metafrasi banner

leeching

nickel

Administrator
Staff member
Από τη Wikipedia:

Leeching may also refer to the practice of benefitting from others' actions without contributing in kind. For example:
  • In peer-to-peer file sharing networks, leeching is downloading while uploading little or nothing.
  • In bittorrent, leeching is only downloading, while not sharing pieces of what you have downloaded with others. This is, however, luckily practically removed by the use of a tracker, which monitors your up/down ratio and speeds up your downloads if you upload more, or even doesn't let you download at all if you don't maintain a certain quota.

Σημαίνει ότι παίρνεις χωρίς να δίνεις. Αυτό που κάνει ο σελέμης, ο τρακαδόρος.
Παρότι προέρχεται από τη βδέλλα, δεν μου αρέσει η αφαίμαξη ή η απομύζηση, γιατί δεν χάνουν οι διάφοροι τόποι τα αρχεία τους. Θα μου άρεσε περισσότερο ο παρασιτισμός. Παράσιτα οι βδέλλες, ζουν παρασιτικά σε βάρος άλλων χρηστών, παρασιτούν.

Απόψεις;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μένα μου αρέσει ιδιαιτέρως ο παρασιτισμός, αλλά είναι ο γενικός χαρακτηρισμός αυτής της πρακτικής. Δηλαδή, το άτομο-βδέλλα γενικώς παρασιτεί, και αυτό στην πράξη εκφράζεται με απομύζηση και αφαίμαξη.
 
Top