metafrasi banner

What is good for the goose is good for the gander

alekos

New member
Καλησπέρα, έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να μεταφραστεί στα ελληνικά; Υπάρχει κάποια παρόμοια ελληνική φράση;
 
Φέρνω εδώ έναν ορισμό και μια περίπτωση χρήσης σε context:

What's good for the goose is good for the gander
—used to say that one person or situation should be treated the same way that another person or situation is treated

Σε συμφραζόμενα:

This is another group of amendments which relates to the concept that what is sauce for the goose should be sauce for the gander. If Clause 7(3) is desirable in relation to a children's services authority, why is it not also important that it should apply with equal force to those other bodies concerned with the well being of children in the Bill? I beg to move.

Είναι το αντίθετο του "ένα μέτρο και δύο σταθμά", δηλαδή.

επί ίσοις όροις;
χωρίς διακρίσεις;
 
Νομίζω ότι είναι η θετική πλευρά του "βάζω στο ίδιο τσουβάλι/βράζω στο ίδίο καζάνι/(θεωρώ) ίσα κι όμοια" - αυτές οι φράσεις έχουν τη σημασία μιας αρνητικής εξομοίωσης, ενώ η φράση που συζητάμε εδώ μιας εξομοίωσης θετικής (ή ουδέτερης;) - αν την καταλαβαίνω σωστά. Δεν μπορεί, κάποιος ιδιωματισμός θα υπάρχει...
 

cougr

¥
Δεν μου έρχεται κάποια ιδιωματική φράση, πάντως σε μερικές περιπτώσεις θα μπορούσε να αποδοθεί κι ως "ό,τι ισχύει για τον έναν ( θα πρέπει να) ισχύει και για τον άλλο.
 

cougr

¥
Επίσης,

ό,τι είναι καλό για τους μεν είναι καλό και για τους δε.

Και καλωσόρισες, Αλέκο!☺
 
Last edited:
Μπορεί να ταιριάζει κάποια φράση του τύπου «αν εσένα σου κάνει, εμένα μου περισσεύει».
 

cougr

¥
Μπορεί να ταιριάζει κάποια φράση του τύπου «αν εσένα σου κάνει, εμένα μου περισσεύει».
Αντιλαμβάνομαι ότι θα μπορούσε να εκληφθεί με αυτή τη σημασία όμως δεν χρησιμοποιείται έτσι. Εκτός αν πρόκειται για κάποια μεμονωμένη ιδιότυπη περίπτωση.
 
Για μιαν ακόμα φορά αποδεικνύεται πόσο δύσκολο μερικές φορές είναι να αντιστοιχιστούν παγιωμένες εκφράσεις σε δυο γλώσσες.
 

pontios

Well-known member
ό,τι είναι καλό για αυτόν/αυτήν είναι καλό και για τη κουτσή Μαρία.
ό,τι ισχύει για αυτόν/αυτήν ισχύει και για τη κουτσή Μαρία.
 
Top