metafrasi banner

self-serving

nickel

Administrator
Staff member
Web examples:
I don't want to be self serving but this is exactly the point of my book...
NOAM CHOMSKY: I don't want to be self-serving, but I actually know quite a few examples.


Χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μου... Δεν θέλω να ευλογήσω τα γένια μου αλλά...

Σε άλλες χρήσεις τού self-serving: ιδιοτελής

self-serving bias
A self-serving bias occurs when people attribute their successes to internal or personal factors but attribute their failures to situational factors beyond their control. The self-serving bias can be seen in the common human tendency to take credit for success but to deny responsibility for failure. It may also manifest itself as a tendency for people to evaluate ambiguous information in a way that is beneficial to their interests. Self-serving bias may be associated with the better-than-average effect, in which individuals are biased to believe that they typically perform better than the average person in areas important to their self-esteem. This effect, also called "illusory superiority", has been found when people rate their own driving skill, social sensitivity, leadership ability and many other attributes.
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-serving_bias

Ξέρετε κανέναν όρο, να μην ψάχνω, ή να ψάξω; :inno:
 

daeman

Administrator
Staff member
Σκέφτομαι φωναχτά (όχι έξω φωνή βέβαια, ώρα που είναι): αυτοδικαίωση.
Για το "better-than-average effect" σχετικό αλλά μερικά κλικ παραπάνω μήπως είναι και το self-righteous ή όχι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τα γένια, υπάρχουν και τα παινέματα. Χωρίς να θέλω να παινέψω τα γένια μου...

Από ΛΚΝ: ιδιοτελής -ής -ές [iδiotelís] Ε10 : που αποβλέπει στο ατομικό του μόνο συμφέρον με έναν τρόπο που ξεπερνά τα όρια του επιτρεπτού· συμφεροντολόγος, υστερόβουλος. ANT ανιδιοτελής: Aνέντιμος και ~ χαρακτήρας. || (για πράξη, συμπεριφορά κτλ.): Iδιοτελείς σκέψεις / προτάσεις. ιδιοτελώς ΕΠIΡΡ: Σκέπτεται ~.
[λόγ. ιδιο- + -τελής κατά το λυσιτελής μτφρδ. γερμ. eigennützig· λόγ. ιδιοτελ(ής) -ώς]


Από dict.cc, [DE>EN]: eigennützig = selfish {adj}, egoistic {adj}, self-interested {adj}, self-interestedly {adv}, self-serving {adj}

Επίσης, από pons.de [DE>EN]: self-serving = selbstsüchtig και [DE>EL]: selbstsüchtig = εγωμανής, εγωιστής, εγωιστικός, και eigennützig = ιδιοτελής, συμφεροντολογικός
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια και μιλάμε για self-τάδε, να προσθέσω δυο λέξεις που με απασχολούν και να ζητήσω τις προτάσεις σας;
self-defeating, self-sabotaging.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, γενικά αυτό είναι το αποτέλεσμα τέτοιας στάσης. Λέμε και ότι κάποιος "σαμποτάρει ο ίδιος τον εαυτό του", αλλά το self-sabotaging το λέει με πολύ λιγότερους χαρακτήρες :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Self-defeating δεν είναι και ο ηττοπαθής;
Θα έκανα μια διάκριση μεταξύ των δύο. Self-defeating μού φαίνεται πιο ενεργητικό, δηλαδή ότι ο ίδιος προκαλεί με τη συμπεριφορά του την ήττα του. Το λεξικό λέει "αυτοαναιρούμενος". Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς αυτό, πάντως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι να ξυπνάς αργά. Σου πειρατεύουν το νήμα.

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν είναι να ξυπνάς αργά. Σου πειρατεύουν το νήμα.
Και μόνο για την ωραία εικονίτσα, αξίζει να σου πειρατεύουμε τα μηνύματα πιο συχνά. Στην επόμενη πειρατεία, θα βρεις κάτι άλλο.
 

cougr

¥
self-serving bias...
....Ξέρετε κανέναν όρο, να μην ψάχνω, ή να ψάξω;
Κάνα δυο φορές, σε συνομιλίες, χρησιμοποίησα το «μεροληψία προς (του) εαυτού». Παίζει και το «αυτοεξυπηρετική μεροληψία» (τουλάχιστον στα ΜΜΕ, και σε μερικές διατριβές που έχω δει)
 
Top