metafrasi banner

silicon wafers = δίσκοι πυριτίου

kfoolmoon

New member
Καλησπέρα, πέτυχα τον όρο σε ένα βιβλίο που μεταφράζω. Είναι δόκιμος ο όρος δισκία; Βρίσκω και κάποια hits ως γκοφρέτες, αλλά με τρομάζει. Τι έχει καθιερωθεί;
 

cougr

¥
Παίζει και το "φέτα". (Δες σύνδεσμο).

 

daeman

Administrator
Staff member
Φαίνεται πως μάλλον προτιμάται ο δίσκος πυριτίου, π.χ. από την επίσημη εφημερίδα της ΕΕ:

Το αντικείμενο χρησιμοποιείται σε μηχανές κατασκευής δίσκων πυριτίου και ημιαγωγών (wafer).
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:102:0025:0026:EL:PDF


ή από το ΕΚΠΑ:

create.gif


Το wafer περιέχει εκτός από τα κυκλώματα, τα οποία επιθυμούμε να κατασκευάσουμε, και κυκλώματα ελέγχου της διαδικασίας (test structures). Τα κυκλώματα αυτά έχουν ως στόχο την παρακολούθηση της διαδικασίας παραγωγής από τον κατασκευαστή και τον έλεγχο ποιότητας του αποτελέσματος. Σε περίπτωση, που κάποια κυκλώματα ελέγχου δείξουν προβληματική συμπεριφορά, αυτόματα σταματάει η διαδικασία και o δίσκος πυριτίου απορρίπτεται.

Το πρώτο βήμα που έχουμε επομένως είναι η κατασκευή του δίσκου πυριτίου. [...]

Το επόμενο βήμα είναι ο έλεγχος των πλακιδίων (dies), που παράγονται. Η διαδικασία ελέγχου βασίζεται στην εφαρμογή σημάτων ελέγχου στα σημεία των εξωτερικών συνδεσμολογιών κάθε πλακιδίου. Όσα δεν έχουν σωστή απόκριση, σημειώνονται ως ελαττωματικά.

Στη συνέχεια, όπως φαίνεται στο σχήμα διπλανό σχήμα, οι δίσκοι πυριτίου κόβονται στα επιμέρους τμήματα, που είναι τα ολοκληρωμένα κυκλώματα, και τα ελαττωματικά απορρίπτονται.

https://cgi.di.uoa.gr/~std06100/Welcome.html


Άλλες αποδόσεις που βρίσκω, εκτός από το δισκίο, είναι πλακίδιο πυριτίου (που μάλλον αντιστοιχεί στο die) και υπόστρωμα πυριτίου.
Αν μιλάμε για μεγάλης επιφάνειας, θα προτιμούσα τον δίσκο, γιατί το δισκίο με παραπέμπει σε μικρό τεμάχιο.

Σχετικό, το ingot πυριτίου, το οποίο βρίσκω ως ράβδος πυριτίου.

Το «γκοφρέτα» καλά κάνει και σε τρομάζει· κι εμένα με τρόμαξε. :rolleyes:
Έχει κι αμυγδαλάκια;
 
Last edited:

kfoolmoon

New member
Το «γκοφρέτα» καλά κάνει και σε τρομάζει· κι εμένα με τρόμαξε. :rolleyes:
Έχει κι αμυγδαλάκια;

Η ΙΑΤΕ τα λέει δισκία σιλικόνης, οπότε υπάρχουν πάντα και χειρότερα :)
 

cougr

¥
Ίσως αξίζει να σημειωθεί ότι τα "silicon wafers" δεν είναι όλα απαραιτήτως κατασκευασμένα σε σχήμα δίσκου. Υπάρχουν και αυτά που έχουν τετράγωνο ή ορθογώνιο σχήμα.
 

SBE

¥
Όταν εγώ ήμουνα φοιτήτρια δισκία τα ήξερα, άντε και δίσκους. Υπόστρωμα, substrate αγγλιστί, ήξερα ότι έιναι τα διάφορα υλικά, όπως το πυρίτιο και διάφορες ενώσεις του γαλλίου, του ινδίου κλπ που χρησιμοποιούνται σα βάση για να φτιάξουμε τα δισκία που πάνω τους εκτυπώνονται τα κυκλώματα που μετά τα κόβουμε σε πλακίδια (dies). Όταν τα πλακίδια τα βάζουμε σε κυκλώματα, και τα συνδέουμε με νήματα κλπ τα λέμε τσιπάκια.
Δεδομένου ότι τα δισκία που ήξερα ήταν διαμέτρού 8-9 εκατοστών, δισκία ήταν. Αλλά πλέον η τάση είναι για όλο και μεγαλύτερα, και νομίζω πλέον τα 30 εκατοστά είναι στάνταρ και πάμε για 45. Μέγεθος δίσκου γραμμοφώνου σε λίγο.
Αλλά από ένα σημειο και μετά δεν χρησιμοποίησα ξανά ελληνικά για να μιλήσω για αυτά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στην ελληνική ορολογία. Ούτε ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά το μέρος που φτιάχνονται οι δισκοι, γιατί μόνο εκτός Ελλάδας έχω κάνει τη διαδικασία (foundry αγγλιστί, αλλά δεν ξέρω αν τα λέει κανένας χυτήρια στην Ελλάδα).

Γκοφρέτα είναι μόνο η Σοκοφρέτα :cool:
 
Top