Maps

nickel

Administrator
Staff member
Πρέπει να ανεβάσουμε το ποσοστό μας στο επίπεδο της Δανίας. Να γίνουμε η Δανία του Νότου — τουλάχιστον σ' αυτό...
 

SBE

¥
Έχω κάποιες αμφιβολίες για το ποσοστό στο ΗΒ.
Σήμερα διόρθωνα γραπτό άγγλου φοιτητή το οποίο συνοψίζεται στην εξης φράση από την απάντησή του (η ερώτηση ήταν σχετική με την μεθοδολογία): I could of tried the other method, but we was told to asses [sic] the situation.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To έχω δει ήδη το σπίτι μου στο street view της Γκουγκλ, αλλά σ' αυτό εδώ, μόλις έβαλα τη διεύθυνσή μου δείχνει το απέναντι σπίτι, όχι το δικό μου. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα σου δίνει τη δυνατότητα να γυρίσεις γύρω-γύρω, πάνω-κάτω κλπ. Εμένα πχ με έβγαλε πάνω στον δρόμο, λίγο έξω απ' την πόρτα μου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα μου το έβγαλε, αλλά μάλλον είναι προπέρσινη η φωτογραφία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με ποιον τρόπο παίρνεις από αυτούς σύνδεσμο ακριβείας με τον οποίο μπορείς να στείλεις κάποιον άλλο να δει την εξώπορτά σου; Όχι, εμένα δεν με πιάνει ο χάρτης, αλλά μου αρέσει στους χάρτες της Γκουγκλ να στέλνω οδηγίες διαδρομής με έναν απλό σύνδεσμο, π.χ.

https://goo.gl/maps/lzK0X


More:
http://googlesystem.blogspot.gr/2007/03/google-maps-shows-funny-directions.html
 

daeman

Administrator
Staff member
Με ποιον τρόπο παίρνεις από αυτούς σύνδεσμο ακριβείας με τον οποίο μπορείς να στείλεις κάποιον άλλο να δει την εξώπορτά σου; ...
Από το πλαίσιο πλοήγησης, το λίνκι στην κάτω πλευρά του, εκεί που γράφει Share this view.

Εμένα μου το έβγαλε, αλλά μάλλον είναι προπέρσινη η φωτογραφία.
Του σπιτιού μου είναι προπέρσινη πάντως, σίγουρα πριν τον Μάρτιο του 2012, και μάλιστα φθινοπωρινή. Αν πάω όμως λίγο παραπάνω, εμφανίζεται άλλη φωτογραφία, θερινή.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
How do you pronounce "crayon"?

Is crayon a one-syllable word where you live? This map from Joshua Katz breaks down where sticks of colored wax used for drawing are "crans" and where they're "cray-ahns."
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σαν να μου φαίνεται ότι το αποφεύγουν ακόμη, το επίμαχο σημείο...
http://www.flightradar24.com/47.59,33.17/

Κάντε λίγο zoom out και θα δείτε ότι οι ασιατικές αερογραμμές που είναι τώρα στον αέρα (π.χ. Thai) πηγαίνουν απ' τη νότια ακτή της Μαύρης Θάλασσας.

.
.

Συγκρίνετε την τωρινή εικόνα π.χ. της πτήσης THA921, με την κανονική ρότα της από παλιότερο tracking:
 

Attachments

  • mh17.jpg
    mh17.jpg
    83.4 KB · Views: 306
  • 738112_183253388484228_45379091_o.jpg
    738112_183253388484228_45379091_o.jpg
    68.9 KB · Views: 297

SBE

¥
Οι άνθρωποι είναι καταδικασμένοι να ψωνίζουν από το H&M.
Τράτζικ!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
What People Are Thankful For in Each State of the USA


The Facebook Data Science team put out a series of charts showing what people are thankful for in the United States. Not surprisingly, people were most thankful for family and friends. But Facebook also looked at the most distinctive topics for each state—things that came up more often in one state compared to other parts of the country. The above map (which you can see larger here) shows those results.

If you want to go deeper into the survey,
head over to Facebook.

[The Afternoon Map is a semi-regular feature in which we post maps and infographics. In the afternoon. Semi-regularly.]


The South: "Salvation, salvation, mercy, mercy, God's love, God's word, God's forgiveness."
OMG!
:inno:

Illinois: "Mother & father in law."
WTF?
:huh:
 
Top