To Brexit or not to Brexit

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Theresa May calls UK general election for 8 June. Το άρθρο αυτό θα μπορούσε και να έχει ως τίτλο «Βάζοντας το κόμμα πάνω από τη χώρα». Πλήρης αδιαφορία για το τι μπορεί να σημαίνει η ακόμα μεγαλύτερη αστάθεια για το εσωτερικό και παρωπίδες για το αν θα της βγει το στοίχημα.
 

SBE

¥
Θα της βγει γιατί δεν έχει αντιπολίτευση.
Θα μπουν στο κοινοβούλιο περισσότεροι hardliners και θα έχουμε hard Brexit.
Μόνη ελπίδα να χάσει έδρες και να γίνει όπως έγινε σε κάτι επαναληπτικές πρόσφατα, που έχασε έδρα σίγουρη λόγω Μπρέξιτ, αλλά δύσκολο.
Στο μεταξύ η ασχετοσύνη των Ελλήνων με τα εκλογικά μού ανεβάζει την πίεση (είμαι Ελλάδα). Μου έλεγε ένας ότι η Μει είναι μετριοπαθής και θα βάλει δικούς της υποψηφίους και θα βγάλει τους φανατικούς. Ω, πτωχέ Έλληνα! Δεν ξέρεις ότι οι υποψήφιοι δεν βγαίνουν έτσι στο ΗΒ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είχε μια μοναδική ευκαιρία να ρίξει τα ποσοστά του Κόρμπιν και να κάνει εσωτερικές εκκαθαρίσεις. Αλλά παρ' ολ' αυτά, οι εκλογές γίνονται πρώτα πρώτα για να διασφαλίσει η ίδια τη θέση της και δεύτερον για το κόμμα της.

Στο μεταξύ η ασχετοσύνη των Ελλήνων με τα εκλογικά μού ανεβάζει την πίεση (είμαι Ελλάδα). Μου έλεγε ένας ότι ή Μει είναι μετριοπαθής και θα βάλει δικούς της υποψηφίους και θα βγάλει τους φανατικούς. Ω, πτωχέ Έλληνα! Δεν ξέρεις ότι οι υποψήφιοι δεν βγαίνουν έτσι στο ΗΒ.
Εμένα μου ανεβάζει την πίεση η ακατάσχετη τουρκολογία των ημερών. Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και πάντα -ΠΑΝΤΑ- προβάλλοντας πάνω στο πρόσφατο εκλογικό αποτέλεσμα τη δική του ιδεολογία, χωρίς να λαμβάνει υπ' όψιν ένα σωρό παράγοντες που κάνουν τη χώρα εξαιρετικά ιδιόμορφη. Ιδίως το φ/β είναι σαν ένα απέραντο καφενείο.
 
Last edited:

Earion

Moderator
Staff member
Ξεχνάμε, φαίνεται, ότι το Φέισμπουκ δημιουργήθηκε για να κουτσομπολεύουνε οι συμφοιτητές του Ζάκερμπεργκ, να μιλάνε για γκόμενες και να ανταλλάσουν γυμνασιακού επιπέδου αστεία. Αυτό ήταν κι αυτό στην ουσία παραμένει το Φέισμπουκ, η αποθέωση της ατάκας, το αγχωτικό κυνήγι του «λάικ», η απόλυτη επιβολή του εδώ και τώρα, δηλαδή η απόλυτη απουσία της προοπτικής του χτες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μέσα σ' όλα, του Μητσού τού φταίει ο Κόρμπιν, και εγώ ανεβάζω το άρθρο του επειδή μου φταίνε όλοι.

Μοιραίος
Μιχάλης Μητσός | Τα Νέα, 19/4/2017

H ίδια λέει ότι πήρε τη μεγάλη απόφαση ενώ έκανε περίπατο με τον άντρα της πριν από το Πάσχα στην Ουαλία. Στην πραγματικότητα, ο λόγος για τον οποίο η Τερίζα Μέι αποφάσισε ξαφνικά πρόωρες εκλογές είναι ο ίδιος με τον λόγο για τον οποίο ο Αλέξης Τσίπρας προσπαθεί να τις αναβάλει όσο το δυνατόν περισσότερο: η μεγάλη διαφορά από τον αντίπαλό της στις δημοσκοπήσεις. Το Συντηρητικό Κόμμα περνά τους Εργατικούς 20 μονάδες και η Μέι νικά σε δημοτικότητα τον Κόρμπιν με 50-14.

