metafrasi banner

navigate, navigation, navigator vs piloting

bernardina

Moderator
Κι από την άλλη μεριά, η Πύλη δεν έχει ούτε τον ηχοβολισμό ούτε τον ηχοεντοπισμό.:eek:
 
Δόκτορα (και Ζαζ), το πρόβλημα είναι η κλίμακα: τα προσανατολίζομαι και πλοηγούμαι είναι κατάλληλα για τα παραδείγματα των λεξικών, αλλά δεν θα λέγαμε ποτέ Προσανατολίστηκα μέσα στο σαλόνι και απέφυγα το τραπέζι.
Μήπως τελικά η καλύτερη λύση είναι η αποφυγή αντικειμένων που είπε ο Ζάζουλας; Νομίζω ότι κι αυτό λέγεται.
 

bernardina

Moderator
δεν θα λέγαμε ποτέ Προσανατολίστηκα μέσα στο σαλόνι και απέφυγα το τραπέζι.

Αν η διαδικασία γινόταν μέσα σε απόλυτο σκοτάδι γιατί να μην το λέγαμε; Πχ, προχώρησα ανεμίζοντας τα χέρια μου και ψαχουλεύοντας στα τυφλά. Γρήγορα όμως προσανατολίστηκα και, για καλή μου τύχη, απέφυγα τελευταία στιγμή το τραπέζι. Δυστυχώς δεν πρόλαβα την καρέκλα, που με χτύπησε ύπουλα στο μικρό δαχτυλάκι του αριστερού ποδιού και μ' έκανε να δω χρωματιστά αστράκια. :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορούμε να δούμε και το πλοηγούμαι (π.χ. η νυχτερίδα πλοηγείται / οι νυχτερίδες πλοηγούνται);
Ξέρω ότι τώρα με τα ιστοπλοϊκά υπάρχει χρήση του πλοηγούμαι ως ενεργητικού, π.χ. Ανοίξτε τον ΙΕ και πλοηγηθείτε στις ιστοσελίδες μας, αλλά (ενώ μπορεί και να το έχω διαπράξει και εγώ) δεν είμαι βέβαιος ότι αυτή η χρήση του πλοηγούμαι είναι σωστή.

Το ΛΚΝ το παραλληλίζει έμμεσα με τα οδηγώ/οδηγούμαι. Θα λέγαμε ξεκρέμαστα η νυχτερίδα οδηγείται; :confused:

Α, και συμφωνώ με την αφήγηση της Μπέρνης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δυστυχώς δεν πρόλαβα την καρέκλα, που με χτύπησε ύπουλα στο μικρό δαχτυλάκι του αριστερού ποδιού και μ' έκανε να δω χρωματιστά αστράκια.
Eυτυχώς όμως οι βρισιές που άρχισα αμέσως να ρίχνω εις άπταιστον βαυαρική και με κατόπτευση 30° ανακλάστηκαν στο πάσο που παραμόνευε πιο πέρα κι έτσι γλίτωσα τη σύγκρουση μαζί του, που θα 'χε επιπτώσεις Schrapnellminen στην οικογένεια. Δυστυχώς όμως έτσι δεν δέχτηκα ικανή ανάκλαση από ένα οριζόντιο γύψινο που χτύπησε ψηλά στο κούτελό μου με τόση δύναμη που 'ταν σαν να μου 'παιρναν το σκαλπ. Παρότι είχα περισώσει την ικανότητα να διαιωνίσω τα γονίδιά μου, η διάσειση που εισέπραξα έκανε αυτό το μικρό αβαντάζ να φαντάζει άχρηστο. Αλλά, καλά να πάθω: Η δυσχέρεια προσανατολισμού στο σπίτι είχε να κάνει με τα τετραγωνικά του, που είχαν στείλει στον Θεό το ΕΕΤΗΔΕ κι έτσι είχε μείνει η ΔΕΗ απλήρωτη — εξ ου και το σκοτάδι μέσα στο οποίο σκοτώθ'κα.
 

