metafrasi banner

Operation Mindfuck

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνα με τη γουίκη, Operation Mindfuck or OM is an important practice in the Discordian religion. The concept was developed by Kerry Thornley and Robert Anton Wilson in 1968 and given its name by Wilson and Robert Shea in The Illuminatus! Trilogy. It is most often manifested as a decentralized campaign of civil disobedience, activism, art movements, especially performance art and guerrilla art, culture jamming, graffiti and other vandalism, practical jokes, hoaxes, reality hacking, chaos magic, words of power, trolling and anything else that is believed to bring about social change through disrupting paradigms and thus forcing the victim to question the parameters of one's reality tunnel.

Το «ταρακούνημα του νου» σε ένα πιντιέφι εδώ δεν λέει και πολλά, κτγμ. Ούτε όμως η «πλύση εγκεφάλου»(που χρησιμοποίησε ο μεταφραστής μου) φαίνεται (και εννοιολογικά) σωστή. Εδώ πάλι, ο όρος χρησιμοποιείται στα αγγλικά.

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει απόδοση στα ελληνικά; Αν όχι, κάποια καλή έμπνευση για την απόδοσή του;
 
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει καθιερωμένη απόδοση στα ελληνικά, αλλά η απόδοση της φράσης, όπως ορίζεται από το άρθρο της wikipedia, θα πρέπει να περιέχει κάτι από "ανατροπή"...

Για να δούμε τι θα προκύψει από τη συλλογική προσπάθεια του φόρουμ...
 

nickel

Administrator
Staff member
Φέρνω για συζήτηση, προσωρινά, τα σύγχυση του νου και νοητική αναταραχή, αλλά κάτι καλύτερο θα βρούμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν και το «
» δεν είναι το ίδιο με το «Stop fucking with my mind», θα μπορούσαμε να δούμε και το «Επιχείρηση Παραζάλη» (ψάχνω για μονολεκτικό αλλά οι λεξιπλασίες δεν έχουν βγάλει κάτι ικανοποιητικό μέχρι στιγμής).

(Μόλις απέρριψα και το μυαλομπέρδεμα.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, δεν είναι εύκολη η λεξιπλασία. Το καλύτερο δικό μου ως τώρα (αλλά όχι καλό) είναι η «Επιχείρηση Μυαλάσπη». Δεν ξέρω γιατί, αλλά το μυαλό :D μου όλο με νοητικές πολτοποιήσεις παιδεύεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η σοφή ρήση «Το πολύ το χαζοκούτι κάνει το μυαλό κουρκούτι» βοηθάει καθόλου; :)
 
Σε μονολεκτικό βατό, με αντιστοιχία γλωσσικού επιπέδου, μου άρεσε η Επιχείρηση Παραζάλη και θα πρόσθετα και Επιχείρηση Ανακατωσούρα, Φυρδηνμίγδην, Ταπανωκάτω.
Κατά τα άλλα, σε μονολεκτικό πιο σοφιστικέ, Επιχείρηση Νοοθύελλα, Υπονοόμευση :D
 
Νομίζω ότι θα ήταν λιγότερο προσιτό. Αλλά ας το κρίνει ένας αρμοδιότερος, που να έχει και κάποια ντοκτορά.
 

Earion

Moderator
Staff member
Επιχείρηση "Μυαλά στα κάγκελα".

Δεν ξέρω γιατί αλλά όλα όσα διάβασα στις παραπομπές σου, Δόκτορα, μου φέρνουν στο νου το παμπάλαιο σύνθημα "Φρικ άουτ" (πώς μου 'ρθε;). Ή μάλλον κάτι παλιές χριστιανικές αιρέσεις μου θυμίζουν ετούτοι οι "ντισκορντιανοί", οι οπαδοί της Έριδας, κάτι οπαδούς του Κάιν και του Ιούδα που πρέσβευαν την απόλυτη αντιστροφή της θείας τάξης στον κόσμο.

Και τέλος πάντων, θα το πω και πάλι, δεν κρατιέμαι: εκείνον τον δυσκατάπιωτο "ντισκορντιανισμό" γιατί πρέπει να τον υποστούμε; Άλλος ένας νεολατινισμός; Χάθηκαν οι ελληνικοί όροι; Διχοστασία, διχόνοια...

Ανοίγω πρόχειρα τον Βοσταντζόγλου. Θέλεις ύφος σοβαρό;
αταξία, ακαταστασία, αναστάτωση, αναταραχή, σύγχυση, ανωμαλία, αρρυθμία, βαβυλωνία, διασάλευση, διαταραχή, έκρυθμη κατάσταση, άτακτος συμφυρμός, κυκεώνας.​
Θέλεις ύφος χαλαρό και ανεπίσημο;
ανακάτωση, ανακατωσιά, ανακατωσούρα, αναμπουμπούλα, κοσμοχαλασιά, πανδαιμόνιο, διαβολοκατάσταση, μαλλιά κουβάρια...​
Κανένα από αυτά δεν προσφέρεται;

Αν κρίνω πάντως από τις συζητήσεις που κάνουν οι θιασώτες του, άστα... μαλλιά κουβάρια...
 

daeman

Administrator
Staff member
Με την άδειά του αγαπητού Ρογήρου :), θα τολμούσα να επαληθεύσω τον Καζαμία και να προτείνω ρογηροειδώς: Διασάλευση της καθεστηκυίας νοοτροπίας. ;)

Δαεμανικώς, επιφυλάσσομαι, γιατί σήμερα πήζω άσχημα.
Με τόσο υλικό προς αξιοποίηση για λεξιπλασίες που μας έδωσε ο Εάριον, όλο και κάτι θα βγει.

