metafrasi banner

the Pinnacles

melody

New member
Pinnacles=ασβεστολιθικοί σχηματισμοί;

Καλημέρα Λεξιλόγοι και καλή χρονιά σε όλους!

Υπάρχουν αυτοί οι ιδιαίτεροι ασβεστολιθικοί σχηματισμοί που είναι διάσπαρτοι σε ένα μεγάλο φυσικό πάρκο στη δυτική Αυστραλία. Πώς θα μπορούσαμε να τους αποδώσουμε μονολεκτικά, ως τίτλο σε ταξιδιωτικό οδηγό για παράδειγμα;

Εικόνες: http://www.google.gr/images?hl=el&b...esult_group&ct=title&resnum=5&ved=0CE8QsAQwBA

|
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,

Μία από τις ερμηνείες που δίνει το GWord στο pinnacle είναι το αρχιτεκτονικό πυραμίδιο και στη διακόσμηση με τέτοια πυραμίδια. Αυτά μοιάζουν (μερικές φορές τραβηγμένα, βέβαια) και με φυσικές πυραμίδες. Μήπως κάτι σε αυτή την κατεύθυνση; Οι φυσικές πυραμίδες στη δυτική Αυστραλία...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά το Lexicon αναφέρει:
pinnacle (geol) = κορυφή (πυργοειδής σχηματισμός πετρώματος) || αιχμηρός ύφαλος

Στα γερμανικά δίνει τρεις όρους, αλλά τους διαχωρίζει ως διακριτές σημασίες: Zinne || Säule || Nadel
 

melody

New member
Έχω βρει κι εγώ πολλές ερμηνείες, αλλά καμιά δε μου φαίνεται επαρκής γι'...αυτή τη δουλειά.
Όσο για το "πυραμίδες", έχω την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο σχήμα είναι τόσο τυποποιημένο μέσα στο ανθρώπινο υποσυνείδητο, ώστε μάλλον θά'πρεπε να βρεθεί κάτι άλλο.
Γι'αυτό και το μυαλό μου πήγε σε μια πιο σχηματική απόδοση, αν και όχι μονολεκτική (ασβεστολιθικοί σχηματισμοί). Μήπως όμως παραείναι...φλου;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, νομίζω, αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα: το «ασβεστολιθικοί σχηματισμοί» δεν παραπέμπει σε σχήμα (όπως το pinnacle).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στα γερμανικά δίνει τρεις όρους, αλλά τους διαχωρίζει ως διακριτές σημασίες: Zinne || Säule || Nadel

Για ιδέες, να δώσω μεταφράσεις και των τριών (από το κλασικό De>El λεξικό του Τσουκανά):

Zinne, die = η οδοντωτή προεξοχή τοίχου (προς τα άνω), η έπαλξη, το θωράκιο, η κορυφή, η μύτη όρους
Säule, die = ο κίονας, η στήλη, η κολώνα, το πρίσμα, η φάλαγγα (στρατ.)
Nadel, die = η βελόνα, το βελόνι, η μύτη (εργαλείου), ο επικρουστήρας

Παραμένω στην πρόταση για Πυραμίδες (είναι και τουριστικά αβανταδόρικη), άντε ως «Μικρές πυραμίδες». :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Υπάρχουν και στην Ελλάδα τέτοιοι σχηματισμοί, γεωμορφές, γεωλογικά παράδοξα, «γλυπτικές συνθέσεις της φύσης» και βρίσκονται στην περιφέρεια της Κοζάνης, κοντά στο χωριό Λιβαδερό. Οι ντόπιοι τα ονομάζουν:



Μπουχάρια, που σημαίνει «καμινάδες», ή



Νοχτάρια που σημαίνει όχθες. Αυτά τα μπουχάρια έχουν σχήμα αρκετά φαλλοειδές.
Μάλιστα οι κάτοικοι ετοιμάζουν "γεωπάρκο" σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Πληροφορίες στο περιοδικό Ελληνικό Πανόραμα, τεύχ. 47, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 2005.

Το περιοδικό τα αποκαλεί "Δάση πυραμίδων". Ωραίο μου φαίνεται για τίτλος κεφαλαίου σε ταξιδιωτικό οδηγό. Κι αν όχι δάση, τουλάχιστον "συστάδες".
 

crystal

Moderator
Μόνο εμένα μού θυμίζουν περισσότερο οβελίσκους και λιγότερο πυραμίδια, ε;
 

Earion

Moderator
Staff member
Μαρίνε, περίμενα ότι θα μας έφερνες παράδειγμα τους επίσης φαλλοειδείς σχηματισμούς της Καππαδοκίας.
 
Τους σκέφτηκα, αλλά πώς τους λέμε; Είπα για τον Αρσέν Λουπέν μπας και ταιριάζει η απόδοση "βελόνες"...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Και στην Καππαδοκία καμινάδες ή καπνοδόχοι λέγονται. Το οβελίσκοι είναι ασφαλέστερο από τις πυραμίδες. Και το όρθιοι ασβεστόλιθοι είναι μια πρόχειρη λύση. Η Britannica δυστυχώς δεν γνωρίζει την έρημο Πίνακλς.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.​

Εκτός από τα μπουχάρια της Κοζάνης, έχουμε και πιο διάσημους πυργοειδείς σχηματισμούς στην Ελλάδα (κροκαλοπαγείς όμως αυτοί), τους μοναδικούς πύργους των Μετεώρων, ένα από τα μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO:


π.χ.
Οι πύργοι της ερήμου*
Πρόκειται για φυσικούς ασβεστολιθικούς σχηματισμούς διαφόρων σχημάτων και μεγεθών, διάσπαρτους σε ένα φυσικό πάρκο μεγάλης έκτασης στην έρημο της Δ. Αυστραλίας...

*το τυράκι για τον αναγνώστη: ποιος έχτισε πύργους στην έρημο; Τρελός παπάς τον βάφτισε τον αρχιτέκτονα.
Τι μου λες, franchise του Ντουμπάι στην Αυστραλία; :p
 
Top