bernardina

Moderator
:lol::lol:
Στο λύκειο είχαμε μια κωδική φράση γι' αυτή την κατάσταση: πιανόμαστε από κάτι και λέμε... λέμε... λέμε...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ξέρω ότι τώρα με τα ιστοπλοϊκά υπάρχει χρήση του πλοηγούμαι ως ενεργητικού, π.χ. Ανοίξτε τον ΙΕ και πλοηγηθείτε στις ιστοσελίδες μας, αλλά (ενώ μπορεί και να το έχω διαπράξει και εγώ) δεν είμαι βέβαιος ότι αυτή η χρήση του πλοηγούμαι είναι σωστή.
Η χρήση είναι που δημιουργεί σημασίες.
 

SBE

¥
Όταν διαβάζω για τη νυχτερίδα με το σόναρ φαντάζομαι μια νυχτερίδα με μια συσκευή στο χέρι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συνήθως το φοράνε στη ράχη, για να 'χουν τα χέρια ελεύθερα να πετάνε: :p
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Άσχετα με τα όσα λένε τα λεξικά (που το ΛΚΝ τουλάχιστον δεν αναφέρει κίνηση στον ορισμό ή τα παραδείγματα, όπως φαίνεται στο #17), κι επειδή η χρήση δημιουργεί και ορίζει τις σημασίες, έχω την εντύπωση απ' όσους έχω ακούσει το όχι μεταφορικό προσανατολίζομαι - το οποίο έχω ακούσει πολλές φορές, από αθλητές που το orienteering το έχουν ψωμοτύριν, και μ' έμαθαν κι εμένα να προσανατολίζομαι στο ύπαιθρο, με πυξίδα και χωρίς αυτήν άμα δεν γίνεται αλλιώς - ότι δεν εμπεριέχει την έννοια της κίνησης, την πορεία, αλλά μόνο τον καθορισμό της θέσης. Γι' αυτούς τουλάχιστον, ο προσανατολισμός είναι μια διαδικασία που μπορεί μεν να γίνεται διαρκώς, από την άλλη όμως δεν είναι συνεχής, αλλά εκτελείται σε βήματα.

Προσανατολίζομαι, πορεύομαι, ξαναπροσανατολίζομαι για να κάνω διορθώσεις της πορείας μου, πορεύομαι πάλι, κ.ο.κ. μέχρι να φτάσω εκεί που ήθελα ή όπου με βγάλει (αν κάποιες στιγμές δεν προσανατολίστηκα σωστά). Ο προσανατολισμός δηλαδή είναι κάτι που συνοδεύει την πορεία και γίνεται συχνά κατά τη διάρκειά της, ωστόσο το προσανατολίζομαι δεν σημαίνει απαραιτήτως κινούμαι, αλλά βρίσκω τη θέση μου στον χώρο, κάτι που προφανώς δεν χρειάζεται να κινηθείς για να το κάνεις.

Άρα για το navigation by echolocation θα προτιμούσα την επιλογή πορείας με ηχοεντοπισμό / μέσω ηχοεντοπισμού που λέει ο Dharvatis στο #4 και ο Ζαζ στο #20.

In other orienteering old news, Capri c'est fini or: How they learned worrying how they'd get there and hated themeselves with that GPS. :p
 
Ξέρω ότι τώρα με τα ιστοπλοϊκά υπάρχει χρήση του πλοηγούμαι ως ενεργητικού, π.χ. Ανοίξτε τον ΙΕ και πλοηγηθείτε στις ιστοσελίδες μας, αλλά (ενώ μπορεί και να το έχω διαπράξει και εγώ) δεν είμαι βέβαιος ότι αυτή η χρήση του πλοηγούμαι είναι σωστή.


Το Χρηστικό της Ακαδημίας θεωρεί τη χρήση σωστή, και μάλιστα την έχει πρώτη:

πλοηγώ: 1. ΤΗΛΕΠ.-ΠΛΗΡΟΦ. (συνήθ. μεσοπαθ.) περιηγούμαι στον παγκόσμιο ιστό, στα περιεχόμενα προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή ή στις λειτουργίες κινητού τηλεφώνου.
 
Top