metafrasi banner

vacuum extraction

pit

New member
Το έχετε βρει πουθενά στα ελληνικά; Είναι κάτι σαν βεντούζα που χρησιμοποιούν όταν το μωρό σε έναν τοκετό δεν βγαίνει από μόνο του.
 

pit

New member
Ναι, κι εγώ βεντούζα το έγραψα. Μες στη ζούρλια του χειρουργείου δεν θα υπήρχε χώρος και χρόνος για υπότιτλο με ολόκληρη την ονομασία. Ευχαριστώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παράκληση: αφού είχες ήδη γράψει «βεντούζα», θα βοηθούσε να μας το είχες γράψει, όπως επίσης και να μας είχες γράψει πού το βρήκες και πόσο συχνά εμφανίζεται, ώστε να μπορέσει κάποιος που θέλει να βοηθήσει να γλιτώσει την αρχική έρευνα, που πρέπει να γίνεται από εκείνον που ρωτάει.
 

pit

New member
Δεν το είχα γράψει βεντούζα από την αρχή. Τώρα το βρήκα κι εγώ. Στην αρχική περιγραφή είπα ότι μοιάζει με βεντούζα, αλλά τώρα βρήκα ότι λέγεται και έτσι. Τώρα θα το έγραφα κι εγώ, αλλά με πρόλαβε ο daeman.
 

daeman

Administrator
Staff member
Α, ναι, πολύ σωστό αυτό που λέει η Παλάβρα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η αναζήτηση είναι απλή υπόθεση, ακόμα κι αν δεν ξέρει κανείς ήδη τον εμβρυουλκό. Ξεκινάμε στη μηχανή αναζήτησης με "βεντούζα" (έτσι, με τα εισαγωγικά) και για να μη μας εμφανίσει τις πάμπολλες άλλες βεντούζες που κυκλοφορούν ανάμεσά μας, προσθέτουμε και σχετικές με το θέμα λέξεις, όπως "τοκετός" π.χ. Με ελάχιστη προσπάθεια και λίγη κοινή λογική και κρίση, βρίσκουμε το ζητούμενο.
Σύντομα, γιατί το μωρό δεν μπορεί να περιμένει. Καλή λευτεριά! :)
 

pit

New member
Εντάξει, daeman, βγήκε το μωρό... Έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις ψάχνω κι εγώ πάντα (και αυτή τη φορά). Σωστή η παρατήρηση με τις κουτάλες και τη βεντούζα, αλλά δεν είπα τίποτα για κουτάλες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είχαμε τη βεντούζα. Ευχαριστώ όλους σας πολύ.
 

pit

New member
Το πέτυχα κι αυτό, αλλά μου κολλάει καλύτερα η βεντούζα, μιας και το αναφέρουν και σκέτο vacuum, οπότε μιλάμε για κάτι ανεπίσημο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η σικυουλκία έπεσε βαριά και σε μένα, γι' αυτό την ανέφερα. Απλώς κυκλοφορεί εκτός τηλεόρασης, στα συγγράμματα.
 
Top