metafrasi banner

twitter, tweet, follower και συναφή

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα συμφωνήσω με τον sarant. Δύσκολα θα αποφύγουμε τον ακόλουθο επειδή... είναι ακριβώς αυτό. Ο δικός μου παρατηρητής έχει το πρόβλημα που εντόπισε η Παλάβρα και η ευφυής έμπνευση του Θέμη να τον μετατρέψει σε παρακολουθητή έχει διπλάσιο μήκος από τον ακόλουθο και έχει ως ισχυρότερό του πλεονέκτημα ότι είναι ακριβέστερο πως ο χρήστης παρακολουθεί παρά ακολουθεί. Χμ, ακόμα και αυτό, συζητήσιμο είναι.

Όμως, τι είναι ακριβώς ο ακόλουθος; Πέρα από διπλωματικός βαθμός, είναι σύμφωνα με το ΛΚΝ, «αυτός που συνοδεύει κάποιο υψηλό κυρίως πρόσωπο, ως φύλακας, υπηρέτης κτλ.: Οι ακόλουθοι του βασιλιά». Πόσο μακριά είναι αυτός ο ορισμός από αυτό που χρειαζόμαστε -- αυτόν που συν-οδεύει με κάποιο, διάσημο κυρίως, προφίλ στο ΦΒ ως (περισσότερο ή λιγότερο) τακτικός αναγνώστης; Να τον πούμε σκέτο συνοδό;

Και για την ευκολία της σύγκρισης, συγκεντρώνω τις προτάσεις που έπεσαν ως τώρα στο τραπέζι:

ακόλουθος
οπαδός
φίλος
αναγνώστης
συνδρομητής
παρατηρητής
παρακολουθητής
συνοδός
 
Υπάρχει και κάτι άλλο. Ενα πλεονέκτημα του μεταφραστικου δανείου είναι ότι αμέσως σου δίνει να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, αν ξέρεις τον ξένο όρο. Κι αυτό το έχει εδώ το "ακόλουθος" -παραπέμπει αμέσως στο follower.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σας ευχαριστώ όλους :) Θα αφήσω τον ακόλουθο και θα επανέλθω να σας πω ότι μου τον έκαναν follower. Για τα like δεν ρωτάω καν, θα το αφήσω έτσι.

Για να καταλάβετε, έχω μια λίστα από διάφορα ΜΚΔ ενός διάσημου συγγραφέα, η οποία πάει κάπως έτσι:

5 τρις ακόλουθοι στο Facebook
250 χιλιάδες like ανά δευτερόλεπτο
500 εκατομμύρια post engagements το λεπτό
10 χιλιάδες επισκέπτες ανά ώρα

κτλ (ναι, και με το post engagements έχω πρόβλημα και δεν ξέρω τι να βάλω :angry:)
 

SBE

¥
Δεν έχω ιδέα τι είναι το post engagement, νόμιζα αρχικά ότι είναι κάτι που γίνεται μετά από κάτι άλλο (post- μετά). Αλλά τελικά εννοεί την ενασχόληση με τα μηνύματα. Ζόρικο το βρίσκω...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω έχω βάλει ως τώρα «αντιδράσεις στις αναρτήσεις» (τώρα ακούω ραδιόφωνο λατινοριμέικ το με αγέρα, με φουρτούνα/ήρθε κι άραξε μια σκούνα/κάτω στο γιαλό και για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ ταιριαστό με αυτό το νήμα :D)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ενημερωτικά, στο ελληνικό Spotify βλέπω οπαδούς, αλλά δεν ξέρω αν το αγγλικό είναι followers.
 
Top