Προς το παρόν, μετά από μια γρήγορη ματιά στο νήμα, πολλά μου άρεσαν, αλλά περισσότερο η Επιχείρηση Παραζάλη του Νικέλ και η ανατροπή (κι ας είναι ημιτελής) του jurgarden.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ωραίο είναι ότι το θέμα σηκώνει λεξιπλασία για να μην πω άγρια πλάκα. Δίνω απόσπασμα κειμένου:

An example of a more serious ΟΜ project is Project Jake, devised by Harold Lord Randomfactor to punish public servants who have demonstrated excessive stupidity. When they are selected for a Jake, all Dίscordian cabals are notified. These include the various branches οf the Erisian Liberation Front, the Twelve Famous Buddha Minds, the St Gulik lconistary, the Earl of Νines, the Tactile Temple of Eris Esoteric, the Brotherhood of the Lust of Christ, Green & Pleasant, the Society for Moral Understanding and Training, the In-Sect, the Golden Apple Panthers, the Paratheo-anametamystickhood of Ετίs Esoteric, Sam's Cafe, the Seattle Group, the Stone Dragon Cabal, the Universal Erisian Church and the Young Americans for Real Freedom...
 

nickel

Administrator
Staff member
Επιχείρηση μυαλά κουβάρια, εννοείτε... :)

Επειδή λείπουν από τα συνώνυμα:
Επιχείρηση Μάλε-Βράσε, Επιχείρηση Το-Έλα-Να-Δεις

Αλλά θα βρούμε καλύτερα (επωδός).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρα από την προσωρινή ικανοποίηση των αναγκών του δόκτορα, εγώ έχω μπει σε τριπάκι τώρα και θέλω λέξη για όλα: για τη ρηματική φράση (fuck someone's mind), για το ουσιαστικό mindfuck και mindfucking, για το επίθετο mindfucking, για το ουσιαστικό mindfucker, που δεν θα είναι πλύση εγκεφάλου (brainwash) ή χειραγώγηση του νου (mental manipulation) και θα έχει κάτι από το λαϊκό του αγγλικού.

Περιγραφή βιβλίου στην Αμαζόνα (Mindfucking: A Critique of Mental Manipulation):

Being surrounded by bullshit is one thing. Having your mind fucked is quite another. The former is irritating, but the latter is violating and intrusive (unless you give your consent). If someone manipulates your thoughts and emotions, messing with your head, you naturally feel resentment: he or she has distorted your perceptions, disturbed your feelings, maybe even usurped your self. Mindfucking is a prevalent aspect of contemporary culture and the agent can range from an individual to a whole state, from personal mind games to wholesale propaganda. In "Mindfucking", Colin McGinn investigates and clarifies this phenomenon, taking in the ancient Greeks, Shakespeare and modern techniques of thought control. McGinn assembles the conceptual components of this most complex of concepts - trust, deception, emotion, manipulation, false belief, vulnerability - and explores its very nature. Is philosophy, as a discipline, a type of mindfuck, asks McGinn? Is romantic love a species of mindfuck? The essence is psychological upheaval or disorientation, often abetted by the weaknesses of the victim. Jealousy, insecurity and prejudice can aid the mindfuck. Delusion is the general result, sometimes insanity. How mindfucked are you? It's hard to say from the inside, but being aware of the phenomenon offers at least some protection.

Κωλοαγγλική, μας έχεις κάνει τα νεύρα σμπαράλια και τα μυαλά πολτό / κιμά / κουρκούτι.
 
Έχω ασχοληθεί λίγο με τον Ντισκορντιανισμό. Νομίζω πως είναι πολύ ενδιαφέρουσα μίξη παρωδίας και φιλοσοφίας (κάτι σαν να στήνουν θρησκεία οι Monty Python!).
Μπορούμε να τον πούμε και Ερισιανισμό, αν θέλουμε να αποφύγουμε την Discordia. Έτσι κι αλλιώς, στα σχετικά κείμενα αναφέρεται συχνά η επωδός "Hail Eris".
Πιστεύω πως το Επιχείρηση μυαλά κουβάρια είναι εξαιρετικά επιτυχημένο. Ίσως βγάζει λίγο περισσότερο χιούμορ και λιγότερη επιθετικότητα από το mindfuck, αλλά το βρίσκω θαυμάσιo.
 
Δεν τα πάω και τόσο καλά με τους νεολογισμούς και μακάρι να μπορούσα να βρω κάτι με μια δόση χυδαιότητας όπως το "mindfuck" (μιας και στα Αγγλικά υπάρχουν συνώνυμα, αλλά επίτηδες επέλεξαν -υποθέτω- αυτή την λέξη). Αφού δεν μπορώ όμως, προτείνω, απλά σαν άλλη μια πρόταση το "νοομαυλισμός"
 
Κωλοαγγλική, μας έχεις κάνει τα νεύρα σμπαράλια και τα μυαλά πολτό / κιμά / κουρκούτι.
Δεν νομίζω πως είναι θέμα αγγλικής. Ακόμα και αντίστροφα να είναι, αλλά και απ' οποιαδήποτε άλλη γλώσσα, είναι η μοίρα του μεταφραστή, που πρέπει να υπηρετήσει κάτι που είπε κάποιος άλλος πριν από αυτόν.
 
Top