Με την έννοια αυτή ο αρχηγός των Εργατικών είναι ο μοιραίος άνθρωπος της Βρετανίας, ο πολιτικός που επέτρεψε και εδραίωσε το Brexit. Το επέτρεψε όταν αρνήθηκε κατά τη διάρκεια της περυσινής προεκλογικής εκστρατείας να υποστηρίξει με σαφήνεια και αποφασιστικότητα την παραμονή της χώρας του στην ευρωπαϊκή οικογένεια. Το εδραίωσε όταν με την αλλοπρόσαλλη πολιτική του αποξένωσε και απομάκρυνε δεκάδες χιλιάδες ψηφοφόρους, επιτρέποντας στην πρωθυπουργό να προγραμματίσει για τις 8 Ιουνίου μια εύκολη εκλογική νίκη.

Ο «Τζέλι», όπως ήταν το παρατσούκλι του Τζέρεμι Κόρμπιν όταν ήταν μικρός, ήταν εξόχως αποκαλυπτικός σε συνέντευξη που έδωσε αυτή την εβδομάδα στην εκπομπή του ITV «Good Morning Britain». Ο παρουσιαστής τού ζήτησε να ξεχωρίσει ένα λάθος που έχει κάνει από τότε που ανέλαβε την ηγεσία του κόμματος. Εκείνος προσπάθησε να αποφύγει την ερώτηση πολλές φορές, αλλά στο τέλος το έριξε στην πλάκα: «Είναι τόσο πολλά...».

Εχει δίκιο λοιπόν το περιοδικό «GQ» που τον συνέκρινε με τον προπονητή της Αρσεναλ, τον Αρσέν Βενγκέρ, σημειώνοντας ότι και οι δύο είναι 67 ετών, ξεπερασμένοι, δογματικοί, τεμπέληδες και αποφασισμένοι να καταστρέψουν τον θεσμό που ανέλαβαν να διοικήσουν; «Ανοησίες. Και οι δύο είμαστε δουλευταράδες» απάντησε. Τα υπόλοιπα δεν τα διέψευσε.

Εκτός απροόπτου, έτσι, το Εργατικό Κόμμα θα καταβαραθρωθεί στις εκλογές του Ιουνίου και θα προχωρήσει σε νέα αλλαγή ηγεσίας, προτού συμπληρωθούν δύο χρόνια από την προηγούμενη. Κανείς δεν μπορεί να μιλήσει για έκπληξη. Η εφημερίδα που κρατάτε έγραφε στις 14/9/2015, την επομένη της ανακοίνωσης της απροσδόκητης νίκης: «Πίσω στην έρημο οι Εργατικοί. Στα αριστερά και στο περιθώριο υπό νέα ηγεσία». Την ίδια εξέλιξη προέβλεπαν ο διεθνής Τύπος, όλοι οι αναλυτές, καθώς και πολλά από τα στελέχη του ίδιου του Εργατικού Κόμματος. Ο όρος των ημερών ήταν unelectable: δίνοντας έμφαση στην ιδεολογική του καθαρότητα, το Εργατικό Κόμμα έχανε το τρένο για την εξουσία.

Οπως αποδείχθηκε, αυτό ήταν το μικρότερο πρόβλημα. Ενας ηγέτης έντιμος αλλά ανεπαρκής, μαχητικός αλλά αιθεροβάμων, πεισματάρης αλλά βαθύτατα συγκεντρωτικός, εγκλώβισε το κόμμα του σε μια στείρα αντιπολίτευση, απομάκρυνε ή φίμωσε κάθε εκσυγχρονιστική φωνή και καταδίκασε τη Βρετανία σε ένα μέλλον εντός του νεοφιλελευθερισμού και εκτός της Ευρώπης. Την επόμενη φορά που θα ρωτηθεί για τη μεγαλύτερη αποτυχία του, θα δυσκολευτεί λιγότερο να απαντήσει.
http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5439867/moiraios/
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, ο Κόρμπιν φταίει, όχι ο Κάμερον - που μάλλον θα μείνει στην ιστορία ως ο άνθρωπος που κατέστρεψε τη χώρα του σε καιρό ειρήνης.
 

rogne

¥
Βρετανοί φίλοι μού λένε ότι την εποχή του δημοψηφίσματος ο Κόρμπιν ακουγόταν να υποστηρίζει ("με μισή καρδιά" κατά τα λοιπά...) το Bremain λέγοντας πράγματα όπως ότι η ιδέα της ΕΕ προβλέπει την ελεύθερη μετακίνηση των ανθρώπων, άρα και την ελεύθερη μετανάστευση. Πρόκειται εμφανώς για ανεπαρκή αιθεροβάμονα, όχι σαν τους άλλους, τους επαρκείς και προσγειωμένους.

