metafrasi banner

woke (adj.)

Zazula

Administrator
Staff member
...
Word of the Year 2016 is...


Oxford Dictionaries announces the Word of the Year for 2016, as well as our shortlisted words adulting, alt-right, Brexiteer, chatbot, coulrophobia, glass cliff, hygge, Latinx, and woke. Script provided by guest writer and cultural commentator Neil Midgley.

Έχουμε τίποτα για το woke;
Περιγράφεται στο βιντεάκι σ' αυτό το σημείο: https://youtu.be/3xcW7Tg5E34?t=352
 

nickel

Administrator
Staff member
woke
verb
- past of wake

adjective
US, informal

Alert to injustice in society, especially racism.
- ‘we need to stay angry, and stay woke’
- ‘does being woke mean I have to agree with what all other woke folks say should be done about issues in the black community?’
- ‘the West Coast has the wokest dudes’

https://en.oxforddictionaries.com/definition/woke

Adjective
woke (not comparable)

1- (dialect, African American Vernacular or slang) Awake: conscious and not asleep.
2- (US, Canada, slang) Alert and aware of what is going on, especially in social justice contexts. quotations ▲
2014, Lynn Sweeting, WomanSpeak, A Journal of Writing and Art by Caribbean Women, volume 7:

[…] stay woke[,] people of color,
let us occupy this dissent

2016, Ross Douthat, "A Playboy for President," The New York Times, 14 Aug.

"But the cultural conflict between these two post-revolutionary styles — between frat guys and feminist bluestockings, Gamergaters and the diversity police, alt-right provocateurs and woke dudebros, the mouthbreathers who poured hate on the all-female 'Ghostbusters' and the tastemakers who pretended it was good — is likely here to stay."

https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=woke&rdfrom=Woke
 

daeman

Administrator
Staff member
αφυπνισμένος; συνειδητοποιημένος;

+1.

Στη σειρά Dear White People όπου τα πρόσωπα το είχαν ψωμοτύρι, είχε αποδοθεί ως «ξύπνιος / ξύπνια», που μου άρεσε αφού ταίριαζε γάντι στο ανεπίσημο ύφος και η συγκεκριμένη (νέα) σημασία του ήταν φανερή από τα συμφραζόμενα. Δεν το προτείνω για γενική απόδοση, όμως όταν η περίσταση το ευνοεί, έρχεται κουτί.

Ωραία σειρά, παρέμπ, ξυράφι.
 
Αν ποτέ πέσετε στο πηγάδι των διαφόρων μαμαδογκρουπ του FB ή αν έχετε βίτσιο, όπως εγώ, να παρακολουθείτε διάφορες σελίδες και ομάδες αντιεμβολιαστών (πάλι κυρίως μαμάδων), καθώς και τις αντίπαλές τους επιστημονικές σελίδες του FB, θα δείτε ότι, πράγματι, εδώ και πολύ καιρό, η έννοια του woke ως αφυπνισμένου έναντι της καταπίεσης ανθρώπου έχει ξεφύγει, και έχει υιοθετηθεί από τους απανταχού λευκούς, κατά κύριο λόγο αντιεμβολιαστές, αντι-pharma, conspiracy freaks (κοινώς, όλους αυτούς που μπουκάρανε στο Καπιτώλιο) του διαδικτύου. Και δώστου woke mamas με εναλλακτικά γιατροσόφια και new age well being ακρότητες (δεν φαντάζεστε τι κάνουν στα παιδιά τους οι απαράδεκτες, κανονικά πρέπει να τους τα παίρνει η Πρόνοια τα παιδιά). Παράδειγμα από τουίτ: "you're not woke if you are anti vax..you are just a selfish idiot with no basic knowledge of medicine or law."
 

SBE

¥
Oliver εγώ τη λέξη την έχω συναντήσει μόνο όπως την περιγράφεις λέγοντας ότι έχει ξεφύγει. Δηλαδή δεν τη συνάντησα ποτέ μου με καμιά άλλη έννοια. Οτι είναι δηλαδή ο δήθεν που νομίζει ότι μόνο αυτός έχει το μυστικό της σοφίας και του διαφωτισμού. Και δεν μου φάνηκε ποτε΄ότι ήταν σοβαρός ορισμός, κυρίως γιατί γραμματικά είναι λάθος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Σχετικό, από σπόντα:

Πίσω από την κριτική στην αντωνυμια iel, βρίσκεται, λέει ο σχολιαστής, η επίθεση στον «γουοκισμό», όπως προσωρινά αποδίδω τον όρο wokisme της γαλλικής που παραπέμπει στον όρο woke της αγγλικής γλώσσας, μια λέξη που είναι παράλληλος τύπος του awake, ξύπνιος, σε εγρήγορση, και έχει πάρει καινούργιο νόημα μέσα από το κίνημα Black Lives Matter, και σημαίνει εκείνον που έχει επίγνωση των διακρίσεων και αγωνίζεται ενάντια σ’ αυτές. Όμως ο όρος χρησιμοποιείται μειωτικά από την τραμπική δεξιά (και όχι μόνο), όπως οι δικοί μας τραμπιστές έχουν δώσει μειωτική χροιά στον όρο «δικαιωματιστής».
 
Το μοναδικό που μου αρέσει από την παραπάνω "σπόντα" είναι η απόδοση "γουοκισμός". :)
 
Top