Phishing για πολύ ψάρια

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχει αρχίσει το fishing και στο κινητό. Έλαβα το εξής μήνυμα στο κινητό μου από αριθμό που υποτίθεται ότι είναι στην Αγγλία: +44 7487787052 (αλλά ως γνωστόν μπορείς να στείλεις μήνυμα μέσω Ίντερνετ και να φαίνεται ότι προέρχεται από όποιον αριθμό τηλεφώνου θέλεις.)

Το μήνυμα λέει:

Hello, I am Scott Scelby from Standard chartered bank, London. Kindly contact me on my private e-mail for a vital transaction: [email protected]

Μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο δείχνει ότι μερικοί την έχουν πατήσει κιόλας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μόλις έλαβα κι εγώ εσεμές από τον διαβόητο τύπο τής (υποτίθεται) Standard Chartered. Το μήνυμα λέει: «Hello, am Scott Smelby from Standard chartered bank, London. Kindly contact me on my private e-mail for a vital transaction: [email protected]», αλλά ο τύπος κυκλοφορεί και με ονόματα Swelby, Melby, Welby κλπ. Εμένα μου ήρθε απ' το +447415188818, αλλά (όπως θα σας δείξει μια γρήγορη αναζήτηση), χρησιμοποιεί και πολλά άλλα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καινούργια κατηγορία πσαρέματος (υποτίθεται ότι προέρχεται από τον ΟΤΕ...) -- έσπασα τους ζωντανούς συνδέσμους:

Dear User,

This is an automated message regarding a Trojan Virus detected in our
database today.To secure your mailbox please follow this link
cwebmaster018.wix.com/tools-otenet-gr, which will take you to
a verification page to verify your webmail account

We apologize for the inconvenience.


WebAdmin | Privacy & Security | Copyright © 2015 All rights reserved.

No virus found in this message.
Checked by AVG -
avg.com
Version: 2014.0.1831 / Virus Database: 2090/4551

------------------------------------------------

Αγαπητέ χρήστη,

Πρόκειται για ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα σχετικά με έναν ιό Trojan
που ανιχνεύονται στη βάση δεδομένων μας σήμερα.Να ασφαλή το
γραμματοκιβώτιό σας ακολουθήστε το σύνδεσμο
cwebmaster018.wix.com/tools-otenet-gr , που θα σας μεταφέρει σε
μια σελίδα επαλήθευση για να επαληθεύσετε τον λογαριασμό webmail σας

Ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία.


WebAdmin | Προστασία της ιδιωτικής ζωής & ασφαλείας | Πνευματικά
δικαιώματα © 2015 όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.

Όχι ιόs βρήκα σε αυτό το μήνυμα.
Ελέγχεται από AVG-
AVG.com
Έκδοση: 2014.0.1831 / βάσης δεδομένων του ιού: 2090/4551
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σας έχει τύχει να έρθει τέτοιο μήνυμα στο κινητό σας;
"Γεια σου, Εβίτα. Μόλις γύρισα από Γαλλία. Άσ' τα, χώρισα με τον Φάνη. Θέλεις να συναντηθούμε για καφέ να τα πούμε; Ντέπυ".
Ήρθε από αριθμό "Αμερικής".
 
Το δικό μου ήταν καλύτερο:
Ειρήνη μου τι κάνεις; Χαθήκαμε! Εγώ πού να στα λέω. Χώρισα πριν 14 μήνες είμαι στις μοναξιές μου και ψάχνομαι! Πάμε αύριο για καφέ να τα πούμε από κοντά; - Άντζελα.

