Maps

Ωραίο το λινκ. Έχω όμως την αίσθηση ότι θα ήταν πιο ειλικρινές αν αναγνώριζε το χρέος του στο γνωστό μας πια Strange maps...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
There are 7 billion people on earth and about 7000 languages, but more than half of the world's population speaks one of just 23 languages. This infographic, created by Alberto Lucas Lopéz for the South China Morning Post, shows the relative size of speaker population for all the languages that have over 50 million speakers (based on data from Ethnologue). It shows, quite strikingly, how giant the population of Chinese speakers is, compared to any of the other languages.


...

Take a closer look at the map and view additional information at the
full size version.


http://mentalfloss.com/article/64594/proportional-map-worlds-largest-languages
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χα! φαντάσου: Ιωνία και Ιόνιο, το ίδιο ακούγονται στα ξένα αυτιά... Δεν ήξερα ότι το Ιόνιο Πέλαγος λέγεται Yunan Denizi στα τούρκικα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Να 'σαι καλά, Μαρίνε. Αλίμονο, εμείς δεν μπορούμε να διαβάσουμε οθωμανικά ...
 

pidyo

New member

Εξαιρετικό, κι ας μειώνει τη χρησιμότητά του η χρήση των οθωμανικών για τους περισσότερους εξ ημών.

Ας βάλω κι εδώ τους αντίστοιχους αυστριακούς χάρτες, στους οποίους βασίστηκαν και οι γνωστοί χάρτες Κοντογόνη.
 
Εντάξει, το έπιασα το υπονοούμενο. Πείτε μου πού και τι θέλετε να σας διαβάσω. :)
 

pidyo

New member
Εντάξει, το έπιασα το υπονοούμενο. Πείτε μου πού και τι θέλετε να σας διαβάσω. :)

Πλάκα πλάκα εγώ έχω ένα γρήγορο αίτημα, πώς περιγράφει τα σημερινά Κουφάλια Θεσσαλονίκης (λογικά στον χάρτη 8, είναι λίγο περίεργος ο χρωματισμός του γεωγραφικού υποβάθρου και δεν με βοηθάει), λίγο βορείως του δρόμου Γιαννιτσών - Θεσσαλονίκης και δυτικά του Αξιού. Συγκεκριμένα, αν έχει ένα μόνο όνομα οικισμού ή Άνω και Κάτω Κουφάλοβο ή έχει και τρίτον, μεσαίο οικισμό.

Για τα υπόλοιπα, θα βρω οθωμανολόγο με λιγότερα παραδοτέα με προθεσμίες στο κόκκινο. :)
 
Μπορείς να μου το βρεις στους χάρτες; Χάθηκα λίγο (πάτησα τον χάρτη 8 και δεν μπορώ να βρω τη Θεσσαλονίκη, για αρχή...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από την ειδική επιλογή που οδηγεί στη σελίδα χειρισμού των μεγεθύνσεων
zzz.JPG
βρίσκεσαι π.χ. εύκολα εδώ (η Θεσσαλονίκη βρίσκεται στον χάρτη 9)
 

Attachments

  • zz3.jpg
    zz3.jpg
    77.6 KB · Views: 222
Νομίζω το βρήκα, είναι στο sequence 17 (του χάρτη 8) στη γωνία κάτω αριστερά. Γράφει Kurfalı, από κάτω έχει μια εκκλησίτσα, δυτικά γράφει «μεγάλος λόφος» (Büyük tepe) και ακόμα πιο νότια (δηλ. η εκκλησία είναι ακριβώς ανάμεσα στους δύο οικισμούς) Kuşbalı. Εκεί που μάλλον είναι η Πέλλα, γράφει Çavuşlı και Ağalar.
 

pidyo

New member
Νομίζω το βρήκα, είναι στο sequence 17 (του χάρτη 8) στη γωνία κάτω αριστερά. Γράφει Kurfalı, από κάτω έχει μια εκκλησίτσα, δυτικά γράφει «μεγάλος λόφος» (Büyük tepe) και ακόμα πιο νότια (δηλ. η εκκλησία είναι ακριβώς ανάμεσα στους δύο οικισμούς) Kuşbalı.

Μιλ μερσί. Kuşbalı σημαίνει κάτι; Κουρφάλι είναι μαρτυρημένος τύπος για το Κουφάλοβο / Κουφάλια, αλλά το Κούσμπαλι πρώτη φορά το ακούω.
 
Αν είναι τούρκικο, σημαίνει κάτι σαν "του πουλιού το μέλι" (γουωτέβα).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πιο πάνω, προς τα ΒΑ, βλέπω αν καταλαβαίνω σωστά ένα υψόμετρο 235 και δυο εβραϊκά χωριά (ή συναγωγές ή νεκροταφεία); Τι σημαίνουν τα διάσπαρτα άστρα του Δαβίδ στον χάρτη; (Άλλο ένα φαίνεται κατακόρυφα προς τα πάνω, στα ανατολικά της λιμνούλας).

(Βρήκαμε παιχνιδάκι. Μαρίνε, θα μας μάθεις να διαβάζουμε τοπωνύμια τουλάχιστον...)
 
Μάλλον εννοείς ΒΔ!
Αν ήταν χωριά θα έγραφε κάτι. Μήπως είναι απλώς άστρα και δείχνουν ξερωγώ στενά περάσματα ή κάτι τέτοιο; Από το Google Earth συμπεραίνω ότι η γραμμή αυτή πρέπει να δείχνει ποτάμι. Τα σημερινά Άθυρα λέγονταν Μπουζάτς μήπως;
 
Top