ΥΓ. Και τι να πει κανείς για τη σύγκριση με τον Βενγκέρ! Μπαίνω στον πειρασμό να γράψω "ακόμα βελανίδια θα έτρωγαν μερικοί χωρίς αυτόν", και να, το έγραψα, ντροπή μου...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Liar Liar GE2017 - Captain SKA


‘Liar Liar GE2017’: The anti-Theresa May lyrics BBC Radio won't play


(Theresa May voice clip)
We have a mission to make Britain a country that works,
Not for the priveleged and not for the few, but for every one of our citizens.
And together, we the Conservative party, can build a better Britain


She's a liar liar
Oh, she's a liar liar
No you can't trust her
No no no noo

We all know politicians like telling lies
Big ones, little ones, porky pies
Saying they're strong and stable won't disguise
We're still being taken for a ride
Nurses going hungry, schools in decline
I don't recognize this broken country of mine
They're having a laugh, let's show them the door then
Cut the rich, not the poor

(Theresa May voice clip)
I will be very clear that I think we need that period of time,
That stabiliy, to be able to deal with the issues that the country is facing.
I'm not going to be calling a snap election.


She's a liar liar
Oh, she's a liar liar
No, you can't trust her
No no no noo

I want to have a government that
Doesn't think that fascism is where it's at
Whilst putting the mother of all bombs
Into tiny hands will go very wrong
I'm hoping for a future for my child
Where she can grow and feel inspired
Do everything in your power you can
People rising up is the only plan

(Theresa May voice clip)
When future generations look back on this time,
They will judge us not only on the decision we made
But by what we made, of that, decision
They will see that we shaped them a brighter future
They will know that we built them a better Britain


She's a liar liar
Oh, she's a liar liar
No, you can't trust her
No no no noo
Theresa May protest track, Liar Liar GE2017, number four on Official Singles Chart
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πλήρης αδιαφορία για το τι μπορεί να σημαίνει η ακόμα μεγαλύτερη αστάθεια για το εσωτερικό και παρωπίδες για το αν θα της βγει το στοίχημα.

Τα έλεγα εγώ: http://www.iefimerida.gr/news/34301...alla-ehase-tin-aytodynamia-live#axzz4jRQsO9Sn

(Όταν θα γίνει και η παραπομπή και αποπομπή της Πορτοκαλί Πατάτας θα ανοίξω γραφείο προβλέψεων :))
 

rogne

¥
Πάντως καλύτερα η σημερινή αστάθεια παρά η χτεσινή. Ευχάριστο ξύπνημα, που λέμε...
 

SBE

¥
Όπως είπε χτες το βράδυ σχολιαστής στην τηλεόραση (δεν θυμάμαι ποιο κανάλι, γιατί τρία είχαν αποτελέσματα και άλλαζα) : η εκδίκηση των Remainer. Ή πιο ευγενικά άλλος, "δεν εχει λήξει το θέμα του Μπρέξιτ, υπάρχει μεγάλη δυσαρέσκια και διαφωνία, και θα πρέπει να το αναγνωρίσουν αυτό τα κόμματα και να πράξουν ανάλογα" και κοντέψανε να τον φάνε οι άλλοι στο στούντιο.

Όταν είδα στην τηλεόραση να έχει τη μικρότερη αποχή απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου στο ΗΒ κατάλαβα ότι όσοι κάθισαν σπίτι τους στο δημοψήφισμα το μετάνιωσαν και ξεκουνήθηκαν. Ή μάλλον κινητοποιήθηκαν οι Εργατικοί και οι δυσαρεστημένοι περισσότερο σε σχέση με άλλες φορές. Και εξηγώ:
Την επόμενη της ανακοίνωσης των εκλογών έλαβα πεντέξι μηνύματα από γνωστούς μου που μου έστελναν μια λίστα που είχε κυκλοφορήσει με τις έδρες που παίζονταν και τί να ψηφίσουμε για να μην βγει Συντηρητικός υποψήφιος εκεί. Παρόμοια πληροφόρηση δεν είχα δει ποτέ πριν, που σημαίνει ότι κάποιοι καίγονταν με το ζήτημα αυτό.

