metafrasi banner

tang

Από βίντεο μαγειρικής:
These English muffins, because they have buttermilk in them, the longer they sit, two or three days, they're gonna pick up a little more tang to them which is delicious. You actually want that out of an English muffin.

Το Wiktionary λέει τα εξής, μεταξύ άλλων, για το tang:
2. A refreshingly sharp aroma or flavor
3. A strong or offensive taste; especially, a taste of something extraneous to the thing itself.
4. (figuratively) A sharp, specific flavor or tinge


Εκτός από «έντονη/χαρακτηριστική γεύση», υπάρχει κάποια καλύτερη ή ειδικότερη απόδοση;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, από την περιγραφή, εγώ καταλαβαίνω "ξινή γεύση" και όχι απλώς "αψάδα" ή "σπιρτάδα". Κακά τα ψέματα, οι μαγείρισσες δεν γνωρίζουν γεύσεις που περιγράφονται ως σπιρτάδα. Αν μετέφραζα εγώ αυτό το βίντεο μαγειρικής θα έλεγα "πιο ξινή γεύση".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
A pang from the past: tangy taste. :-)


We Keep Watch - Wu-Tang Clan


Keep watch, lights out when the beat drop
Keeping the streets locked
I'm calling all G's from each block, from each block
Keep watch, lame niggas out there can kick rocks
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλή είναι η αψάδα γενικότερα. Αντίστοιχα υπάρχει και η ξινάδα για την ξινή γεύση, αλλά δεν συνηθίζεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξεχνάς ότι μιλάμε για συνταγή. Αν καταλάβουν το 90% των μαγειρισσών τι θα πει "αψάδα", να μου τρυπήσεις τη μύτη.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Γιατί; Οι μαγείρισσες δεν ξέρουν το αψύ και την αψάδα; Δεν μιλάνε ελληνικά, μόνο μαγειρικά;

Άλλωστε, συνταγή ξεσυνταγή, δεν είναι δα κι απαραίτητο να ξέρουν εκ των προτέρων τι θα πει «αψάδα», γιατί δεν τους ζητάει κανείς να βρουν αψάδα και να την προσθέσουν. Αν κάνουν λίγη υπομονή, θα το μάθουν, μόλις μυρίσουν και φάνε τα μάφιν που έφτιαξαν. Κι άμα είναι δυνατή η αψάδα, τρυπάει τη μύτη. :-)
Σαν την αψάδα της μπουγάτσας του Ιορδάνη στα Χανιά, από τη στάκα και το στακοβούτυρο που περιέχει.

Ωστόσο, αν καταλαβαίνω σωστά τη συνταγή κι αν φαντάζομαι όπως πρέπει τη γεύση και το άρωμα, δεν είναι ακριβώς αψάδα, αλλά μάλλον η δυνατή, αρωματική, γεμάτη γεύση που προσδίδει το buttermilk. A palatal kick, to get their kicks.


 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά αν μου περιγράψει κάποιος τη γεύση του ξινόγαλου μέσα σε μάφιν ως "αψάδα", θα νομίσω ότι περιγράφει αλλοιωμένο τρόφιμο.

Δεν μιλάει για βούτυρο, μιλάει για ξινόγαλο.

Πιστέψτε με, διαβάζω συνταγές στα αγγλικά από το πρωί μέχρι το βράδυ. Όταν μιλάνε για tang, εννοούν "ξινή γεύση".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
αψύς -ιά -ύ: 1. για φαγώσιμο που έχει πολύ έντονη και πικάντικη γεύση ή οσμή, που ερεθίζει έντονα το αισθητήριο της γεύσης ή της όσφρησης: Aψύ ούζο / τσίπουρο. Έριξε λίγο νερό στο κρασί του, γιατί ήταν πολύ αψύ. Aψιά γεύση / μυρουδιά.

