metafrasi banner

tobacco smoke

Baltazar

New member
Πώς θα αποδώσω το tobacco smoke;

Ο καπνός των καπνών; (...τα καπνά, ω καπνέ!)

Ο καπνός του τσιγάρου δεν είναι ακριβές, αν και για τσιγάρο συνήθως πρόκειται.

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ίσως σου κάνει το «καπνός» σκέτο. Υπάρχει δυνατότητα να μας δώσεις συγκείμενο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο καπνός του καπνίσματος.
Ο καπνός των καπνιστών.
Ο καπνός από πίπα, πούρο ή τσιγάρο.
 

Baltazar

New member
Ίσως σου κάνει το «καπνός» σκέτο. Υπάρχει δυνατότητα να μας δώσεις συγκείμενο;

Μεταφράζω ένα βιβλίο περιβαλλοντικής χημείας και αναφέρεται ως ρύπος. Το συναντώ και ως τίτλο, οπότε δεν έχω και μεγάλη δυνατότητα ελιγμών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο καπνός των καπνιστών.

Είναι ωραίο και σαν τίτλος και κάνει σαφή διαχωρισμό από τον καπνό των εργοστασίων ή των σπιτιών που καίνε τα έπιπλα το χειμώνα. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η ΕΕ μιλάει για «καπνό (του περιβάλλοντος) που οφείλεται στο κάπνισμα», βλέπω - κοντά στην πρώτη και την τρίτη πρόταση του Νίκελ είμαστε μάλλον.

ΛΟΛ, ο Νίκελ διάλεξε τη δεύτερη :)
 
Να προτείνω την επιλογή Καπνός τσιγάρου και συναφών προϊόντων στον τίτλο και κατόπιν καπνός τσιγάρου στο υπόλοιπο κείμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να προτείνω την επιλογή Καπνός τσιγάρου και συναφών προϊόντων στον τίτλο
Φοβάμαι ότι χρειάζεται «προϊόντων καπνού», όχι «συναφών», για να μην μπλέξουμε με τους καπνούς των ηλεκτρικών «τσιγάρων».
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αυτούς προτιμούν να τους λένε «ατμούς», μου είπαν χρήστες, για να μαθαίνει λέει ο κόσμος ότι δεν είναι καπνός (ή κάπνα, καπνιά, καπνίλα) και να μην έχουν οι χρήστες το στίγμα του καπνιστή που γκουχ ντουμανιάζει γκουχ τους άλλους γύρω του. Φύσα, ρούφα, πάτα τονε (το κουμπί), τράβα τονε και τέρμα· άναφ' τονε δεν έχει το μαραφέτι, μόνο φόρτισ' τονε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτούς προτιμούν να τους λένε «ατμούς», μου είπαν χρήστες, για να μαθαίνει λέει ο κόσμος ότι δεν είναι καπνός.
Και αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αγγλικής κατασκευής τους λένε vapeurs anglaises; :p
 
Top