metafrasi banner

kompromat = ενοχοποιητικό υλικό, επιβαρυντικό υλικό

nickel

Administrator
Staff member
kompromat
Compromising information collected for use in blackmailing, discrediting, or manipulating someone, typically for political purposes.
‘the leak shows that kompromat need not reveal anything illegal to be damaging’

Origin:
Russian, short for komprometirujuščij material ‘compromising material’.
https://en.oxforddictionaries.com/definition/kompromat


Ας μην το μπερδεύουμε με τον «συμβιβασμό», όπως έγινε εδώ.
 
Άκουγα συνεχώς τη λέξη στο Bodyguard του Netflix (πολύ καλό, να το δείτε) και νόμιζα ότι ήταν απλά σύντμηση του compromising material, δεν ήξερα ότι υπάρχει ρωσική λέξη. Thanks, nickel!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία στη Wikipedia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kompromat

στο Bodyguard του Netflix

Το Netflix κάνει τη διανομή εκτός ΗΒ. Η πολύ καλή σειρά είναι παραγωγή του BBC και μάλιστα, όπως λέει το BBC, με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση της τελευταίας δεκαετίας!
 

SBE

¥
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά θα διαφωνήσω για τη σειρά αυτή. Κάθισα να δω το πρώτο επεισόδιο την ημέρα που προβλήθηκε στο μπιμπισί και ήταν τόσο ψεύτικα τα σκηνικά (καμιά σχέση το τρένο με τα αληθινά ή έστω με τα κινηματογραφικά τρένα π.χ.) και τόσο αργόσυρτο και χωρίς σασπένς, που υποτίθεται ότι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν, που με το ζόρι άντεξα είκοσι λεπτά. Τελικά με δικαίωσε (εν μέρει) η κριτική, όλοι οι κριτικοί συμφωνούσαν ότι η σειρά ήταν μέτρια (εγώ θα την έλεγα μάπα, αλλά έστω) και ότι απλά παίχτηκε σε μια περίοδο που η τηλεόραση δεν είναι τίποτα να δείξει, Σεπτέμβριο δηλαδή, και γι'αυτο είχε μεγάλη τηλεθέαση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά με δικαίωσε (εν μέρει) η κριτική, όλοι οι κριτικοί συμφωνούσαν ότι η σειρά ήταν μέτρια (εγώ θα την έλεγα μάπα, αλλά έστω)


The series received positive reviews. The review aggregator Rotten Tomatoes gave the season a 95% approval rating, with an average rating of 8.31/10, based on 58 reviews. The critical consensus reads, "Bodyguard maintains a palpable tension throughout its pulpy proceedings to create an absorbing and addicting psychological thriller."
https://en.wikipedia.org/wiki/Bodyguard_(UK_TV_series)

Εκτός αν αναφέρεσαι στο 5%. (Και να ξέρεις, όταν θα γράφεις τέτοια, δεν θα σε πάρω στο περιοδικό μου να γράφεις κριτικές, γιατί θα παραπλανάς το κοινό. Θα καταλήξεις να γράφεις για το Αθηνόραμα...)
 

SBE

¥
Αυτές είναι κριτικές για το πρώτο επεισόδιο. Στη συνέχεια όπως προχώραγε η σειρά φάνηκε ότι ήταν μάπα (όχι πώς την είδα), αλλά όπως είπα παίχτηκε αρχές Σεπτεμβριου και δεν είχε τιποτα άλλο η τηλεόραση. Το μπιμπισί φυσικά έκανε τα παντα για να δημιουργήσει ρεύμα για τη σειρά.

Σημ. ο καλός κριτικός τεκμηριώνει την άποψή του, κι η τεκμηριωμένη άποψη είναι σεβαστή, κι εγώ μπορώ να τεκμηριώσω γιατί η σειρά ήταν μάπα ή μάλλον γιατί το πρώτο επεισόδιο ήταν μάπα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο dharvatis είπε «Πολύ καλή, να τη δείτε». Ε, να το πω κι εγώ. Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά θρίλερ, να τη δείτε. Αν μη τι άλλο, θα έχετε την ευκαιρία να αποκτήσετε προσωπική γνώμη. Μη διαβάσετε καμιά κριτική και καμιά συζήτηση και κανένα σπόιλερ.
 
Συμφωνώ απόλυτα με SBE (είμαι καινούρια εδώ και δεν ξέρω το... γένος :))
Εμένα μου φάνηκε πως είχε φτωχή ηθοποιία, σενάριο εντελώς προβλεπόμενο, σκηνικά αδιάφορα, και ότι περιορίζει ένα θέμα με ευρύτερο ενδιαφέρον σε προσωπικά "στόρι" τύπου "Τόλμη και γοητεία". To τρίτο (και τελευταίο που είδα) επεισόδιο το έβαλα μόνο για να δω αν οι μαντεψιές μου για τις επόμενες "στροφές" της εξέλιξης ήταν σωστές.
Δε φταίω εγώ, ο nickel με παρότρυνε να πω τη γνώμη μου εδώ, δε θα την έλεγα. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα πρόβλημα που έχει η κριτική τέχνης είναι που κάποια είδη τέχνης (αν όχι όλα) υπονομεύονται από τις περιγραφές της κριτικής. Θα ήθελα πολύ να εξηγήσω γιατί σε ταινίες δράσης κάποια πράγματα με χαλάνε και άλλα μου πάνε. Και σε αυτή τη σειρά οι (αναπόφευκτες) υπερβολές δεν με χάλασαν ενώ είχε αρκετά στοιχεία που με κράτησαν. Δεν θέλω όμως να αρχίσω τα σπόιλερ. Ας πούμε λοιπόν ότι αυτά είναι υποκειμενικά θέματα και ας ελπίσω ότι δεν θα παρασύρω τους λάθος ανθρώπους να δουν τη σειρά.

Και η SBE είναι... θηλυκού γένους.
 

SBE

¥
Να πω ένα που μου άρεσε στο πρώτο επεισοδιο; Το τρένο φαινόταν να είναι τουλάχιστον πλάτους κρουαζιεροπλοιου. Δεν ξέρω αν ήταν οι γωνίες λήψης ή αν απλα΄εφτιαξαν ένα τρένο στο στούντιο κι είπαν ας το φαρδύνουμε λίγο βρε αδερφέ να μπορούμε να κινηθούμε πιο γρήγορα, αλλά έμοαιζε να ειναι τουλάχιστος τριπλάσιο σε φάρδος απο τα κανονικά τρένα, σχεδόν γήπεδο ποδοσφαίρου τα βαγόνια. Ε, ένα τέτοιο τρένο πολύ θα το ήθελα.
 
Top