metafrasi banner

lipid-soluble, fat-soluble = λιποδιαλυτός

didge

New member
Συναντάται ιδιαιτέρως συχνά ως λιποδιαλυτός-ή-ό και έτσι ταυτίζεται, λανθασμένα κατά την άποψή μου, με το fat-soluble. Όμως τα λιπίδια (lipids) δεν είναι απαραίτητα μόνο λίπη (fat) και γι' αυτό εκτιμώ πως μια απόδοση ως διαλυτό σε λιπίδια ίσως είναι ακριβέστερη.

From Wikipedia, the free encyclopedia

Lipids constitute a broad group of naturally occurring molecules that include fats, waxes, sterols, fat-soluble vitamins (such as vitamins A, D, E, and K), monoglycerides, diglycerides, triglycerides, phospholipids, and others


Έλα όμως που στο κείμενο θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω μια λεξούλα και αυτό γιατί συχνά πυκνά έχω και το (water-soluble) υδατοδιαλυτός παρέα. Φανταστείτε λοιπόν κάθε φορά να αναγράφεται ...διαλυτό στο νερό και σε λιπίδια. Εγώ ούτε που θέλω να το φαντάζομαι.

Καμιά ιδέα; Λιπιδιοδιαλυτός; :scared:
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έλεγα να μη διανοηθείς να το αλλάξεις. Λιποδιαλυτές ορμόνες, λιποδιαλυτές βιταμίνες.

Στα ιατρικά λεξικά:
lipid-soluble vitamins, n.pl See vitamins, fat-soluble.

Τώρα ας αναλάβει άλλος να μας πει γιατί δεν κάνουν ούτε οι Αγγλοσάξονες διάκριση ανάμεσα στα δύο.
 
Γιατί τόσο το lipid- όσο και το fat-soluble σημαίνει ουσιαστικά "υδρόφοβο": αν ένα μόριο έχει αρκετά μεγάλο ποσοστό υδρόφοβων ομάδων στην επιφάνειά του τότε θα μπορεί να διαλυθεί σε κάθε είδους λιπίδιο, και άρα το lipid-soluble και το fat-soluble δεν αναφέρονται σε διαφορετικά είδη μορίων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ. Αυτό είχα καταλάβει κι εγώ, αλλά στη χημεία θέλω να μου τα πει και κάποιος μεγαλύτερος. :)
 

didge

New member
Ok, κατάλαβα. Ευχαριστώ ιδιαιτέρως και τους δυο σας!
Με έχει πιάσει μια μανία να πλάσω μια λεξούλα σήμερα με αποτέλεσμα όποιον πάρει ο χάρος...
 
Top