Βεβαίως δεν υπάρχει καμιά αλλαγή τελικά, οπότε δεν θα δωσω στην Παλ ακόμα το βραβείο προβλέψεων. Το πιο πιθανό είναι ότι οι Συντηρητικοί θα κάνουν κυβέρνηση με τη στήριξη του βορειοιρλανδικού ενωτικού (με το ΗΒ) κόμματος που από χτες είχε ανακοινώσει ότι θα τους στηρίξει (όλα τα κόμματα στη Β. Ιρλανδία ενωτικά είναι, αλλά με διαφορετική χώρα ένωσης το καθένα). Αυτοί αν βρεθούν στην κυβέρνηση θα πάρουν δυο υπουργεία σχετικά με την Ιρλανδία και θα κάνουν ό,τι τους λένε, οπότε δεν θα υπάρξει κίνητρο για καμιά σοβαρή αλλαγή πολιτικής που θα υπήρχε αν γινόταν συνασπισμός με άλλα κόμματα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως ενισχυμένη πλειοψηφία και ευρεία λαϊκή εντολή δεν είχαν οι εκλογές.
 

SBE

¥
Αυτό είναι γεγονός και ήταν το ζητούμενο απο τους remainers.
Δυστυχώς στο ΗΒ είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις από την καρέκλα όποιο κόμμα κάθεται εκεί. Αυτό φαίνεται από το ότι οι περισσότεροι πρωθυπουργοι μένουν τρεις και τέσσερεις θητείες.

Τώρα, στοιχήματα για το πότε θα έχει εκλογές πάλι στο ΗΒ. Άντε να το κάνουμε εύκολο: θα είναι πριν ή μετά το Μπρέξιτ;
 
Πάντως ο αρχηγός των Φιλελεύθερων Δημοκρατών (και η Λώρα Κιούνσμπεργκ) συνόψισαν την περασμένη χρονιά παραλληλίζοντας το δημοψήφισμα για το μπρέξιτ και τις φετινές εκλογές. Δύο φορές μέσα σε δώδεκα μήνες ο εκάστοτε πρωθυπουργός ρίσκαρε αβεβαιότητα για τη χώρα προσπαθώντας να αποκομίσει πολιτικά οφέλη, και έχασε. Από αυτήν την πλευρά είναι να αναρωτιέσαι αν οι Συντηρητικοί θα έπρεπε να αλλάξουν όνομα – και αν θα είναι πιο προσεκτικοί σε μελλοντικές κινήσεις τους. (Εδώ γελάμε.)

Από την άλλη, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν όντως αυτές οι εκλογές έπληξαν αρκετά τη δυναμική τού Σκωτικού Εθνικού Κόμματος ώστε τελικά να μη γίνει καν το δεύτερο δημοψήφισμα. Όχι ότι ήταν σίγουρο πριν, αλλά οι συνθήκες είναι λιγότερο ευνοϊκές τώρα. Ίσως παίξουν και οι Ιρλανδοί τον ρόλο τους, αν μη τι άλλο ως δικαιολογία, μιας και θα είναι στην κυβέρνηση...
 

SBE

¥
Γιατί ΚΙΟΥνσμπεργκ το εμφανώς γερμανικό επιθετο ΚΟΥΝσμπεργκ Kuennsberg; Το οποίο κai η ίδια νομίζω το προφέρει ΚΟΥΝσμπεργκ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαίρομαι να διαβάζω κακίες εναντίον της Μέι (αλλά όχι μόνο εναντίον αυτής) και η συλλογή κακιών που φτιάχνει ο Τζορτζ Όσμπορν (τέως υπουργός Οικονομικών, που τον ξήλωσε η Μέι και έχει γίνει τώρα αρχισυντάκτης της Evening Standard) είναι εντυπωσιακή.

https://www.theguardian.com/politic...orne-says-theresa-may-is-a-dead-woman-walking

Αλλά εδώ διαβάζουμε για την κριτική που δέχτηκε για την τελευταία του κακία: Είπε ότι η Τερέζα Μέι είναι μελλοθάνατη («is a dead woman walking»).