Τα βρίσκω αριστουργηματικά από κάθε άποψη. Ψυχολογία, επιλογή των ονομάτων, τα πάντα όλα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν είναι καινούργιες ιστορίες, πάντως. Θυμάμαι το πρώτο κύμα των κυρίων εξυπνόπουλων που τηλεφώναγαν στις Άντζελες πριν από 3-4 χρόνια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα ήταν (από +19292717386):
EBITA MOY TI KANEIΣ; EΠITEΛOYΣ ΓYPIΣA AΠO ΓAΛΛIA. AΣTA! XΩPIΣA ME TON ΦANH. NA KEPAΣΩ KAΦE NA ΣTA ΠΩ AΠO KONTA; O KAINOYPIOΣ MOY APIΘMOΣ EINAI 6948913150 -NTEΠY

Επίσης από +447400396969 παίρνω μηνύματα του τύπου (άλλαξα τα λινκ):
BINTEOMHNYMA! KΛIKAPE: http://secure-mail.mobi/app/s/******
EXEIΣ ENA BINTEO/MHNYMA! KΛIKAPE: http://secure-mail.mobi/app/s/******
EΛHΦΘH MHNYMA APXEIOY ΠOΛYMEΣΩN! KΛIKAPE: http://secure-mail.mobi/app/s/******

Παλιότερα μου 'χε έρθει και αυτό: http://news247.gr/eidiseis/texnolog...hn-kafeteria-kai-moy-areses-polu.3196432.html
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εμένα ήταν (από +19292717386):
EBITA MOY TI KANEIΣ; EΠITEΛOYΣ ΓYPIΣA AΠO ΓAΛΛIA. AΣTA! XΩPIΣA ME TON ΦANH. NA KEPAΣΩ KAΦE NA ΣTA ΠΩ AΠO KONTA; O KAINOYPIOΣ MOY APIΘMOΣ EINAI 6948913150 -NTEΠY
Aκριβώς αυτό.
 

SBE

¥
Δεν καταλαβαίνω. Γιατί να απαντήσει κανείς σε αυτά τα μηνύματα; Αν δεις ένα τέτοιο θα καταλάβεις ότι πρόκειται για λάθος π.χ. και θα το σβήσεις. Πόσοι είναι πια οι ιππότες που θα απαντήσουν "λάθος νούμερο φίλε";
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η ιδέα είναι ότι θα πάρεις τηλέφωνο να πεις «Μου ήρθε κατά λάθος το μήνυμά σου, αλλά μη στενοχωριέσαι βρε κορίτσι μου, έχει κι αλλού πορτοκαλιές, να βγούμε για έναν καφέ κλπ κλπ»
 
Ομολογώ ότι έχω κρατήσει το μήνυμα στο κινητό εδώ και τρία χρόνια (!) και κάθε φορά που το βλέπω, σκέφτομαι τι καλά να ήμουν λέει δημοσιογράφος και να έκανα μια σχετική έρευνα παίρνοντας το τηλέφωνο κλπ. με έξοδα της εφημερίδας. Υποθέτω ότι η συνέχεια πάει «μένω σε άλλη πόλη, κάνε μου τα έξοδα να έρθω» ή κάπως έτσι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα πσαρωτικά μηνύματα είναι επί της ουσίας σύντομα IQ test: Αν το χάψεις για να ανταποκριθείς, τότε είσαι αρκετά εύπιστος ώστε να μπεις στη διαδικασία που θα σου σερβιριστεί στη συνέχεια. Τα πάντα είναι θέμα ποσοστών.
 

cougr

¥
Ομολογώ ότι έχω κρατήσει το μήνυμα στο κινητό εδώ και τρία χρόνια (!) και κάθε φορά που το βλέπω, σκέφτομαι τι καλά να ήμουν λέει δημοσιογράφος και να έκανα μια σχετική έρευνα παίρνοντας το τηλέφωνο κλπ. με έξοδα της εφημερίδας. Υποθέτω ότι η συνέχεια πάει «μένω σε άλλη πόλη, κάνε μου τα έξοδα να έρθω» ή κάπως έτσι.

Συνήθως ο στόχος τέτοιου είδους απάτης είναι να σε καταφέρουν να καλέσεις τον αριθμό που παρέχεται, οπότε χρεώνουν τον λογαριασμό σου με υπέρογκα ποσά.
 
