Time tracking tool, free

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ένα ωραίο ονλάιν εργαλείο για να χρονομετρούμε τα πρότζεκτ μας.
https://www.toggl.com/

Εξερευνήστε το, είναι πολύ φιλικό στον χρήστη. Έχει το χρονόμετρο που (πρέπει να θυμάσαι να) το σταματάς κάθε φορά που κάνεις στάση για οποιοδήποτε λόγο, και έχει και προσθήκη χρόνου manually, αν π.χ. αφιέρωσες επιπλέον χρόνο στο πρότζεκτ χωρίς να έχεις βάλει το χρονόμετρο να δουλεύει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λοιπόν, χρησιμοποιώ αυτό το εργαλειάκι τέσσερις μέρες τώρα. Τα αποτελέσματα επιβεβαιώνουν αυτό που υποψιαζόμουν, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό! Δηλαδή, μετρώντας ακριβώς τον χρόνο που δούλεψα, σταματώντας το χρονόμετρο κάθε φορά που έκανα ένα πέρασμα από τη Λεξιλογία ή από το ΦΒ, κάθε φορά που χτυπούσε το τηλέφωνο, κάθε φορά που πήγαινα στην κουζίνα κλπ. κλπ., ο πραγματικός χρόνος εργασίας μειώθηκε περίπου στο μισό των ωρών που κανονικά θα έλεγα ότι δούλεψα. Να σημειώσω βέβαια ότι αυτές τις τέσσερις μέρες δεν είχα κανένα πολύ επείγον και χρονοβόρο πρότζεκτ που θα με ανάγκαζε να μειώσω τα διαλείμματα, και σίγουρα υπάρχουν μέρες που κλείνω 10 ή 11 ώρες συνεχόμενης δουλειάς επειδή δεν προλαβαίνω.

Ξέρω ότι υπάρχουν εργαζόμενοι, και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, που δεν προλαβαίνουν να πάρουν ανάσα και δουλεύουν τουλάχιστον στο 90% του ωραρίου τους, αλλά υπάρχουν και χιλιάδες άλλοι που δουλεύουν μία ή δύο ώρες (και αν) και χαζολογούν τις υπόλοιπες. Πλάκα θα είχε μια τέτοια καταγραφή του πραγματικού εργασιακού χρόνου για όλους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από πειράματα και καταγραφές 20+ χρόνων, μπορώ να πω ότι ο καθαρός χρόνος εργασίας στο γραφείο (καθαρός = το κεφάλι μέσα κλπ κλπ, καμία διακοπή, ούτε τηλέφωνα, ούτε μέιλ, ούτε τσιγάρο, ούτε κατούρημα) είναι περίπου 2,5 ώρες στο οχτάωρο. Επίσης, όσες φορές κατάφερα να δουλέψω πάνω από 5 τέτοιες καθαρές ώρες μέσα σε μια ημέρα (συνήθως καθισμένος μπροστά στον υπολογιστή από το πρωί μέχρι μετά τα μεσάνυχτα), η κούραση ήταν τέτοια που την επόμενη ημέρα δεν θυμόμουν ούτε το αλφάβητο.
 

SBE

¥
Αυτό είναι δεδομένο σε κάθε δουλειά και γι' αυτό άλλωστε πιο λογικό είναι να μετράμε το αποτέλεσμα παρά το χρόνο πραγματικής εργασίας. Είναι αδύνατο άλλωστε να μείνουμε συγκεντρωμένοι σε κάτι πάνω από μισή ώρα.

Σήμερα το πρωί διάβαζα για ένα μάθημα που έχω. Με πήρε όλη μέρα σχεδόν γιατί έκανα διάλειμμα συνέχεια. Αλλά αν δεν έκανα το διάλειμμα θα μου ήταν αδύνατο να μάθω αυτό που διάβαζα, γιατί δεν θα μπορούσα να προσέχω τόσο έντονα για πολλή ώρα.

Ο καθένας δουλεύει με το δικό του ρυθμό και ο σωστός προϊστάμενος (σπάνιο φρούτο) είναι ικανός να συντονίσει τις διάφορες μεθόδους εργασίας χωρίς να βγάζει συμπεράσματα του στυλ "ο Τάδε χαζεύει στο Φέισμπουκ, άρα δεν εργάζεται". Για πολύ κόσμο (κι εμένα μαζί) το μισό μυαλό χαζεύει στο Φέισμπουκ και το άλλο μισό επεξεργάζεται το πρόβλημα. Είναι σα να λέμε ότι ο μισός εγκέφαλος ψύχεται από τον άλλο μισό με το ΦΒ, για να μην υπερθερμανθεί και εκραγεί.
 
