Phishing για πολύ ψάρια

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρες

Ενδιαφέρον θα είχε σε παρόμοιες περιπτώσεις να λέμε και πού οδηγεί ο σύνδεσμος που μας ζητάνε να πατήσουμε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ.

Βλέπουμε τον σύνδεσμο περνώντας το ποντίκι από πάνω ή εξετάζοντας τον κώδικα του μηνύματος (δεξί κουμπί πάνω στο κείμενο > View Page Source, αναζήτηση).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περνώντας το ποντίκι από πάνω, μου έβγαλε έναν συντομευμένο σύνδεσμο, το έγραψα ήδη. Μπορείς από τον συντομευμένο σύνδεσμο να καταλάβεις πού οδηγεί;

Έλαβα και email από κάποιον που λέει δήθεν ότι λέγεται Yahoo Member, αλλά η διεύθυνσή του email του είναι keithstyles@medsοlgrp.cοm. Το δε "click here" κρύβει έναν συντομευμένο σύνδεσμο (δεν τον πάτησα φυσικά). Παρόλα αυτά, πολλά κορόιδα θα τσιμπήσουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο. Ο συντομευμένος σύνδεσμος δεν μας λέει αυτό που θέλουμε. Τον πατάμε μόνο αν θέλουμε να ανακαλύψουμε πόσο καλά προστατευμένος είναι ο υπολογιστής μας. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτή τη φορά, το μήνυμα που πήρα από το δήθεν Yahoo Mail έδειχνε σχεδόν αυθεντικό. Μέχρι που εξέτασα τον σύνδεσμο που δίνουν για να επιβεβαιώσεις δήθεν τα στοιχεία σου, ο οποίος ήταν απλώς: http://tr.im/Je1zr.
Είμαι σίγουρη ότι χιλιάδες άτομα θα την πατήσουν όμως.

Capture.JPG
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Φαίνεται ότι είναι πσάρεμα και από την ηλεδιεύθυνση που δίνουν ([email protected]). Δεν είναι της Yahoo, δηλαδή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πρέπει να είναι το πιο αστείο μέιλ που πήρα αυτή την εβδομάδα (προηγήθηκαν κάτι λογαριασμοί που έρχονται με το στανιό ηλεκτρονικά πια), οπότε είπα να το απαθανατίσω -- το πιο θρυλικό είναι βέβαια το ιμέιλ του διαχειριστή:

Otenet E-Mail-Administrator <[email protected]>

2:24 π.μ. (Πριν από 4 ώρες)

προς
Αγαπητοί Otenet Ισχύει συνδρομητές,

Αυτό το μήνυμα είναι από την Otenet Email διαχειριστή IT Service σε όλους subscribers.You λογαριασμό e-mail μας είναι να μας δώσετε την παρακάτω

πληροφορίες για την εκ νέου επικύρωση του λογαριασμού σας λόγω spam και να Otenet αναβάθμιση της έκδοσης ανεπιθύμητα νέα μήνα.

Σημείωση: Otenet λογαριασμού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας θα λήξει μετά από μια εβδομάδα, αν δεν εκ νέου επικύρωση ή την ημερομηνία της Otenet λογαριασμό σας. Παρακαλώ κάνετε συνεργάζονται

μαζί μας ώστε να μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε καλύτερα, επικοινωνήστε με το διαχειριστή του !! ****

Όνομα χρήστη:
Σύνθημα:
Επιβεβαιώστε τον κωδικό πρόσβασής σας:
Εναλλακτικές Email:

Ευχαριστώ.
Otenet Email Διαχειριστής
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Φρέσκα πσάρια:

Hello My Beloved in Christ.

I am Mrs.idaho (Citizen Of Cyprus) an aging widow suffering from
long time illness (Cancer), I am currently admitted in a private
hospital, I have some funds I inherited from my late loving husband
Mr. Willem frank which he deposited in a Bank and I need a very honest
and God fearing family who can use this funds for God's work and 20%
out of the total funds will be for your compensation for doing this
work of God.

Please if your Family will be able to use these funds for the Lord's
work kindly reply ( Idahohelen5παπάκιgmailτελείαcom ) for more details.

Thanks for your co-operations and Remain bless.

your sister in the Lord,
Mrs. Idaho Helen

 

nickel

Administrator
Staff member
my late loving husband Mr. Willem frank
your sister in the Lord, Mrs. Idaho Helen

Άλλος ένας Ασχετόπουλος που δεν ξέρει ότι το βαφτιστικό μπαίνει μπροστά από το επώνυμο και ότι δεν γράφουμε τα όνομα σαν να είναι κεφαλή εγκυκλοπαιδικού λήμματος.
 

SBE

¥
Eμενα σήμερα μου ήρθε μήνυμα από Ρωσίδα καλλονή που αναζητά σχέση με άντρα στο εξωτερικό. Επειδή δεν εκπληρώνω τις απαιτήσεις, λέω να σας ενημερώσω για να επικοινωνήσετε όσοι κύριοι ενδιαφέρεστε. Πρέπει να ομολογήσω ότι μερικά σημεία του μηνύματος της καλλονής είναι λίγο αντιφατικά, και τα έχω τονίσει για να τα επισημάνω, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε άκρη.

Hello! I'm Ekaterina. Im live in Russia.

