This funny thing landed in my email

daeman

Administrator
Staff member
...
Λα Βήτα έ μπέλα, λα Άλφα έ μπελά (γιατί είναι η πρώτη προέκδοση και πάσχει ακόμα από τις παιδικές ασθένειες).
Λα Γάμα έ μεραβιλιόζα, μα νον έ φινάλε. Λα Xι νον έ κονοσιούτα. Λα Ωμέγα έ μόρτα.
:whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα και καλό μήνα. Ξεκινάω με το βιντεάκι που βρήκα στο ταχυδρομείο μου. Δεν είναι ακριβώς το καλύτερο πρωινό ξύπνημα. Παραταύτα, με έκανε να σκεφτώ Άμλετ. Τι σου κάνει το μυαλό όταν είναι ακόμα θολό...

What a piece of work is a man! how noble in reason! how infinite in faculty! in form and moving how express and admirable! in action how like an angel! in apprehension how like a god! the beauty of the world! the paragon of animals!

 

SBE

¥
Αυτό το βιντεάκι σκέψου το την επόμενη φορά που θα είναι βαρύς χειμώνας (ρούχα) και θα χρειαστεί να πας νοσοκομείο επειγόντως (αυτοκίνητα), να πάρεις φάρμακα (δοκιμές σε ζώα), να διατηρηθείς ζεστός (καύσιμα), να φας μια ζεστή και ελαφριά σουπίτσα (αλιεία, γεωργία, κτηνοτροφία), να σε φροντίζει γιατρός και νοσοκόμοι (βιβλία, παιδεία) κλπ κλπ.
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να ζήσει χωρίς καμιά τεχνολογία, μπορεί να πάει στη ζούγκλα με τον Ταρζάν, ο οποίος όμως χρησιμοποιούσε τουλάχιστον μαχαίρι και κυνηγούσε και το μαγείρευε μάλλον το φαγητό του, γιατί δεν είχε τα δόντια για να το τρώει ωμό.
 
(το ρίχνω εδώ, αν κρίνετε πως ταιριάζει αλλού πράξτε τα δέοντα, μοδεράτορες)

 

Earion

Moderator
Staff member
Κι όμως! O γέροντας Παΐσιος είχε προφητεύσει πως ο Αλέξης Τσίπρας θα έρθει από την "Κοφτερή Ανατολή" και θα μας σώσει από τους Δυτικούς που μας πίνουν το αίμα!!! Δείτε... την αποκαλυπτική φωτογραφία με την προφητεία:



Από εδώ.
 

SBE

¥
Κι αναφέρει και την χαρτοπαικτική πόλη Κείμπριτζ (εκ του εκεί και μπριτζ, υποθέτω).
 
Το ήξερα εγώ ότι υπήρχε μια παγκόσμια συνωμοσία τελικά! Γιατί όμως εμείς δεν είμαστε μέσα;

...ή μήπως... :scared:
 

crystal

Moderator
Αυτό δεν ήξερα πού να το βάλω, γιατί εφήμερο δεν το λες, οπότε το ρίχνω εδώ.
Αν και καθυστερημένα, αλλά σε ποιότητα 1080p: όταν η Ιταλία συναγωνίζεται τη Ρωσία με νύχια και με δόντια, ο μεγαλύτερος νικητής είναι το ίδιο το άθλημα - κι εμείς που μένουμε με το στόμα ανοιχτό. Κορυφαία καλλιτεχνική αξία, απίστευτα πετάγματα, υπέροχη εκτέλεση από δύο ομάδες που σου κόβουν την ανάσα. It can't get any more awesome than that. Στο 1:18:00.

 

bernardina

Moderator
-Σε τι μοιάζει ο κακός λύκος με έναν εξηντάρη;
-Το πρωί κυνηγούν την Κοκκινοσκουφίτσα... και το βράδυ τρώνε τη γιαγιά! :devil: :laugh::whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Μετά από μια συζήτηση για διάφορες τεχνολογικές εξελίξεις, μου έστειλαν να δω αυτό. Μπορείτε να το δείτε και περισσότερες από μία φορά — στη μία δεν τα προλαβαίνετε όλα.

A Futuristic Short Film

 
Τα νέα σημεία στίξης είναι τρομερά, τώρα τα είδα. Ανυπομονώ να βγούνε σε συνδυασμούς πλήκτρων. Ειδικά το σούπερ αποσιωπητικά με ξετρέλαναν.
 

SBE

¥
Νίκελ, τι δεν προλαβαίνουμε την πρώτη φορά, που λες; Το νόημα πάντως είναι ξεκάθαρο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
SBE, μην το παρεξηγείς· έχει και κάποια ηλικία, ξέρεις... :p
 

SBE

¥
Μα με κάνει να το βλέπω και να σκέφτομαι βρε μπας και έχασα τίποτα κι έπρεπε να το έχω δει καρέ-καρέ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχετε δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι οι σχεδιαστές της εποχής μας αφιερώνουν πολύ χρόνο στη λεπτομέρεια (σε παιχνίδια, προγράμματα, ιστοσελίδες, διεπαφές χρήστη σε κάθε εργαλείο κτλ κτλ). Από την άλλη, η εποχή μας έχει τεράστιες απαιτήσεις από εμάς, να καταναλώσουμε εκατοντάδες τέτοιες εμπειρίες, οπότε το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι να ασχοληθούμε με την τελευταία σχεδιαστική ή λειτουργική λεπτομέρεια. Οποία αντίφαση!
 
Μα με κάνει να το βλέπω και να σκέφτομαι βρε μπας και έχασα τίποτα κι έπρεπε να το έχω δει καρέ-καρέ;

Προφανώς εννοεί τις πολλές πληροφορίες που βγάζει σε όλο το μήκος και πλάτος της οθόνης. Όπως όλοι ξέρουμε, τα μάτια μας δεν βλέπουν όλη την εικόνα που νομίζουμε ότι βλέπουμε αλλά μόνο το σημείο εστίασης. Όταν οι πληροφορίες φεύγουν γρήγορα από την οθόνη, όπως στο συγκεκριμένο βίντεο, πρέπει είτε να έχεις πολύ γρήγορη εστίαση είτε να πατάς παύση για να δεις όλη την οθόνη.

Βοήθησα;
 
Αυτό δεν προσγειώθηκε στο email μου, προσγειώθηκε στον φυλλομετρητή μου (browser, ντε!) ενώ έψαχνα κάτι άλλο. Έχω λυθεί στα γέλια, τα παιδάκια είναι όλα τα λεφτά, αλλά και ο τύπος δεν πάει πίσω. Και μόνο που τα ακούω, θέλω να ζουμπήξω τα μαγουλάκια τους!


 
Top