metafrasi banner

licence bought (?)

Καλημέρα -
έχω κολλήσει σε αυτή την κίτρινη πρόταση: νομίζω πως το νόημα το πιάνω και είναι μεγάλος ο πειρασμός του αυτοσχεδιασμού, αλλά και πάλι - bought; πού κολλάει; και ποιος το υποκείμενό του. Ο ίδιος ο Αριστοτέλης; Το ψάχνω έτσι, και αλλιώς, δεν βρίσκω τίποτα που να με βοηθάει ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ.

Aristotle.jpg
 
Last edited:
Αφού είναι στην παθητική φωνή, φαντάζομαι ότι το υποκείμενο θα είναι το license. Όσο για το νόημα, λογικά εννοεί ότι ο Αριστοτέλης θεωρούσε πως το επιχείρημα αυτό (περί πραγματικότητας του Πλάτωνα) τον δικαιολογούσε (του έδινε την άδεια) να μελετά τη βιολογία. Ελπίζω ότι κάποιος άλλος θα προτείνει μια πιο λογοτεχνική διατύπωση.
 
Αφού είναι στην παθητική φωνή, φαντάζομαι ότι το υποκείμενο θα είναι το license. Όσο για το νόημα, λογικά εννοεί ότι ο Αριστοτέλης θεωρούσε πως το επιχείρημα αυτό (περί πραγματικότητας του Πλάτωνα) τον δικαιολογούσε (του έδινε την άδεια) να μελετά τη βιολογία. Ελπίζω ότι κάποιος άλλος θα προτείνει μια πιο λογοτεχνική διατύπωση.
Αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Κι ας μην καταλαβαίνω τη δουλειά έχει το bought στην πρόταση.
 
Ακριβώς.
Ευχαριστώ. Κάτι παγιωμένο και γνωστό, λοιπόν. I buy (myself?) the licence to do sth = παίρνω την άδεια / το ελεύθερο να κάνω κτ.
Φαντάζομαι πως αν είχε μια (πιο στρωτή) ενεργητική φωνή, ειδικά δεδομένου του insistng, δεν θα προκαλούσε τόσο.
 

pontios

Well-known member
"Aristotle's licence to study the biological world was bought partially by insisting that the kind of reality which Plato would only allow his perfect Forms"

I'm confused ...

Did Aristotle allow himself this freedom/give himself this licence to study the biological world, regardless of what everyone else may have thought of his new philosophy?

or, did Aristotle need to "sell" the merits of his new philosophy and garner the support of others in order to"buy" his metaphorical licence to study the biological world?
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ νομίζω ότι έχουμε μια επέκταση της σημασίας του «buy a licence» προς το πεδίο της συγγραφικής άδειας, όπου εδώ το συνώνυμο θα ήταν το «obtained».
 
Top