metafrasi banner

remote cueing

daeman

Administrator
Staff member
Κάτι σαν τηλεχειριστήριο δηλαδή;

+1 (+ παρουσιάσεων) = τηλεχειριστήριο παρουσιάσεων.

Όπως εκείνο, εκείνο (δηλαδή αυτό) ή εκεί σε μια πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, π.χ.

Απλώς, αυτό που δίνεις σαν παράδειγμα, Ευδοκία, ελέγχει δύο Η/Υ ταυτόχρονα, έχει μεγάλη εμβέλεια (75 μ. σε κλειστό χώρο, με οπτική επαφή πομπού-δέκτη) και άλλα έξτρα, ενώ τα πιο συνηθισμένα έχουν γύρω στα 10 μ.

Σε μικρό χώρο και για υποτυπώδη έλεγχο μίας παρουσίασης σε έναν υπολογιστή, έχω κάνει δουλειά και με ένα απλό ασύρματο ποντίκι. Μικρό, χωμένο στη χούφτα, οπότε στην αρχή οι θεατές ξαφνιάζονταν βλέποντας να κουνάω το χέρι στον αέρα από μακριά και ν' αλλάζει η διαφάνεια. Μαγικά.
Δάσκαλοι και καθηγητές ήταν, άσχετοι με κομπιουτερικά, και είχα αναλάβει να απομυθοποιήσω στα μάτια τους τους κομπιούτορες του σατανά. Ε, τους μυθοποίησα πρώτα, παραμύθιασα τους θεατές για να τους το εξηγήσω μετά.

Καλημέρα.
 

Eudokia

New member


Σε μικρό χώρο και για υποτυπώδη έλεγχο μίας παρουσίασης σε έναν υπολογιστή, έχω κάνει δουλειά και με ένα απλό ασύρματο ποντίκι. Μικρό, χωμένο στη χούφτα, οπότε στην αρχή οι θεατές ξαφνιάζονταν βλέποντας να κουνάω το χέρι στον αέρα από μακριά και ν' αλλάζει η διαφάνεια. Μαγικά.
Δάσκαλοι και καθηγητές ήταν, άσχετοι με κομπιουτερικά, και είχα αναλάβει να απομυθοποιήσω στα μάτια τους τους κομπιούτορες του σατανά. Ε, τους μυθοποίησα πρώτα, παραμύθιασα τους θεατές για να τους το εξηγήσω μετά.

Πολύ θα ήθελα να είμαι κι εγώ σ' αυτή την παρουσίαση, και για μένα μυθοποιημένα είναι, αν και όχι σατανικά.

Αλεξάνδρα, το είχα δει το "οτοκιού", δεν είναι το ίδιο. Το remote cueing το αναφέρει το κείμενό μου ως απαραίτητο εξοπλισμό για έναν ομιλητή, χωρίς να εξηγεί τι είναι. Το παράδειγμα το βρήκα κατά τύχη, οπότε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 
Top