Στα ελληνικά:
O 43χρονος βουλευτής Ντόμινικ Ραμπ παρατήρησε και καυτηρίασε την ευκολία με την οποία ο τέως υπουργός Οικονομικών πέρασε από τη θέση του πολιτικού στη θέση του κακόφημου σχολιαστή-δημοσιογράφου.
http://news.in.gr/world/article/?aid=1500148641

Ραμπ; Πώς γράφεται αυτό το «Ραμπ»; Α, όχι «Rump»... Raab! (Αντιστρεψιμότητα, ρε!) Και είπε: «George has made the transition from a Conservative politician to mischievous journalist with great ease.» Κακόβουλος, κακοπροαίρετος, σκανταλιάρης ίσως, αλλά όχι κακόφημος.
 

SBE

¥
Πάντως ο Όσμπορν μέσω της εφημερίδας του στήριξε το Συντηρητικό Κόμμα προεκλογικά. Απλά τώρα που η Μέι παραπαίει θέλει να την φάει. Αν η Μέι έπιανε 500 έδρες, θα την έγλειφε.
 
The newspaper did endorse the Conservatives ahead of the election, but in a symbolic twist on election night, the Conservative stronghold of Kensington, which houses the Evening Standard offices, fell to Labour by 20 votes.

:lol::clap:

Ομολογώ ότι ασχολήθηκα λίγο με αυτές τις εκλογές σε σχέση με άλλες χρονιές, και ακόμα ενημερώνομαι, αλλιώς θα είχα μάθει νωρίτερα για κάτι τέτοιες νόστιμες λεπτομέρειες. (Για να το πάρω απ' την αρχή, λοιπόν... Χμ, δεν μου έλειψαν καθόλου τα γραφικά τού Τζέρεμυ Βάιν.)

Και θα είχα ακούσει ίσως και πώς ακριβώς προφέρεται αυτό το όνομα, που έχω συνηθίσει μόνο να το διαβάζω:

Γιατί ΚΙΟΥνσμπεργκ το εμφανώς γερμανικό επιθετο ΚΟΥΝσμπεργκ Kuennsberg; Το οποίο κai η ίδια νομίζω το προφέρει ΚΟΥΝσμπεργκ;

I refuse to answer this question on the grounds that I may incriminate myself.

Έλα ντε, όμως, γιατί; Σίγουρα αντιλήφθηκα το ue ως ü, και μετά... μάλλον σκέφτηκα ότι στα αγγλικά μπορεί αυτό να προφερόταν με μαλακό κάππα; Ή απλώς παρεισέφρησε κάπου εκεί μέσα το cuneiform; :whistle: Όχι, το παίρνω πίσω αυτό, αλλά πρέπει να σκέφτομαι περισσότερο την αγγλική προφορά: Ζούκερμπεργκ και Ζίμμερμαν, όχι Τσούκερμπεργκ και Τσίμμερμαν. (Αλλά αυτά τα ρημάδια τα -stein, που επιμένουν πολλοί να τα προφέρουν «-στιν», δεν μπορώ να τα χωνέψω... Και ίσως να έχω δίκιο σ' αυτό. Ξεφεύγω, όμως.)

Από τις αναλύσεις που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, ο Μαρκ Μαρντέλ ζωγραφίζει μιαν εξόχως παραστατική εικόνα που φαντάζομαι ότι θα αρέσει στον Νίκελ:

The Conservative Party has a reputation for ruthlessness - getting rid of even much loved leaders when they are no longer a tool to maintaining the party's rule. The defenestration of their idol Margaret Thatcher was a sign of that. But this is far more cruel, a breathtakingly savage lesson in the exercise of power.

Mrs May has been broken on the electoral wheel but is forced to stand on splintered limbs, grimacing through the pain, for the sake of her party's chance to cling to office.

She is like a medieval monarch, captured by her barons, shorn of the advisers she loved and trusted, allowed one old close friend to minister cold comfort. The government is stable as a two-legged stool, and she is sapped of strength, weakened by the demands of her colleagues.


Στην Αυστραλία φαντάζομαι δεν θα το έβλεπες κάτι τέτοιο· εκεί αλλάζουν ηγέτη τού κόμματος δυο φορές τον χρόνο, όπως τις οδοντόβουρτσες. Χαλάλι, όμως, αν το αποτέλεσμα είναι μαλακότερο μπρέξιτ...
 
Top