Maps

Cadmian

New member
Τώρα πήρα χαμπάρι το νήμα. Η παραπομή μου είναι άσχετη από πρακτικής άποψης, αλλά κρίμα να μην υπάρχει έστω για τους λάτρεις της χαρτογραφίας. Lo and behold, then.
 

bernardina

Moderator
Early World Maps


 

Zazula

Administrator
Staff member
Επικαιροποίηση: Στην άνοδο ο σταθμός εσόδου από Λεπτοκαρυά είναι κανονικά στελεχωμένος αλλά δεν σου παίρνουν το (ληστρικό!) τρίευρο που πληρώνουν όσοι δεν κάνουν την παράκαμψη. Συμφέρει απίστευτα, καθότι δεν χάνεις πάνω από ένα-δυο λεπτά της ώρας, κι ούτε κάνεις παραπάνω δρόμο. Στην κάθοδο πήγα κατά τα προβλεπόμενα από Λιτόχωρο διά τον φόβον των Διοδαίων.
Δε με λες; Ο «σταθμός εσόδου» είναι επίτηδες έτσι, έτσι; ;) Για να δένει με τον «φόβο των Διοδαίων»; :D
Τελικά κάτι φαίνεται ήξερα κι έγραφα «σταθμός εσόδου» τότε, daeman, καθότι πλέον λειτουργεί κανονικά με 1,80€. :( Βέβαια το όφελος, λόγω της μηδενικής επιβάρυνσης σε χρόνο, απόσταση και λοιπά τραβάγκελα, παραμένει ανταποδοτικό (=1,30€). Κορυφαίο όφελος είπαμε συνεχίζει να είναι αυτό από τη διαφορά μετωπικού-πλευρικού σταθμού στη Θήβα (=1,55€).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εντωμεταξύ οι χάρτες τής Google μού έβγαλαν προειδοποίηση για το οδικό πέρασμα από Γαλλία (http://goo.gl/maps/eXgPl): :twit:
 

Attachments

  • French_Crossing.jpg
    French_Crossing.jpg
    92.4 KB · Views: 398

Zazula

Administrator
Staff member
Από πρώτο χέρι, όχι, δεν ξέρω επειδή δεν έχω οδηγήσει ποτέ στη Γαλλία. Αλλά έχω οδηγήσει στο Μεξικό, στη Βραζιλία και στο Μανχάταν — πόσο χειρότερα να 'ναι; :)
 

SBE

¥
Μα το ζήτημα δεν είναι η οδήγηση, είναι ότι βρίσκεσαι στη Γαλλία (προφανώς είναι αγγλικός δάκτυλος η προειδοποίηση).:D
 

daeman

Administrator
Staff member
Λέτε να βάλουνε κι άλλη επιλογή κάτω απ' το Avoid tolls, να λέει Avoid France;

Πριν οδηγήσω στην Πόλη του Μεξικού, έλεγα κι εγώ: «Μα καλά, στην Αθήνα επιβίωσα τόσα χρόνια, πόσο χειρότερα να 'ναι;»
Νοίκιασα αμάξι καθημερινή με κίνηση και μέχρι να βγω από την πόλη, λες και ήμουνα στο τούνελ του τρόμου που έρχονται καταπάνω σου πράγματα απ' όλες τις μεριές να σε φάνε. Τα πιο απειλητικά ήταν κάτι πράσινα σκαθάρια, κατά σμήνη, μιλιούνια. Τη δεύτερη φορά ήμουνα προετοιμασμένος, την πρώτη δεν θα την ξεχάσω πάντως. Αλλά μετά μου είπαν για το Κάιρο, για την Ινδία, για τη Γουατεμάλα π.χ., και λούφαξα.
Τι να πούμε κι εμείς οι χορεύτριες;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα το ζήτημα δεν είναι η οδήγηση, είναι ότι βρίσκεσαι στη Γαλλία (προφανώς είναι αγγλικός δάκτυλος η προειδοποίηση).:D
Ε ναι, σ' αυτό έχουν δίκιο — αλλά θα έχω φροντίσει (μεταξύ άλλων) να φοράω ωτοσασπίδες ήδη από την Ιταλία. :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλλά μετά μου είπαν για το Κάιρο, για την Ινδία, για τη Γουατεμάλα π.χ., και λούφαξα. Τι να πούμε κι εμείς οι χορεύτριες;
Για το Κάιρο έχω ακούσει κι εγώ τα χειρότερα από πολύ αξιόπιστη πηγή μου· στη Ρωσία ήταν επίσης πραγματικό τρελάδικο αλλά εκεί οδήγησα λίγο ο ίδιος και κυρίως με πηγαίνανε.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αλλά μετά μου είπαν για το Κάιρο, για την Ινδία, για τη Γουατεμάλα π.χ., και λούφαξα.

Προσωπική μαρτυρία: Στον επαρχιακό δρόμο Βιζύη--Κωνσταντινούπολη, εκεί είδα το Χάρο με τα μάτια μου. Καλοκαίρι του '96.
 
Αντίθετα (μια και αναφέραμε Τουρκία) από τις πιο ωραίες οδηγικές μου εμπειρίες το τουρ πέντε ημερών στη ΒΑ. Μικρασία (Βαν-Καρς-Ερζερούμ-Μπιτλίς-Βαν). Ως επί το πλείστον υπό κατασκευή, και όταν οι Τούρκοι λένε υπό κατασκευή δεν εννοούν κάποιες λωρίδες κλειστές, εννοούν ότι όλη η εθνική έχει γίνει χαλικόδρομος (στη χειρότερη περίπτωση) ή λασπόδρομος (στην καλύτερη). Απόλαυση όμως. Παρεμπιπτόντως, υπήρχε και ένα GPS που είχε τρελαθεί («στρίψε αριστερά ΣΤΡΙΨΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ» στα χωράφια).
 

SBE

¥
Εγώ θυμάμαι Κωνσταντινούπολη που μας είπε ο οδηγός του λεωφορείου ότι οδηγεί στην ακριανή λωρίδα για να έχει να προσέχει για μανιακούς δολοφόνους με τιμόνι μόνο από τη μία μεριά. Βέβαια αυτό ηταν πριν πολλά χρόνια.
 

Earion

Moderator
Staff member
Για να μη μένουμε μόνο στις τρομαχτικές εμπειρίες, σας βεβαιώνω ότι μια από τις ωραιότερες διαδρομές στη ζωή μου έγινε επίσης στην Ανατολική Θράκη, στην ίδια περίσταση, στον εκπληκτικό αυτοκινητόδρομο Αδριανούπολη--Κωνσταντινούπολη. Το πιο άνετο άουτομπαν, ανώτερο και από τα γερμανικά. (Κάπου κάτω από το οδόστρωμα φαντασιωνόμουν ότι βρισκόταν η αρχαία στρατιωτική λεωφόρος Κωνσταντινούπολη--Αδριανούπολη--Βελιγράδι, που την ακολούθησαν κατά τη μία ή την άλλη έννοια Βυζαντινοί αυτοκράτορες, σταυροφόροι ιππότες και Οθωμανοί σουλτάνοι). Έτσι Δύτη; ;)
 
Top