metafrasi banner

landing

tuna

¥
Το πλατύσκαλο... Όμως, πώς λέγονται οι διάδρομοι γύρω από μια σκάλα σε κάθε όροφο; Εσωτερικά μπαλκόνια, μήπως; Ή απλώς διάδρομοι; Ή κάτι άλλο, εξίσου απλό, που εγώ αγνοώ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ για το landing ξέρω πλατύσκαλο και κεφαλόσκαλο.

Εφόσον θέλεις την έννοια που μοιάζει με διάδρομο, μάλλον το πλατύσκαλο:
πλατύσκαλο το [platískalo] Ο41 : σκαλοπάτι πλατύτερο από τα άλλα, που τοποθετείται σε σημεία όπου η σκάλα αλλάζει διεύθυνση ή συναντάει όροφο:
 
Πλατύσκαλο είναι το landing, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ τους εσωτερικούς διαδρόμους-μπαλκόνια που λέει η tuna.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πέρα από το landing-πλατύσκαλο ή κεφαλόσκαλο, κι εγώ απορώ. Πώς τα λέμε αυτά ελληνιστί;
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Πέρα από το landing-πλατύσκαλο ή κεφαλόσκαλο, κι εγώ απορώ. Πώς τα λέμε αυτά ελληνιστί;
Μέχρι λίγο πριν τα λέγαμε «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
 

daeman

Administrator
Staff member
Μέχρι λίγο πριν τα λέγαμε «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
:D

Ζητώ συγγνώμη, με μοναδική δικαιολογία το "όποιος βιάζεται, σκοντάφτει". :(
Δεν θα ξανανεβάσω «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
Δεν θα ξανανεβάσω «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
Δεν θα ξανανεβάσω «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
Δεν θα ξανανεβάσω «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
Δεν θα ξανανεβάσω «απαράδεκτα μεγάλες φωτογραφίες σε ξένο τόπο».
...........
Να φτάσω μέχρι το 100 ή - επειδή δεν το κάνω κατ' εξακολούθηση - φτάνουν οι πέντε φορές, Δάσκαλε; :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Το κλιμακοστάσιο είναι ολόκληρη η σκάλα, όπως λες. Περισσότερο staircase ή stairwell. Το landing είναι είτε το πλατύσκαλο είτε ένας ευρύτερος χώρος, πάλι πλατύσκαλο, όπως στα μουσεία που περπατάς για να πας από την κορυφή της μιας σκάλας στη βάση της επόμενης, και όταν υπάρχει εκεί είσοδος αίθουσας, μπορούμε να πούμε ότι είναι και ο προθάλαμος της αίθουσας.
 
Top