metafrasi banner

Plug ή Πού πας χωρίς βύσμα;

Ο αφορδακός είναι ο βάτραχος (νομίζω). Για τη σβίγα όμως δεν έχω την παραμικρή ιδέα... :)
 

Immortalite

New member
Και για όσους δεν καταλαβαίνουν αυτή την περίεργη γλώσσα :huh::twit:, μικρό γλωσσάρι με απορίες:

αφορδακός = Σωστά τα λέει ο Ρογήριος
θρουλάω = Εδώ πέρσι τέτοιες μέρες τα πάλι με τα θρουλιά ασχολούμασταν :) http://sarantakos.wordpress.com/2010/12/01/menologdec/#comment-52235
Στο σχόλιο 132 έχει σε δεσμό το πεντέφι με τον ορισμό. Αν και θα σας πρότεινα να διαβάσετε όλο το νήμα ή τουλάχιστον από το 55 και κάτω. Έχει πολύ γέλιο.

μικιός = μικρός
σβίγα = Η σβίγα είναι εκείνη η μεταλλική κουβαρίστρα πάνω από το πηγάδι που τυλίγεται το σκοινί του κουβά. Τη λένε κι αλλιώς;
φουνάρα = Νομίζω εύφλεκτα υλικά εκτός από κλαδιά δεν βάζουνε παρά μόνο κάτι βάτους που αρπάζουν εύκολα και λαμπαδιάζουν εντυπωσιακά όπως το αχινοπόδι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο αφορδακός στη Λέξι, εδώ κι εδώ.

[...]- μπιράλ κερνούσανε τα κοπέλια τότε - έχει ακόμα, σε κάτι περίπτερα στην παραλία στα Χανιά θαρρώ
Και στο ψυγείο μου· όπου τα βρω (ακόμα κι εδώ που μ' έβγαλε, φέρνει ένα σουπερμάρκετ, απ' τα Τεμένια) παίρνω καναδυό,
για τη μυρωδιά του χαρουπόζουμου σε πείσμα του πανδαμάτορα.

στο πηγάιδι, τη στέρνα ή το βαρέλι για να διατηρούνται δροσερά, αφού δεν είχε ρεύμα. Έπαιζα με τη σβίγα και βρέθηκα κρεμασμένη πάνω από το πηγάδι, η μισή μέσα η μισή έξω. Και δε φώναξα, φοβήθηκα μη μαλώσουν πιο πολύ από το να βρεθώ παρέα με το καρπούζι. [...]
Χαχαχα! Κι εγώ το 'χα πάθει αυτό και τα χρειάστηκα. Ευτυχώς, ο παππούς ήτανε κοντά κι έκρινε ότι αρκούσε ο τρόμος που μ' έζωσε. Κι άλλο σχετικό εδώ.

[...]σβίγα = Η σβίγα είναι εκείνη η μεταλλική κουβαρίστρα πάνω από το πηγάδι που τυλίγεται το σκοινί του κουβά. Τη λένε κι αλλιώς;
Ουί, μάγκανο (ουδ. & αρσ.) ή μαγκάνι:



φουνάρα = Νομίζω εύφλεκτα υλικά εκτός από κλαδιά δεν βάζουνε παρά μόνο κάτι βάτους που αρπάζουν εύκολα και λαμπαδιάζουν εντυπωσιακά όπως το αχινοπόδι.

Αναλόγως. Άμα θες να κρατήσει, χώνεις και κουτσούρες στη βάση ανάμεσα στους θάμνους και μερικοί στήνουνε κιόλας σκελετό με καδρόνια, να μη θρουλήσει ογλήγορα, να καίει όλη νύχτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αναβίωση νήματος.

Ξέρετε πώς λέγεται στα ελληνικά αυτό το πραγματάκι που ονομάζεται plug και είναι πάνω στις σανίδες του σερφ;



 

Zazula

Administrator
Staff member
To μόνο που βρήκα είναι ότι το leash το λένε «κορδόνι», αλλά για το plug τπτ... :(
http://www.in2life.gr/delight/hobbies/articles/283674/article.aspx?singlepage=1
Όλα τα ηλεκαταστήματα που αναφέρονται στο άρθρο έχουν τις σχετικές σελίδες στα αγγλικά, οπότε δεν βοηθούν· αν τους έπαιρνες ένα τηλεφωνάκι, όμως;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν κάνουμε μια υπόθεση, πώς θα μπορούσε να λέγεται; Δέστρα, μήπως;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω δέστρες λένε στις σανίδες τού windsurf αυτές που μπαίνουν τα πόδια, όχι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πού να ξέρω; Εγώ ξέρω γενικά από τα καράβια ότι δέστρες λένε το εξάρτημα πάνω στο οποίο δένουν τα σκοινιά.
 
Top