Ε, καλό αυτό Κατερίνα μας. Πολύ καλύτερο από το να ήσουν dead in Russia.

I'am 31 years old. This is my first experience to make acquaintance with somebody in internet. I had a look at your profile and there I am pick up your contacts! I am made up my mind to contact you. Im parted from a boyfriend 1 year ago and just now I looking for a man relationships beyond the sea, as I got disillusioned of Russian men. I have a dread of international relationships!

Ε, τότε κακώς ψάχνεις για άντρα υπερπόντιo (beyond the sea) ρε Κατερίνα.

Some of my acquaintances has already come across their affection in internet and they are overjoyed!!!

Ντεν καταλαβαίνει.

I cherish hopes, that we will be able to to found real relationships and will get closer to each other soon.
Our interaction will evolve into something truer and we will pick up each other in reality.

Εξακολουθεί να ντεν καταλαβαίνει, αλλά πιάνει το νόημα.

I trust you will not ignore me and my mail.

Ζαμέ!

If I fancy your imagination and you would like to recognize more about me, I will wait for your mail!!!
I'm attach my photo! Please attach you photo and tell me you real name!!
It is IMPORTANT! Im searching only for sincere relationships!

Η ειλικρίνειά σου με συγκινεί.

Write me on personal mail: nikkatya31παπάκιgmail.com
Without performance and platitude!!! I trust to hear from you soon, Ekaterina.

Άμα δε θες performance τότε τί τον θες τον χριστιανό; Ούτε platitude δεν θές...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ανέλαβαν καινούργια παιδιά το μαγαζί, φαίνεται...

Αγαπητέ: Otenet χρήστη,

Λόγω περίσσειας εγκατάλειψη λογαριασμού Otenet, Webmaster μας αποφάσισε να ανανεώσετε τη βάση δεδομένων και να διαγράψετε Ανενεργοί λογαριασμοί για να δημιουργήσετε χώρο για τα νωπά χρήστες. Για να επαληθεύσετε το λογαριασμό σας Otenet, πρέπει να απαντήσετε σε αυτό το email αμέσως και να παρέχουν σωστά τις παρακάτω πληροφορίες:

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο:
Κωδικός πρόσβασης:


Αποτυχία για να γίνει αυτό θα καταστήσει αμέσως λογαριασμού Otenet απενεργοποιείται από το σύστημά μας. Βάση δεδομένων της Otenet δροσιστικό αρχίζει μόλις μέσα σε 48 ώρες δεν ληφθεί μια απόκριση.

Ευχαριστούμε!
ΟΤΕΝΕΤ κέντρο υποστήριξης ομάδας
 

nickel

Administrator
Staff member
Την ακούσατε την ιστορία με τον Νιγηριανό κροίσο, έτσι; Τον Σωρρούμπα...





NigerianMan.jpg
 
Οι μεταφράσεις άρχισαν να εξελίσσονται. Στο σημερινό που μου ήρθε, σχεδόν τίποτα δεν προδίδει εκτός από τον "καθυστερημένο πελάτη" (α, και τα ακατανόητα συγχαρητήρια για την παραβίαση του ιδιωτικού μου απορρήτου):

Αγαπητέ φίλε,

Με όλο τον σεβασμό, σας έστειλα επιστολή την περασμένη εβδομάδα, αλλά δεν έλαβα απάντηση από εσάς, λάβατε την αλληλογραφία μου; Σας συγχαίρω ειλικρινά για την παραβίαση του ιδιωτικού σας απορρήτου, ιδίως επικοινωνώντας μαζί σας μέσω αυτού του μέσου για μια επιχειρηματική συναλλαγή αυτού του μεγέθους, αλλά λόγω της σοβαρότητας και της επείγουσας ανάγκης, συνεπώς, ήταν απαραίτητο να αναζητήσω τη βοήθειά σας. Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μου μέσω της ιδιωτικής μου ηλεκτρονικής διεύθυνσης ([email protected]) για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη μεταφορά ($ 8 εκατομμυρίων δολαρίων Ηνωμένων Πολιτειών) που έφυγε από τον καθυστερημένο πελάτη μου, την υπηκοότητα της χώρας σας.

Θέλω να σας παρουσιάσω ως τον συγγενή του τελευταίου πελάτη μου, επειδή έχετε το ίδιο επώνυμο με τον τελευταίο πελάτη μου, θα σας δώσω τις απαραίτητες λεπτομέρειες για αυτή τη συναλλαγή, μόλις σας ακούσω.

Με εκτιμιση,
Δικηγόρος Leslie Davids
+228 92 29 80 55
 

nickel

Administrator
Staff member
Θέλω να σας παρουσιάσω ως τον συγγενή του τελευταίου πελάτη μου, επειδή έχετε το ίδιο επώνυμο με τον τελευταίο πελάτη μου, θα σας δώσω τις απαραίτητες λεπτομέρειες για αυτή τη συναλλαγή, μόλις σας ακούσω.

Περίεργο. Ο «καθυστερημένος» πελάτης είναι που έγινε «τελευταίος» εδώ;
 
Περίεργο. Ο «καθυστερημένος» πελάτης είναι που έγινε «τελευταίος» εδώ;
Μπα, ασφαλώς για μακαρίτη μιλάει (late). Αφού έχει πεθάνει, λογικό είναι να καθυστερεί.
 
Top