metafrasi banner

technosomnia

Μαζί με το άρθρο μου έστειλαν ως μετάφραση τον όρο "τεχνολογική αϋπνία" (ο τίτλος στα αγγλικά λέει technosomniac). Στο ίντερνετ βρήκα μόνο μια αναφορά ως "τεχνοαϋπνία". Ποιο σας φαίνεται καλύτερο; Εκτός αν υπάρχει άλλη πρόταση...
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι αντιστοιχίες:

technological insomnia = τεχνολογική αϋπνία
tech insomnia = τεχνοαϋπνία
technosomnia = άντε μάθετε ετυμολογία — somnus είναι ο ύπνος!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το μονολεκτικό για το technoinsomnia έχει το πλεονέκτημα της αντιστρεψιμότητας και της ομοιομορφίας στην απόδοση των σύνθετων με το techno- / τεχνο-, από το οποίο έχουμε δει αρκετά παράγωγα και, όσο περνάει ο καιρός, θα δούμε ακόμη περισσότερα. Επίσης, στα ελληνικά (κάτι που δεν συμβαίνει στα αγγλικά) ίσως παραπέμπει και στο τεχνητό, το μη φυσιολογικό, το έξωθεν επιβαλλόμενο, κι αυτό νομίζω πως είναι συν, αφού στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό συμβαίνει, η προσκόλληση μέχρι παθολογικής εμμονής στα τεχνολογικά μαραφέτια και τις δυνατότητες που προσφέρουν για επικοινωνία (ή για χασομέρι) δεν αφήνει τα τεχνοφρικιά να κοιμηθούν ή διαταράσσει τον φυσιολογικό κύκλο του ύπνου τους.
Εμένα μη με κοιτάτε, το είχα πάθει πριν κυριαρχήσει η τεχνολογία στη δουλειά και τη ζωή μου, απλώς τώρα ενισχύθηκε κι έγινε πιο πολυμορφική η αϋπνία μου. Τεχνοξενυχτώ λοιπόν, κυρίως δουλεύοντας όμως, αφού είναι μακριά πια οι εποχές που τεκνοξενυχτούσα. :-\
 
Ο όρος πάντως -ή το άρθρο, τελοσπάντων- δεν αναφέρεται μόνο σε όσους είναι εξαρτημένοι από την τεχνολογία για λόγους επικοινωνίας ή διασκέδασης, αλλά και σε αυτούς που εργάζονται σε ώρες που θα έπρεπε να χαλαρώνουν (κυρίως πριν τον ύπνο - κάτι μας θυμίζει αυτό; :rolleyes:) κτλ., ενώ αναφέρει επίσης ότι αν υποφέρεις από αυτή την "πάθηση" μπορεί μεν να κοιμάσαι επαρκώς, αλλά δεν φτάνεις σε βαθύ ύπνο για όσο χρόνο είναι απαραίτητος, παραμένοντας κυρίως στο στάδιο REM.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] ενώ αναφέρει επίσης ότι αν υποφέρεις από αυτή την "πάθηση" μπορεί μεν να κοιμάσαι επαρκώς, αλλά δεν φτάνεις σε βαθύ ύπνο για όσο χρόνο είναι απαραίτητος, παραμένοντας κυρίως στο στάδιο REM.

Get Up - REM :D


Sleep delays my life (get up, get up)
Where does time go? (get up, get up, get up)
I don't know
Sleep, sleep, sleepy head (get up, get up, get up)
Wake it up, up (get up, get up)
You've got all your life (way up ahead) (get up, get up, get up)

Dreams, they complicate my life (dreams, they complement my life)...

daeminsomnian
 
Top