Maps

CoastalFog

New member
Gee, that's standard business dude!

What's crazy is the $89 billion Americans are spending on BLACK FRIDAY this year!
But what knocked my socks off, is the fact that Black Friday, an old American shopping event, has already been copied by so many countries across the world. From Canada all the way to India!

UK 2012
Across the German-speaking world (2013)

Source: Wikipedia
 

Earion

Moderator
Staff member
Something to illustrate the craze




The battle for Black Friday bargains played out as shoppers wrestled over a television at an Asda store in Wembley, north London
Black Friday Embrace by British Retailers Brings Discounts and Disorder (NY Times, Nov. 28, 2014)
 

SBE

¥
Είμαι σχεδόν 100% βέβαιη ότι οι μάχες στα μαγαζιά για μια τηλεόραση είναι διαφημιστικό κόλπο.
Ζω στο Λονδίνο πάρα πολλά χρόνια και κάθε χρόνο στις 26/12 ξεκινάνε οι εκπτώσεις και υπάρχουν πολλοί τρελλοί που κοιμούνται έξω από το Χάροντς π.χ. για να ψωνίσουν, και πλακώνονται στο ξύλο. Μια από τα ίδια, δηλαδή. Ε, όχι, δεν είναι δυνατόν να μαλώνουν για μια τηλεόραση παλιό μοντέλο που είναι 30% μείον, και που ήταν 40% μείον την περασμένη εβδομα΄δα. Βαλτοί πρέπει να είναι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάρα πολλή δουλειά αλλά φοβάμαι ότι μόνο ο δημιουργός του θα έμαθε απ' αυτό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Α Delicious Visual Map of History

Ένας ενδιαφέρων χάρτης της παγκόσμιας ιστορίας (μέχρι το 1940). Στον ιστότοπο της αρχικής δημοσίευσης μπορείτε να τον δείτε σε μεγάλο μέγεθος και να κολλήσετε μελετώντας τον...

 
Λοιπόν αυτό το βλέπω στον τοίχο όποτε πάω να πληρώσω τα αγγλικά της κόρης μου! Έχω δει κι άλλους τέτοιους χάρτες, πρέπει να ήταν πολύ της μόδας εκείνη την εποχή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραίος διάλογος! :)

Όμως δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς λειτουργεί η κάτω διαχωριστική γραμμή μεταξύ λευκού και γκρίζου στο #114...
 
Όμως δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς λειτουργεί η κάτω διαχωριστική γραμμή μεταξύ λευκού και γκρίζου στο #114...

Βλέπω ένα βελάκι στη γραμμή που γράφει: Stories written X years ago and set 2X years ago. Και τα τρία βέλη στη μέση του κάτω μισού δείχνουν ότι η κάτω γκρίζα περιοχή είναι stories set in the past, but created long enough ago that they were published closer to their setting than to today. Modern audiences may not recognize which parts were supposed to sound old.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, τα είδα, αλλά δεν μου βγαίνει στην προσπάθεια εφαρμογής. Τεσπα, δεν είναι και τόσο σημαντικό. :)
 
Για να πειραματιστώ κι εγώ: The Big Lebowski. Γραμμένο το 1995 (άξονας Χ), η δράση τοποθετείται πέντε χρόνια πριν (άξονας Υ). Έχει λοιπόν γραφτεί 20 χρόνια πριν και τοποθετείται 25, γιαυτό και είναι μέσα στη γκρίζα περιοχή (αν η δράση ήταν είκοσι χρόνια πριν τη συγγραφή του, θα είχαμε σαράντα από τώρα και θα ήταν ακριβώς πάνω στη γραμμή). Και πράγματι, βλέποντάς το σήμερα δεν ξεχωρίζουμε εύκολα αν τοποθετείται στο (τότε) παρελθόν ή στο παρόν (του 1995). Ενώ π.χ. για το Apollo 13 ή The Wolf of Wall Street, μας είναι σαφές (ακόμα) ότι γυρίστηκαν αρκετά μετά από τα γεγονότα που περιγράφουν. Δουλεύει, λοιπόν!

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι ο Πόλεμος των Άστρων τοποθετείται στο απώτατο παρελθόν!
 
Top