metafrasi banner

potassium peroxymonosulfate = μονοϋπερθειικό κάλιο

crystal

Moderator
Καλημέρα,

βρίσκω διάφορα, αλλά ήρθε η ώρα να πληρώσω την απέχθεια που έτρεφα για τη χημεία ως μαθήτρια. Εδώ λέει ότι είναι γνωστό και ως potassium monopersulfate - ισχύει; Και γιατί ενώ στο κείμενό μου έχω peroxomonosulfate, βλέπω παντού peroxymonosulfate; Είναι το ίδιο;
ΙΑΤΕ και EurLex δεν βοήθησαν ιδιαίτερα...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μονοϋπερθειικό κάλιο.

(Λέει ο ψάχτης, όχι ο γνώστης.)
 
Αλλού πάντως η wikipedia το αναφέρει "peroxo-" (http://en.wikipedia.org/wiki/Peroxomonosulfate, με παραπομπή στο δικό σου λινκ). Το monopersulfate μεταφράζεται υπεροξυθειικό, το peroxomonosulfate μεταφράζεται μονοϋπερθειικό, αλλά στο λεξικό μου αμφότερα παραπέμπουν στο oxone (υπεροξυθειικό κάλιο), άρα μάλλον είναι συνώνυμα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Potassium peroxymonosulfate (also known as MPS, potassium monopersulfate, and the trade names Caroat and Oxone) is widely used as an oxidizing agent. It is the potassium salt of peroxymonosulfuric acid.

The potassium salt is marketed by two companies: Evonik (formerly Degussa) under the tradename Caroat and DuPont under the tradename Oxone, tradenames which are now part of standard chemistry vocabulary. It is a component of a triple salt with the formula 2KHSO5·KHSO4·K2SO4.


Peroxymonosulfuric acid, also known as persulfuric acid, peroxysulfuric acid, or as Caro's acid, is H2SO5, a liquid at room temperature. In this acid, the S(VI) center adopts its characteristic tetrahedral geometry; the connectivity is indicated by the formula HO-O-S(O)2-OH. It is one of the strongest oxidants known (Eº + 1.81 V) and highly explosive.

H2SO5 is sometimes confused with H2S2O8, known as peroxydisulfuric acid. The disulfuric acid, which appears to be more widely used as its alkali metal salts, has the structure HO-S(O)2-O-O-S(O)2-OH.


μονοϋπερθειικό κάλιο:
(8) Υπενθυμίζεται ότι, όπως αναφέρεται στην αιτιολογική σκέψη 14 του κανονισμού για την επιβολή του προσωρινού δασμού, το υπό εξέταση προϊόν περιλαμβάνει τους ακόλουθους τέσσερις βασικούς τύπους: υπερθειικό αμμώνιο (NH4)2S2O8 (APS), υπερθειικό νάτριο (Na2S2O8) (SPS/NPS), υπερθειικό κάλιο (K2S2O8) (PPS/KPS) και μονοϋπερθειικό κάλιο (2KHSO5 * KHSO4 * K2SO4) (KMPS).


Πισίνα θα καθαρίσεις; :)

Εδιτ: Μπράβο, όλος ο καλός ο κόσμος! :up:
Κι εγώ τελευταίος και καταϊδρωμένος. Όμως εγώ για τη συμμετοχή ήρθα, άσε που ήτανε βαρύς ο στίβος, ήταν και τ' αγριογούρουνα χτες...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλλού πάντως η wikipedia το αναφέρει "peroxo-" (http://en.wikipedia.org/wiki/Peroxomonosulfate, με παραπομπή στο δικό σου λινκ). Το monopersulfate μεταφράζεται υπεροξυθειικό, το peroxomonosulfate μεταφράζεται μονοϋπερθειικό, αλλά στο λεξικό μου αμφότερα παραπέμπουν στο oxone (υπεροξυθειικό κάλιο), άρα μάλλον είναι συνώνυμα.
Συμφωνεί μαζί σου και το ΕΚΠΑ:
 

Attachments

  • oxone.jpg
    oxone.jpg
    94.2 KB · Views: 267
Συμφωνεί μαζί σου και το ΕΚΠΑ:

Όχι, απλά το online λεξικό χημείας βασίζεται στο λεξικό του Ευσταθίου που χρησιμοποιώ κι εγώ. :-) Τα λήμματα είναι ακριβώς τα ίδια!
 
Top