metafrasi banner

quilling (ζωολογία) = αγκαθόπτωση

Rania_transl8

New member
Χαίρετε και καλό μήνα, υπάρχει κάποιος όρος στα ελληνικά που να περιγράφει την αλλαγή των αγκαθιών του σκαντζόχοιρου;
Αυτό στα αγγλικά ονομάζεται quilling, αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλαγή αγκαθιών ή αλλαγή βελονών. Δεν ξέρω να υπάρχει ειδικός όρος.
(Προσοχή, τα «αλλαγή βελονών» στο διαδίκτυο είναι από μηχανικές μεταφράσεις.)
 

cougr

¥
Μπέρδεψα το quilling με το shedding. Ίσως επειδή συνήθως χρησιμοποιούνται εναλλακτικά, αλλά δεν είναι ταυτόσημα.
 

pontios

Well-known member
"quilling" I think involves the shedding and renewal of the spines ... I don't think it's just the shedding of the spines?
.... the spines are being replaced.
(but I could be wrong, as usual) :-)

Θα προτιμούσα την "αλλαγή"(αγκαθιών), νομίζω ... ή την πτώση και (επ)αναφύτρωση των αγκαθιών; (ή κατι παρόμοιο)
 

nickel

Administrator
Staff member
The name “hedgehog quilling” is a little bit deceptive because hedgehogs don’t technically have quills, they have spines. This is important to know in case we refer to “quills” as “spines” in the future.
Quilling is a process hedgehogs go through when they essentially exchange their old spines for new ones. This is part of the growing process because their baby quills simply won’t do the job for an adult body.
When this happens a significant number of their quills will start to fall out. In their place, larger quills will start to grow in.


Έβαλα την αγκαθόπτωση στον τίτλο επειδή είδα ότι έχει χρησιμοποιηθεί. Εγώ πρότεινα την αλλαγή αγκαθιών ή αλλαγή βελονών.
 

pontios

Well-known member
Εγώ πρότεινα την αλλαγή αγκαθιών ή αλλαγή βελονών.
το πρόσεξα, και συμφώνησα μαζί σου.
Έβαλα την αγκαθόπτωση στον τίτλο επειδή είδα ότι έχει χρησιμοποιηθεί.
ναι, αλλά ίσως χρησιμοποίουνταν για το "shedding";
 
Top