metafrasi banner

swipe σε οθόνες αφής

ichnilatis

New member
Καλημέρα και Χρόνια πολλά!
Ερώτηση: Πώς θα μεταφράζατε τη λέξη swipe, όσον αφορά σε οθόνες αφής και το γνωστό σύρσιμο του δακτύλου πάνω σε αυτές;
Σας ευχαριστώ.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Από το wordreference:

swipe left vi + adv (on dating app: reject, dismiss) (καθομιλουμένη)

κάνω swipe left, κάνω αριστερό swipe έκφρ

σαρώνω αριστερά ρ αμ + επίρ

Σχόλιο: Refers to a touchscreen, but also used metaphorically.

swipe right vi + adv (on dating app: approve) (καθομιλουμένη)

κάνω swipe right, κάνω δεξί swipe έκφρ

σαρώνω δεξιά ρ αμ + επίρ

Σχόλιο: Refers to a touchscreen, but also used metaphorically.


Επίσης, "σάρωση αριστερά", "σάρωση δεξιά".
 
Εδώ τα έχουμε ως συνώνυμα:

Σάρωση ή κύλιση Σάρωση ή κύλιση σημαίνει να σύρετε γρήγορα το δάκτυλό σας κατακόρυφα ή οριζόντια στην οθόνη.

Και η αλήθεια είναι ότι στις φράσεις "σάρωση/κύλιση αριστερά/δεξιά" η χρήση της "κύλισης" κερδίζει κατά πολύ.
 
Πάντως, εγώ που έχω ένα προκατακλυσμιαίο κινητό με κουμπάκια, όταν οι γιοι μου μου πουν να κάνω με το δάχτυλό μου "σάρωση" ή "κύλιση" στις οθόνες αφής των κινητών τους, μου είναι προδηλότερη η εντολή τους όταν έχω κατά νου το "κύλιση".:-)

Είμαι που είμαι αποπροσανατολισμένος με τα τοιούτα, το "σάρωση" θα μου έβαζε αποπροσανατολιστικό γκόλ από τα αποδυτήρια...(n)
 
Kύλιση δεν είναι το scroll, σκρολάρισμα που λέει ο Μπαμπινιώτης;
Είναι, και νομίζω ότι υπάρχει εννοιολογική διαφορά εδώ. Η κύλιση αναφέρεται στο τύλιγμα/ξετύλιγμα του περιεχομένου, που θυμίζει αρχαίο κύλινδρο από πάπυρο ή περγαμηνή (scroll)· συνήθως έχει έμφαση στον κατακόρυφο άξονα, και γενικά θα έλεγα ότι αποτελεί συνέχιση του περιεχομένου και όχι κάποιου είδους επιλογή. Το swipe, αντιθέτως, το εκλαμβάνω ως μια ενέργεια που απλώς διώχνει ή επικυρώνει κάτι με μια γενική κίνηση προς το πλάι. Θα δίσταζα να χρησιμοποιήσω την ίδια λέξη εδώ, εφόσον μπορώ να βρω μιαν άλλη εξίσου καλή.
 

daeman

Administrator
Staff member
Kύλιση δεν είναι το scroll, σκρολάρισμα που λέει ο Μπαμπινιώτης;
Ναι, και γι' αυτό βγαίνουν πιο πολλά τα ευρήματα για «κύλιση δεξιά/αριστερά», επειδή αναφέρονται σε scrolling καί σε άλλες συσκευές (π.χ. ποντίκι).
 
Top