Σήμερα κέρδισα εννιακοσίων χιλιάδων από τη Microsoft.
Μου έφτιαξε τη μέρα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νέα γενιά πσαράδων στο Διαδίχτυο. Προχτές μου έστειλαν αυτό (προσέξτε το μέιλ του αποστολέα):

αναβάθμιση e-mail σας

OTENET Tools <[email protected]>
21 Μαΐ (Πριν από 2 ημέρες)

Please upgrade your OTE TOOLS here
Παρακαλώ αναβαθμίστε τον ΟΤΕ ΕΡΓΑΛΕΙΑ σας εδώ


Σήμερα πήρα κι αυτό (και με γραφικά πλέον!):

 

Attachments

  • fish.JPG
    fish.JPG
    44 KB · Views: 334
Κάτι που δείχνει ποιος είναι ο πιο απαραίτητος επαγγελματίας: ο καλός μεταφραστής, ακόμα και για να στηθεί μια αξιοπρεπής απάτη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάποιος φίλος μ' έστειλε σ' αυτή τη σελίδα. Ισχυρίζονται ότι σου ανοίγουν offshore εταιρεία σε 12 χώρες, μεταξύ των οποίων και το ΗΒ, και τραπεζικό λογαριασμό. Επειδή μου φάνηκε λίγο περίεργο, ξέροντας τις προϋποθέσεις για άνοιγμα λογαριασμού τουλάχιστον στο ΗΒ, σκέφτηκα να στείλω ένα email να ρωτήσω πώς ανοίγουν τραπεζικό λογαριασμό. Ισχυρίζονται ότι με 490 ευρώ αμοιβή (!) σού ανοίγουν προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό, χωρίς να δίνουν καμία άλλη λεπτομέρεια. http://www.offshore-express-company.com/offshore-bank-account/

Στέλνω λοιπόν email και ρωτάω να μου πουν για ποιες τράπεζες μιλάνε, σε ποιες χώρες και λοιπά. Αρχικά η απάντηση ήταν "Dear Alexandra", και μου είπαν ότι έχουν 70 τράπεζες σε διάφορες χώρες, πάλι χωρίς να δίνουν καμία λεπτομέρεια. Τους ξαναρώτησα, "Πώς θέλετε να σας δώσω 490 ευρώ προκαταβολικά, χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα;" Και τότε ήρθε η απάντηση, όπου το "Alexandra" έχει ξεχαστεί και γίνομαι "Dear Sir", και το πράγμα φωνάζει από μακριά ότι μιλάμε για scam. Αναρωτιέμαι πόσοι την πατάνε, όμως.

Dear Sir,
If you want to know the condition of the bank before you decide if you want to open an account I recommend you to address your demand directly to the different bank and see their offers separately.
Our offer consist, to take you conditions and needs and find the most appropriate bank that we work with, that could accept you case, preparing the forms, and represent you for opening the bank account.
You should know that every client have different needs and we cant send 70 different offers, when we don’t even know what bank would accept you.
I hope you understand Pending your reply, please accept, Sir, my best regards
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έλαβα και email από κάποιον που λέει δήθεν ότι λέγεται Yahoo Member, αλλά η διεύθυνσή του email του είναι keithstyles@medsοlgrp.cοm. Το δε "click here" κρύβει έναν συντομευμένο σύνδεσμο (δεν τον πάτησα φυσικά). Παρόλα αυτά, πολλά κορόιδα θα τσιμπήσουν.

Thank you for being a loyal Yahoo! Mail user! We are excited to bring you the new Yahoo! Mail.
We are undertaking some essential, but extensive maintenance to improve Yahoo! Mail. During the maintenance period, you need to revalidate your account to avoid problems accessing your email.
Click Here to Revalidate.
Welcome to the new version of Yahoo! Mail.
David McDowell
Senior Director
Product Management, Yahoo! Mail
Yahoo! Mail Privacy Policy | Yahoo! Privacy Policy | Web Beacons in Email
Please do not reply to this message. This is a service email related to your use of Yahoo! Mail.
Yahoo! is located at 701 First Avenue, Sunnyvale, CA 94089, USA.
 
Top