αψύς[SUP]2[/SUP], -ιά, -ύ (-ί) [apsís] (sp also αψίς)
① sharp, strong, pungent, acrid, tangy (syn αψιός 1, δριμύς, δυνατός): ~ιδρώτας, χυμός | αψιά γεύση, οσμή, πικράδα | αψύ άρωμα, ξίδι | αψύ κρασί (syn μπρούσκο κρασί) | τα αποσμητικά δεν καταπνίγουν τις αψιές αναθυμιάσεις του σκόρδου | μια πιπεράτη λιγωμάρα απλωνόταν, αψιά σαν την καραμέλα της κανέλλας πάνω στη γλώσσα (Myriv) | η ανιζέτα είναι αψιά, ιδίως όταν την ανακατεύεις με μπίρα (GIoannou) | poem .. δίχως | να βγάλει τσιμουδιά, τυλίγεται όλη | με κάτι πριτς πιο αψιά κι απ' της νυφίτσας (Stavrou Ar) | .. έχω μες στα ρουθούνια μου | την τσίκνα την αψιά απ' τα μωροπάνια (Zacharop)
ⓐ sharp, acute, stinging (syn οξύς, τσουχτερός): poem σωστή σφηκοφωλιά 'ναι, αν τους θυμώσεις· κι αψύ κεντρί τούς κρέμεται απ' τη μέση (Stavrou Ar)

αψάδα η, ① sharpness, pungency, acridity (syn L δριμύτητα): ~ του καπνού, του ξιδιού | πέσανε σε κάτι σβουνιές· τους μπούκωσε η ~ της μυρουδιάς (Plaskovitis) [...]
③ energy, briskness, vivaciousness, vigor (syn ενεργητικότητα, ζωηρότητα, σπιρτάδα): απ' τα μάτια του είχε σβήσει πια του παλιού πολεμιστή η ~ (Lappas) | έμοιαζε του πατέρα του, μα όλος φωτιά κι ~ (Plaskovitis) | poem .. η ~| των θεσσαλικών σου χρυσοχάλινων ατιών (Sikel)


OED:
tangy Having a sharp, distinct, or spicy taste. Also, characterized by a disagreeable tang or flavour (rare).

tang
II.5.a A penetrating taste or flavour; usually (but not always) an after-taste, or a disagreeable or alien taste from contact with something else.
II.5.b A pungent odour, a penetrating scent.
II.6.b Distinctive or characteristic flavour or quality.



A palatal kick, not necessarily sour.

...
Πιστέψτε με, διαβάζω συνταγές στα αγγλικά από το πρωί μέχρι το βράδυ. Όταν μιλάνε για tang, εννοούν "ξινή γεύση".

Σε αυτό πάω πάσο. Μαγειρίσσης παρούσης, πάσα λεξικολογία παυσάτω πασάτω. :-)
Hands on the food is always better than any hand in books.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγνώμη, το ξανασκέφτηκα. Αν μιλάμε για ξινά πράγματα, όπως πιο πάνω το ξινόγαλο, σίγουρα εννοεί ότι το μάφιν αποκτάει μια ξινή γεύση που εντείνεται καθώς μετά από λίγες μέρες. Αν όμως μιλούσαμε για μουστάρδα, προφανώς δεν θα μιλούσαμε για ξινή γεύση, αλλά για αψιά γεύση.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! (με καθυστέρηση λόγω έλλειψης χρόνου)

Για την ιστορία, επέλεξα την απόδοση υπόξινη γεύση, αλλά τα αψύς και αψάδα μού άρεσαν πολύ, και τα κρατάω για το μέλλον.

Daeman, ευχαριστώ για την παραπομπή στο νήμα για το tangy. Έκανα αναζήτηση στη Λεξιλογία μόνο για το tang και όχι και για το tangy, παρόλο που το είχα και αυτό στο κείμενό μου (ως προσδιορισμό του cultured butter, που έχει το δικό του νήμα).
 
Top