No more nomophobia – Εδώ και τώρα θάνατος στη nomophobia

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, νομίζω ότι το Nokia PC Suite είναι μια χαρά και είναι δωρεάν. Μ' αυτό έκανα και update του λογισμικού του τηλεφώνου μου. Αρκεί να αγοράσεις μόνο το καλώδιο σύνδεσης (το οποίο σημειωτέον αγόρασα online σε πολύ μικρότερη τιμή από ό,τι το πουλάνε τα γνωστά μαγαζιά Πλαίσιο, Multirama κλπ.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν δεν υποστηρίζεται η παλιά του συσκευή, θα βρούμε μεταξύ μας κάποια που υποστηρίζεται και δέχεται την παλιά SIM. Πάντως όλα αυτά τα κάνουν έναντι κάποιας αμοιβής και στα καταστήματα των εταιρειών.
 
Καλά το κινητό μου... φαντάζεσαι να χάσω το ακινετόν μου;


Τρέμω και στην ιδέα (Αkineton, αντιπαρκινσονικό)http://http://www.google.gr/search?sourceid=navclient&aq=t&ie=UTF-8&rlz=1T4SKPB_enGR260NL266&q=akineton
 

nickel

Administrator
Staff member
Έσπευσα να ειδοποιήσω τις ΕΜΑΚ για το φούρνο που γκρεμίστηκε.
 

Elena

¥
Έσπευσα να ειδοποιήσω τις ΕΜΑΚ για το φούρνο που γκρεμίστηκε.

Τον διακατέχει ένα τρέμουλο αυτήν την περίοδο. Από την εξάντληση... so to speak...
 
Έσπευσα να ειδοποιήσω τις ΕΜΑΚ για το φούρνο που γκρεμίστηκε.

Nαι, γιατί ψηνόταν η κουταμάρα: αντί για νομοφοβία, προτείνω ακυτταροφοβία (από το cell-phone)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Nαι, γιατί ψηνόταν η κουταμάρα: αντί για νομοφοβία, προτείνω ακυτταροφοβία (από το cell-phone)
Νομίζω ότι το cell αναφέρεται στην τεχνολογία κυψελών που χρησιμοποιεί η κινητή τηλεφωνία - οπότε "ακυψελοφοβία" είναι ο παθολογικός φόβος ότι δεν θα έχεις σήμα στο κινητό σου (ουδεμία σχέση με την "κυψελοφοβία", που είναι ο παθολογικός φόβος ότι θα φαίνεται η κυψελίδα να ξεπροβάλει από τον ακουστικό σου πόρο). Μερικό υποσύνολο της ακυψελοφοβίας, το οποίο προσβάλλει τους πολύ ποζεράδες τεχνοφρίκ είναι η "αθριτζιφοβία", τη φοβία δηλαδή ότι δεν θα υπάρχει διαθέσιμο 3G δίκτυο όταν το θες (τζάμπα τα λεφτά που ξόδεψες, μάγκα μου) - καμία σχέση με αρθριτικά κ.τ.ό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με τον κίνδυνο να γεμίσουμε το γκουγκλ με άγνωστες λέξεις, προτείνω (με κάθε σοβαρότητα) την αφωνοφοβία (από α + (τηλέ)φωνο + φοβία), που ταυτόχρονα σημαίνει ότι νιώθεις σαν να χάνεις τη φωνή σου.
 

daeman

Administrator
Staff member
 

kosdome6

New member
Επαναφέροντας ένα πολύ παλαιό νήμα . . .
Γνωρίζουμε αν μετά από τόσα χρόνια έχει βρεθεί κάποιος ελληνικός όρος που να μεταφράζει το (ομολογουμένως απαράδεκτο) nomophobia;

Ευχαριστώ
 

cougr

¥
Καλώς όρισες, kosdome6.
Απ' όσο αντιλαμβάνομαι, ο όρος νομοφοβία έχει γίνει ήδη αποδεκτός (τουλάχιστον στη χρήση) στον χώρο της υγείας και της ψυχολογίας.
 
«Νομοφοβία» έχει ο γιος μου, που μαθαίνει τη Στερεά Ελλάδα και δεν μπορεί με τίποτα να θυμηθεί την Ευρυτανία :-)
 

kosdome6

New member
Καλώς όρισες, kosdome6.
Απ' όσο αντιλαμβάνομαι, ο όρος νομοφοβία έχει γίνει ήδη αποδεκτός (τουλάχιστον στη χρήση) στον χώρο της υγείας και της ψυχολογίας.
Ευχαριστώ. :-)
 

SBE

¥
Το Μόμπι πάντως (εκ του mobile) ζήτηαμ αν το εχω ακουσει πεντε φορές τόσα χρόνια που υποτίθεται ότι κυκλοφορεί
 
Last edited:
Top