metafrasi banner

model sheet

Alexandra

Super Moderator
Staff member
In animation, a model sheet is a document used to help standardize the appearance, poses, and gestures of an animated character. Model sheets are required when large numbers of artists are involved in the production of an animated film to help maintain continuity in characters from scene to scene, as one animator may only do one shot out of the several hundred that are required to complete an animated feature film.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό έχω σκεφτεί μέχρι τώρα, αλλά έλεγα μήπως υπήρχε κάποια άλλη απόδοση που να έβαζε μέσα και τη λέξη sheet.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φύλλο περιγραφής υποδείγματος; Περιγραφή υποδείγματος;
 

daeman

Administrator
Staff member
Πυροβολώ κι εγώ:

Προδιαγραφές ήρωα/χαρακτήρα/προσώπου/ρόλου
ή
Περιγραφή ρόλου/προσώπου/ήρωα/χαρακτήρα
ή, αν θέλεις οπωσδήποτε το sheet,
Φύλλο προδιαγραφών
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν πρόκειται για προδιαγραφές, είναι κανονικά σχέδια που χρησιμοποιούν ως υπόδειγμα όλοι οι σχεδιαστές, για να μην κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν πρόκειται για προδιαγραφές, είναι κανονικά σχέδια που χρησιμοποιούν ως υπόδειγμα όλοι οι σχεδιαστές, για να μην κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.

Καταλαβαίνω την αντίρρησή σου, γιατί συνήθως οι προδιαγραφές είναι κείμενο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το σχέδιο αυτό τον ρόλο παίζει. Να προδιαγράψει (και κυριολεκτικά, αφού διαγράφει/σκιαγραφεί/ζωγραφίζει εκ των προτέρων) την εμφάνιση, τις πόζες/στήσιμο και τις κινήσεις του character (σιγά μην αποδώσω και το character συνολικά· πάντα κατά περίπτωση;)). Καθόλου δεν επιμένω, βέβαια! Απλώς εξηγώ το σκεπτικό...

Δηλαδή είναι κάτι σαν το consistency sheet των σειρών, αλλά για τους σχεδιαστές, έτσι;

Διαφορετικά, προτιμώ το υπόδειγμα ή το σχεδιαστικό υπόδειγμα,
για να φανεί ότι δεν είναι μοντέλο από πηλό π.χ. που πολύ συχνά χρησιμοποιείται, επίσης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσει το σχεδιαστικό υπόδειγμα (χαρακτήρα / χαρακτήρων).

Ένα βρίσκεται εδώ.
 
Μήπως πρότυπο αντί για υπόδειγμα;

Λέμε τώρα, είναι και αργά, μεταφράζω και Bones ακόμα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βρήκα ένα εξαιρετικά χρήσιμο άρθρο, με εξηγήσεις όρων στα ελληνικά.
http://www.animationcenter.gr/modules/news/article.php?storyid=140

Για το model sheet έχει την απόδοση "μακέτες χαρακτήρων".

Οι μακέτες χαρακτήρων (model sheet):
Πρόκειται για σκίτσα, χρωματιστά ή όχι, των βασικών ηρώων της ταινίας από όλες τις δυνατές όψεις, όπως θα πρέπει να εμφανίζονται στην ταινία.


Καλά θα ήταν να το είχα βρει πριν παραδώσω τη δουλειά μου :(
 
Last edited by a moderator:

SBE

¥
Σκεφτόμουν με αφορμή αυτό ότι στη λέξη μακέτα δεν πάει το μυαλό (μου) εκτός αρχιτεκτονικής και λοιπών τρισδιάστατων τεχνών, παρόλο που στη γραφιστική χρησιμοποιείται.
 
Top