Υπάρχουν άπειρες μελέτες πάνω στον πραγματικό χρόνο εργασίας ανά επάγγελμα και στην αποτελεσματικότητα της εργασίας σε σχέση με την συχνότητα των διαλειμμάτων και την διάρκειά τους. Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι η αποδοτικότητα αυξάνεται αν πάρεις έναν μισάωρο υπνάκο κατά τις 12, αν κάνεις συχνά διαλείμματα κι αν στο ενδιάμεσο συναναστρέφεσαι με άλλα άτομα ή απασχολείς με κάτι τον εγκέφαλό σου, τουλάχιστον αν κάνεις κάποια δουλειά γραφείου. Επίσης υπάρχει συσχέτιση της ταχύτητας δουλειάς με την διάρκεια αδιάλειπτης εργασίας, κάτι που μάλλον δεν θα 'πρεπε να εκπλήσσει κανέναν. Δηλαδή υπάρχει ένα πρακτικό μέγιστο απόδοσης ανά ώρα, είτε δουλεύεις σπαστά είτε συνεχόμενα. Απλά το να δουλεύεις συνεχόμενα καταπονεί περισσότερο το μυαλό.

Φυσικά υπάρχουν δουλειές που απλά δεν υπάρχουν μικροδιαλείμματα -συνήθως εντατικές χειρονακτικές εργασίες. Στον δυτικό κόσμο υπάρχουν βέβαια ενδιάμεσες παύσεις, ανάλογα με την δουλειά και το δίκαιο της κάθε χώρας.

Προσωπικά έχω μετρήσει πολλές φορές τον εαυτό μου ως προς την αποδοτικότητα και διαπιστώνω ότι σχεδόν πάντα η μέθοδος που μου δίνει μικρό προβάδισμα απόδοσης είναι οι μικρές γρήγορες βουτιές στην δουλειά με πολλά διαλείμματα παρά συνεχόμενη και πιο αργή εργασία. Τον καιρό που προγραμμάτιζα είχα διαπιστώσει το αντίθετο: Η απόδοσή μου ήταν πολύ μικρότερη όταν έκανα ενδιάμεσα διαλείμματα γιατί έχανα τον ειρμό του κώδικα.
 

SBE

¥
Νομίζω ότι και οι παππούδες μας όταν οργώνανε το χωράφι με το βόδι δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια της δουλειάς. Με την αυτοματοποίηση μάλλον δημιουργήθηκαν προβλήματα:

 
Ναι, αλλά αυτά πλέον γίνονται εντελώς αυτόματα, οπότε δεν είχα αυτό στο μυαλό μου.
 
Αυτό είναι δεδομένο σε κάθε δουλειά και γιάυτό άλλωστε πιο λογικό είναι να μετράμε το αποτέλεσμα παρά το χρόνο πραγματικής εργασίας.
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Τι θα πει "πραγματικός" χρόνος εργασίας; Αν δεν κάνω διάλειμμα (όρα: σύντομο χάζεμα σε λεξιλογία ή αλλού, στριφογύρισμα για καφέ ή κουλουράκι κτο.) τότε θα αναγκαστώ να κάνω "διάλειμμα", δηλαδή να κάθομαι μπροστά στο κομπιούτερ κοιτώντας το ανοιχτό πρόγραμμα με το κείμενο χωρίς να κάνω στην πραγματικότητα τίποτα, γιατί το μυαλό μου θα ταξιδεύει.

Όταν έχω πολύ πιεστική δουλειά που με τρέχει, κάνω πάρα πολλά μικρά διαλείμματα, συντομότερα του ενός λεπτού πολλές φορές (μια ματιά να δω αν έχει κάτι καινούριο στη Λεξιλογία, ξανακοίταγμα τα μέιλ και τέτοια), αλλά η δουλειά βγαίνει πολύ πιο γρήγορα τελικά με αυτές τις μικρές ανάσες, παρά αν την έχω συνέχεια μπροστά μου: τότε το μυαλό κολλάει και μου βγαίνει μια άρνηση που τελικά με καθυστερεί περισσότερο.
 

bernardina

Moderator
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Τι θα πει "πραγματικός" χρόνος εργασίας; Αν δεν κάνω διάλειμμα (όρα: σύντομο χάζεμα σε λεξιλογία ή αλλού, στριφογύρισμα για καφέ ή κουλουράκι κτο.) τότε θα αναγκαστώ να κάνω "διάλειμμα", δηλαδή να κάθομαι μπροστά στο κομπιούτερ κοιτώντας το ανοιχτό πρόγραμμα με το κείμενο χωρίς να κάνω στην πραγματικότητα τίποτα, γιατί το μυαλό μου θα ταξιδεύει.

