αναδίδει (με δωρεάν είσοδο) εδώ.
:)
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ νόμιζα ότι στην Ελλάδα οι ποινές γενικώς επισείονται, ως απειλή, αλλά σπανίως εφαρμόζονται.

Τώρα τελευταία, οι γενικές συνεχώς επισείονται, συνήθως χωρίς ποινή, εκτός από την παρουσία τους εδώ. ;)
 
Κι άλλες γκάφες ΔΟΛ: όπως στην είδηση για τον θάνατο του Όττο φον Χάμπσμπουργκ, τον οποίο μάλλον μάτιασα στην πρόσφατη ανάρτηση του ιστολογίου μου.

Κατά το in.gr, λοιπόν "Ο τελευταίος εν ζωή απόγονος της μοναρχικής οικογένειας των Αψβούργων, ο αρχιδούκας Ότο φον Χάμπσπουργκ, πέθανε τη Δευτέρα σε ηλικία 98 ετών... Ο τέως αρχιδούκας πέθανε στο σπίτι του στη νότια Γερμανία όπου ζούσε περισσότερα από 50 χρόνια. Είχε επτά παιδιά". Τώρα το πώς γίνεται να ήταν ο τελευταίος απόγονος των Αψβούργων, αλλά να έχει κι 7 παιδιά, αυτό φαντάζομαι πως θα μας το εξηγήσουν από το in.gr:whistle:.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Κατά το in.gr, λοιπόν "Ο τελευταίος εν ζωή απόγονος της μοναρχικής οικογένειας των Αψβούργων, ο αρχιδούκας Ότο φον Χάμπσπουργκ [...]

The Habsburgs are purged. :D
 
The Habsburgs are purged. :D

Σωστός ο παίχτης! :)

[αυτό το άφησα ασχολίαστο, μπορεί να ήταν "τυπογραφικό", μπορεί ο συντάκτης/ μεταγραφέας να προτίμησε να μη γίνει οσιομάρτυρας των πολλών "μπ";)]
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
[αυτό το άφησα ασχολίαστο, μπορεί να ήταν "τυπογραφικό", μπορεί ο συντάκτης/ μεταγραφέας να προτίμησε να μη γίνει οσιομάρτυρας των πολλών "μπ";)]

Αν δεν ήμουν σε edit mode τώρα, πάνω στη δουλειά, μάλλον δεν θα το σχολίαζα καν. Ήταν και το λογοπαίγνιο στη μέση...
Για τα "μπ", θα μπορούσε να κόψει το πρώτο, αν δεν καραδοκούσε το ψ, βέβαια. Για να έχει και χρησιμότητα για τους περαστικούς η συζήτηση:
The House of Habsburg (English pronunciation: /ˈhæps.bɝːg/, German pronunciation: [ˈhaːps.bʊʁk]), also found as Hapsburg, and also known as House of Austria was one of the most important aristocratic royal houses of Europe...

Με τους απογόνους να δούμε τι θα γίνει. Λες να τους αποκλήρωσε; Αποπαίδια; Αποχαμπσμπουργκοποίηση; :blink:
 
Εγώ θα προτιμούσα να έλεγε 'ο αρχιδούκας Όττο των Αψβούργων, της ιστορικής μοναρχικής δυναστείας', ή 'ο τελευταίος πάλαι ποτέ διάδοχος του θρόνου των Αψβούργων, αρχιδούκας Όττο'. Αυτό το 'των Αψβούργων, Όττο φον Χά(μ)π[ψ]μπουργκ', δε μ' αρέσει.
 
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τα εισαγωγικά στο όνομα: στο «όνομα» της πάταξης...
Σε 24ωρη απεργία «κατεβαίνουν» την Τετάρτη οι ιδιοκτήτες ταξί (το Βήμα). Μιλάμε για πανούκλα, τα εισαγωγικά. Βλακεία ανίκατε μάχαν.
 
Ότο ή Όττο ή Όθων; :p
Για το Όττο με δύο ταυ, τα 'χω ('χουμε) ξαναπεί. Για το Όθων, προσωπικά μου αρέσει να χρησιμοποιώ τα εξελληνισμένα για βασιλιάδες, αφού συνήθως έρχονται από μακριά και έτσι τους έλεγαν παλιά. Άλλωστε, ασχέτως χώρας (Κάρολος, Τσαρλς, Καρλ, Σαρλ, Κάρλο), είναι όλοι μπατζανάκια... Τώρα, για πρίγκιπες, δεν ξέρω... Αλλά αυτός δεν ήταν πια πρίγκιπας, οπότε Όττο. Το Αψβούργων το κρατάω γιατί ο μόνος λόγος που ο κύριος απασχόλησε την επικαιρότητα με το θάνατό του είναι η παλιά φήμη της συγκεκριμένης δυναστείας. Καζουιστική!
 
Νέα εισαγωγικά (πάντα στο Βήμα): Νόμος Πλαίσιο: Συντεχνιακή άμυνα «παίζουν» οι πρυτάνεις
Κι άλλο, στο ίδιο άρθρο: αναλαμβάνει την ευθύνη να «μοιράζει» τα χρήματα της κρατικής χρηματοδότησης
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το πρώτο ηλεμήνυμα της ημέρας μ' έκανε να γελάσω:

Τώρα τελευταία ο ΦΠΑ συχνά "εμπεριέχεται" αντί να "περιλαμβάνεται" στην τιμή.

Βλέπεις ο ΦΠΑ (παρντόν, ΤΟ ΦΠΑ όπως λένε μερικοί) αποτελεί περιεχόμενο. Διότι αν το περιλάμβαναν (δηλαδή λέγανε "Περιλαμβάνεται ΦΠΑ 23%") δεν θα αποτελούσε περιεχόμενο αλλά περίληψη. Και με 23% μόνο περίληψη δεν είναι.

ΥΓ: Μου λέγανε ότι σε μια ξενάγηση στην Αχάια Κλάους τη δεκαετία του '60, ο ξεναγός εξηγούσε: "Σε αυτό το τμήμα γίνεται η εμφιάλωση, και στο διπλανό τμήμα πλένονται οι εμφιάλες".

Καλημέρα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Όθων των Αψβούργων και της Λωρραίνης

Παρά μία μέρα θα ήταν πορφυρογέννητος (γεννήθηκε 20 Νοεμβρίου 1916, ο πατέρας του ανέβηκε στο θρόνο 21 Νοεμβρίου).
 

nickel

Administrator
Staff member
Λεπτομέρεια, αλλά επειδή είναι διαδεδομένο:
ουδεμία αίσθηση διορατικότητας είχα για τα δεινά που έμελε να ακολουθήσουν
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=7728

Το μέλλω δεν έχει αόριστο με ένα -λ- όπως π.χ. το σφάλλω. Μόνο παρατατικό με -λλ- έχει. Οπότε γράφουμε πάντα έμελλε. 'Η: Καημένε -----, τι σου ’μελλε να πάθεις!

Για τα -λλ- εδώ: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?6225-Ένα-ή-δύο-λ-(1.-Τα-ρήματα-σε-λω)
 
Top