metafrasi banner

pan

sofita

New member
Επίσης παρακάτω το κείμενο λέει

We have a variety of crusts (original, thin or pan) from which you may choose, along with a myriad of fresh toppings.

Το crusts το έχω βάλει "ζύμη", το pan είναι η κρούστα; Ευχαριστώ και πάλι
 

bernardina

Moderator
Γεια χαρά.
Thin crust είναι η λεπτή ζύμη, pan crust είναι αυτή που έχει πάχος γύρω στους τρεις πόντους, είναι τραγανή απέξω και πιο μαλακή μέσα.

pan crust


vs

thin crust
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν βρήκατε καλή ώρα γι' αυτές τις ερωτήσεις. Εγώ αντιδρώ σ' αυτή την εικονογράφηση σαν έγκυος στην πιο ευαίσθητή της περίοδο.
 

SBE

¥
Εγώ αυτές τις ξέρω deep pan, αλλά βλέπω το Πιτσχάτ το έφαγε το deep.
Για τον νίκελ ένα άλλο ανοσιούργημα του καταστήματος:
tumblr_m4ld3kE61i1r4bv78.jpg
 
Α, πολύ ωραίο άρθρο.

Η φράση που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση:

Garlic and chopped orégano (wild marjoram) are the seasonings, used as the customer may request.

Ορίζει τη ρίγανη ως άγρια μαντζουράνα! Την είχα για πιο γνωστή λέξη, αλλά ίσως να μην ήταν πάντα.
 

SBE

¥
Ορίζει τη ρίγανη ως άγρια μαντζουράνα!
Γιατί, όπως με πληροφορεί το λεξικό, wild marjoram (origanum vulgare) είναι στην αγγλική γλώσσα η ρίγανη σε αντίθεση με την sweet marjoram, ματζουράνα (origanum majorana).

Το '46 μπορεί να μην ήξεραν οι Αμερικανοί την πίτσα, πάντως το '55 ενα ζευγάρι Αμερικανοί τουρίστες πήγαν στο μαγαζί του θείου της γιαγιάς μου στον Καναδά και παράγγειλαν πίτσα και παραξενεύτηκαν που κανένας δεν ήξερε τι είναι αυτό (ιστορία της μητέρας μου από τα παιδικά της χρόνια).
 
Top