Όταν έχω πολύ πιεστική δουλειά που με τρέχει, κάνω πάρα πολλά μικρά διαλείμματα, συντομότερα του ενός λεπτού πολλές φορές (μια ματιά να δω αν έχει κάτι καινούριο στη Λεξιλογία, ξανακοίταγμα τα μέιλ και τέτοια), αλλά η δουλειά βγαίνει πολύ πιο γρήγορα τελικά με αυτές τις μικρές ανάσες, παρά αν την έχω συνέχεια μπροστά μου: τότε το μυαλό κολλάει και μου βγαίνει μια άρνηση που τελικά με καθυστερεί περισσότερο.


:up::up::up:
 
Ακριβώς έτσι είναι. Αυτό είπα κι εγώ παραπάνω κι επιβεβαιώνεται από πολλές ανερξάρτητες έρευνες. Όλοι οι άνθρωποι είναι έτσι κι έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα διαλείμματα στη Λεξιλογία είναι συχνά πιο απαιτητικά από τη δουλειά που κάνω... Γι' αυτό είναι και πιο ευχάριστα.
 

SBE

¥
Το πρόβλημα συχνά είναι ότι ελάχιστοι γνωρίζουν τις έρευνες που λέει ο Ελληγενής ή ίσως κρίνουν εξ ιδίων ή ποιός ξέρει τι άλλη μούρλια τους βαράει και νομίζουν ότι ο μόνος τρόπος εργασίας είναι να κάθεσαι στο γραφείο με το κεφάλι κάτω. Ειδικά όταν η δουλειά σου είναι επίλυση προβλημάτων (όπως είναι η δική μου), ο χρόνος για σκέψη είναι απαραίτητος. Κι ενώ σκέφτεσαι μπορεί να φτιάχνεις καφέ ή να διαβάζεις ημέιλ ή να βλέπεις τηλεόραση. Προτιμώ να δουλεύω 16ωρα όπως τα θέλω εγώ παρά οχτάωρα όπως τα θέλουν οι άλλοι. Και από άποψη απόδοσης, πιο αποδοτική είμαι με τη χαλαρή εργασία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άλεξ, ωραίο το εργαλείο. Και νομίζω ιδιαιτέρως χρήσιμο για περιπτώσεις που χρεώνουμε τον πελάτη με την ώρα δουλειάς, στην οποία ναι μεν θα συμπεριλάβουμε την ώρα που έχουμε κολλήσει και ψάχνουμε τη λέξη αλλά υποψιάζομαι όχι την ώρα που ψάχνουμε στη Λέξι :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Άλεξ, ωραίο το εργαλείο. Και νομίζω ιδιαιτέρως χρήσιμο για περιπτώσεις που χρεώνουμε τον πελάτη με την ώρα δουλειάς, στην οποία ναι μεν θα συμπεριλάβουμε την ώρα που έχουμε κολλήσει και ψάχνουμε τη λέξη αλλά υποψιάζομαι όχι την ώρα που ψάχνουμε στη Λέξι :)

Γιατί; Στη Λέξι δεν ψάχνουμε πρώτα απ' όλα για τη λέξη;

Πες μου μια λέξη
αυτή τη μόνη λέξη
σε λίγο πια θα φέξει
θα 'ρθει η χλωμή αυγή

Ψάχνω στη Λέξι
Ρωτώ γι' αυτή τη λέξη
που 'χει το νου μου μπλέξει
και δεν τολμά να βγει
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?11011&p=137635&viewfull=1#post137635
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Οχτώ και μία Εφτά και δύο μείνανε», χρησμοδότησε ο εφταδόχτορας, τρίβοντας με χαρά τα χέρια του.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλεξ, ωραίο το εργαλείο. Και νομίζω ιδιαιτέρως χρήσιμο για περιπτώσεις που χρεώνουμε τον πελάτη με την ώρα δουλειάς, στην οποία ναι μεν θα συμπεριλάβουμε την ώρα που έχουμε κολλήσει και ψάχνουμε τη λέξη αλλά υποψιάζομαι όχι την ώρα που ψάχνουμε στη Λέξι :)
Εγώ συμπεριέλαβα την ώρα που ξόδεψα για να βάλω στη Λέξι μια απορία. Αλλά όχι όταν γενικά έμπαινα για βόλτα.
 
Δεν δουλεύω πολύ συχνά με την ώρα οπότε χρησιμοποίησα το δωρεάν λογισμικό και χρωστάω στην Αλεξάνδρα ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ! Εξαιρετικά εύχρηστο με όλα τα βασικά εργαλεία δωρεάν, μου έλυσε τα χέρια. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Top